jos pidän herkuttelupäivän ja syön vaikkapa 200 g edestä karkkia ja ajatellaan että niistä tulisi noin. 800 kaloria, niin miten nopeasti ne ylimääräiset kalorit varastoituvat läskiksi? siis jos ajatellaan että söin tarvittavat kalorit ja nuo karkki kalorit oli ylimääräisiä. jos sitten seuraavana päivänä syön sen 800 kaloria vähemmän, niin tapahtuuko minkäänlaista kalorien rasvaksi muuttumista tuossa ajassa? toivottavasti ymmärsitte. ei ajatella nyt mitään terveys juttuja tässä. haluan vain tietää tuon homman :) kiitos!
kaloreiden varastoituminen
mitä miten missä
2738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaloritasapainolla on merkitystä vasta viikkotasolla. Eli jos syöt tänään enemmän ja huomenna vähemmän, "laihdut" huomenna sen minkä tänään olisit "lihonut". Todellisuudessa noin pieni kalorimäärä suuntaan tai toiseen ei näy painossa lainkaan, eikä nosta tai laske rasvan määrää lyhyellä aikavälillä. Mutta viikkotasolla nuo päivät siis "kumoavat" toisensa. Voit siis hyvin syödä eri päivinä eri määrän kaloreita.
2-3 päivänä viikossa. Silloin menee kalorien saanti keskimäärin 500 kcal ylimääräisen puolelle, kun tulee syötyäkin jotain extraa vähän sen oluen kanssa. Sillee olen asian laskeskellut.
No, seuraavana päivänä vedän semmosen 1500 kalorin päivän ja tilanne tasoittuu. Paino on pysynyt viime vuodet n. 85 kilossa. Pituutta mulla on 187 cm.