Kuinka moni teistä turvautuu

mielenterveyspalveluihin?

siis tarkoitan että käy psykologin juttusilla tai käyttää mieltä sulattavia kemikaaleja?

11

594

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Striking-Fire

      Lantussa näet viiraa siinä määrin.
      Mutta enpä ole koskaan sitä kokeillut kun oon tämmönen perus umpiluupää suomalainen, joka on sitä mieltä, että jollen itse pysty itseäni auttamaan, ei pysty kukaan muukaan.

      • verkosto

        Useimmilla ihmisillä on oma tukiverkko, perhe,sukulaiset, ystävät, työtoverit joidan kanssa voi asioita purkaa ja käydä läpi. ja se ehkä riittää.

        mutta kaikilla ei ole tätä verkostoa.


    • vänkyrä-nainen

      olla rikkaiden ihmisten etuoikeuksia. Ei pienituloisilla oikein ole mahdollisuuksia, vaikka tarvetta olisikin. Mulla lisäksi on aika skeptinen asenne joitain tuollaisia "ammattilaisia" kohtaan kun musta tuntuu ettei niillä kaikilla itselläänkään taida ihan kaikki valot palaa vintillä, mitä nyt ihmisten kokemuksia olen kuullut.

      Parasta terapiaa on hyvän ystävän kuuntelevat korvat tai kirjoittaminen. Kunnon kännitkin silloin tällöin vie hetkeksi huolet ja murheet pois.:)

    • Ei ole tullut käytettyä kumpaakaan, joko kaikki on hyvin tai sitten vikaa on niin paljon ettei siihen enää auta mikään.

    • FiliaFerusFabulosus

      tarvis, kun itse tiedän parhaiten omat ongelmani ja itse on kumminkin niihin ratkaisut löydettävä.
      Myöntää täytyy et joskus (voi mennä vuosia) olen vetänyt perskännit että olo helpottuisi. Se on se suomalaisten yleisin tapa hoitaa ongelmia. Mut siitä kunnon kännistä oksennan ainakin seuraavat puol vuotta jo pelkän alkoholin näkemisestä, sen verran vatsa tulee siitä kipeäksi. Eli juoppoa musta ei saa tekemälläkään.. En ymmärrä niitä jotka pystyvät jatkamaan seuraavanakin päivä ryyppäämistä..

    • -ukko-

      alkoholi mieltä sulattavaksi kemikaaliksi? Jos kyllä, niin kyllä.

      Melkoisen moni meistä on turvautunut, turvautuu, tai tulee turvautumaan mielenterveyspalveluihin. Itsekin olen käväissyt rupattelemassa muutaman ihmisen kanssa. viimeisestä käynnistä taitaa tosin olla yli 20 vuotta.

    • Masennuksesta johtuvaa unettomuutta hoidin joskus lyhyen aikaa nukahtamislääkkeillä, mielialalääkeitä en ottanut vaikka tarjottiin.

      Saikkua hain ja sain terveyskeskuksen yleislääkäriltä erään rankan kokemuksen johdosta. Samalla kerralla juttelin yhden toisen lääkärin kanssa pitkän tovin tapahtuneesta, mutta sen kummempaa terapiaa en hakenut.

      "Mieltä sulattavat kemikalit" kuulostaa huonolta jutulta.. Vaikka mielenterveyslääkkeet on käsittääkseni tarkoitettu parantamaan tai hoitamaan oireita. Eikös ne silloin ole hyvä juttu?

    • Yksinkertainen blondi

      ei ole tullut turvauduttua. Mutta lähipiirissä, mm. ystävissä enemmän sääntö kuin poikkeus. En yhtään epäröisi, jos tulisi jonkunlainen murtumispiste. Siihen ei välttämättä paljon tarvitsisi... tässä "konkurssissa":I

    • hsgf

      Mitähän se tarkoittaa? Ainakin alkoholi tappaa aivosoluja. Maalien ohenteiden ja liimojen höyryt voivat myös aiheuttaa myrkytyksiä ja vaurioita.

    • vielä tullut mentyä, vaikka ei se poissuljettu vaihtoehto ole, että menis joskus jonkun terapeutin juttusille jos niin paha paikka elämässä eteen tulee. Tähänastisessa elämässäni oon kuitenkin kokenut pärjääväni läheisten tuella.

      Mielialalääkkeisiin en oo koskaan koskenut ja toivottavasti ei tarvitse koskeakaan. Ajatus lääkkeistä ylipäätään tuntuu vastenmieliseltä ja mä pyrin hoitamaan vaivan ensisijaisesti muilla keinoin kuin lääkkeillä. Joskus ei tietty muuta keinoa ole kuin lääkitys, mutta se on se vihoviimeinen keino.

    • cookos

      mutta silloin avioeron aikaan, kun lapset jätin, huom. jätin isälle, kävin jonkun psykologin tai sellasen juttusilla. Siis yhden kerran ja päätin selvitä siitä tilanteesta ihan omin avuin, kuitenkin. Ja selvisin...luultavasti :D

      Olin aika itkuinen, oli lama-aika, töitä ei saanut mistään, just koulusta valmistunut, ja muuttanut uudelle paikkakunnalle. Ja sitten ero siihen päälle.

      Mutta oon sitä mieltä, että apua pitää hakea, jos siltä tuntuu, eikä jäädä odottamaan, koska voi mennä vaan huonompaan ja silloin ei selviikkään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      110
      5558
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2225
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      118
      2065
    6. 108
      1807
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      222
      1135
    Aihe