Ruskeasannan (Vantaa) hautausmaa

Rasta-87

Isämme haudalta (Rusalta) on varastettu 28.9.-1.10. välisellä ajalla lyhty. Eihän se lyhty toki montaa euroa maksanut, mutta nyt onkin kyse enemmänkin periaatteista. Kuka v**** tunteeton kusipää tekee näin?
Mielipahaa lisää se, että isämme kuolemasta ei ole kulunut edes kolmea kuukautta ja hautajaisistaki on vain reilu kuukausi.

Kiertelimme hautausmaalla äitini kanssa ja näytti siltä, että muidenkin hautoja olisi "terrorisoitu". Esim. kukkia kaivettu/revitty pois ja kynttilöitä potkittu minne sattuu.

Jos joku tuntee tämän helvetin apinan, niin ilmoittakaa toki minulle.
Ja jos meidän lyhty löytyy jonkun Aino-mummon haudalta, niin katsotaan onko Aino-mummolla hautakiveä sen jälkeen.

3

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitettavasti semmoisia ihmisiä on. On olemassa niin pimeetä porukkaa etteivät tajua oikein mistään mitään.
      Kun viet uuden lyhdyn isäsi haudalle niin laita siihen jotenkin nimi, vaikka isäsi nimi. Hautausmaan henkilökunta saattaa löytää lyhdyn jostain ja palauttaa sen paikalleen. Epäilen kyllä onnistuuko se noin isolla hautausmaalla.

      Jos löydät itse lyhdyn joltain "Aino-mummon" haudalta ei kannata kostaa sille kivelle. Sorrut vain samaan terroriin kuin haukkumasi tyypit.
      Vaan ota yhteyttä hautausmaan hoitajaan ja ilmoita mistä lyhty löytyy. Hautausmaan hoitajaa varmasti kiinnostaa kenen haudalle kukkia, maljakoita tai lyhtyjä varastellaan. Syyllinen saattaa jäädä kiinni. Onko nolompaa asiaa kuin varastaa jonkun haudalta??

      Olen pahoillani isäsi puolesta!

      • Rasta-87

        Juttelin jo asiasta siskoni kanssa ja hän oli ainakin sitä mieltä, että hankitaan uusi lyhty ja maksetaan vaikka 50 euroa siitä hyvästä, että kaiverretaan siihen isän nimi.
        Jos lyhty vielä kerran sieltä viedään, niin hitsaan sen kyllä keppiin kiinni ja ankkuroin sen kepin hautapaikalle.

        Minun mielestäni tuollainen urpoilu kyllä todellakin menee jo hautarauhan rikkomisen puolelle.

        Uskon kyllä, että isä suojelee meitä ja "tietää" tapahtuneesta..


      • Käsittämätöntä
        Rasta-87 kirjoitti:

        Juttelin jo asiasta siskoni kanssa ja hän oli ainakin sitä mieltä, että hankitaan uusi lyhty ja maksetaan vaikka 50 euroa siitä hyvästä, että kaiverretaan siihen isän nimi.
        Jos lyhty vielä kerran sieltä viedään, niin hitsaan sen kyllä keppiin kiinni ja ankkuroin sen kepin hautapaikalle.

        Minun mielestäni tuollainen urpoilu kyllä todellakin menee jo hautarauhan rikkomisen puolelle.

        Uskon kyllä, että isä suojelee meitä ja "tietää" tapahtuneesta..

        Viime Jouluna lapseni haudalta "katosi" hautakynttilä,lasikuorinen.Aattona vein ja kun Joulupäivänä menin haudalle kynttilää ei ollut.Kaikki muut kynttilät olivat paikoillaan mutta tämä lasinen oli viety.Ihmettelin kovasti asiaa.Tulevana Jouluna nimikoin kynttilän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3392
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2748
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe