Kumpi on tärkeämpi tievalaistuksessa? Ihmiset ainakin vertailevat vain lumen-lukemia ja siksi pitävät led-valaistusta huonompana.
Mutta ledivalossa - varsinkin päivänvaloledin - näkee värit helkkarin hyvin. Esimerkiksi tiemerkinnät, liikennemerkit, tumma hirvi vihreää metsää vasten jne.
Keltainen natriumvalo ja valkoinen elohopea ovat ihan onnettomia värintoistokyvyltään, mutta juhlivat lumen-lukemillaan.... :(
Mutta ledivalossa - varsinkin päivänvaloledin - näkee värit helkkarin hyvin. Esimerkiksi tiemerkinnät, liikennemerkit, tumma hirvi vihreää metsää vasten jne.
Keltainen natriumvalo ja valkoinen elohopea ovat ihan onnettomia värintoistokyvyltään, mutta juhlivat lumen-lukemillaan.... :(
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ledivalot on kalliita vielä, raha ratkaisee.
Ei niitä toimivia vanhoja lamppuja vaihdeta vielä
pitkään aikaan.
Jotain häikkää noissa ledi-katuvaloissa oli en nyt muista mitä.
Tehokkaitakin ledejä on, mutta ne ovat kalliita.
Rahat saa pois tyhmiltä halvemmillakin.
Niin saadaan 7 000 lumenia viileän valkoista valoja ja loistavat värit eli hieno maisema.
(Lisäksi näin saadaan kallis katuvalo.)
Noi monet huonot led-katuvalot on tehty ihan onnettomilla läpijuotettavilla pikkuledeillä, joita on kylvetty sadoittain samalla piirilevylle. Tässä on mennyt ledien maine. Kyllähän tehokas led maksaa useamman kympin per kappale, mutta eniten joka tapauksessa maksaa valaisimen mekaniikka, tolpat ja asennus.
Todelliset 50- ja 100-wattiset ledit odottavat läpimurtoa tänne Suomeenkin.
> Kumpi on tärkeämpi tievalaistuksessa? Ihmiset ainakin vertailevat vain lumen-lukemia ja siksi pitävät led-valaistusta huonompana.
Niissä lumeneissa on otettu huomioon silmän herkkyys eri aallonpituuksille, joten ei ne ledien olemattomat lumenit selittämällä lisäänny.
> Keltainen natriumvalo ja valkoinen elohopea ovat ihan onnettomia värintoistokyvyltään, mutta juhlivat lumen-lukemillaan.... :(
Elohopealamppujen tähti taitaa olla jo laskussa. Niitä on käytetty "valkoisen" valon vuoksi, mutta energiatehokkuus ei ole yhtä hyvä kuin suurpainenatriumeilla (oranssinkeltainen valo).
Vähän kyllä näyttää siltä, ettei myöskään pienpainenatriumlamput (pitkät, putkimaiset lamput, mitä näkee lähinnä moottoriteillä) ole enää hirveän suuressa huudossa, vaikka näillä on kaikkein paras valotehokkuus. Näiden syntinä on liki monokromaattinen valo eli värintoistosta ei voi lainkaan puhua. Tästä voisi kyllä päätellä, että värintoistoonkin kiinnitetään huomiota, jos se vain on mahdollista tekniikan suomissa rajoissa.
Ledeillä on muuten pitkälti samat ongelmat värintoistossa kuin elohopealampuillakin.
Elohopea- ja loistelampuissa purkaus tuottaa lyhytaaltoista UV-valoa, jonka lampun kuvun sisäpinnan loisteaine muuttaa pidemmiksi aallonpituuksiksi = näkyväksi valoksi. Ja ne loisteaineet, joilla saadaan paran valotehokkuus = paljon lumeneita eivät ole värintoistoltaan sieltä paremmasta päästä.
Valkoinen led on puolestaan = sininen led sen päälle istutettu kakku loisteaineitta, joka muuttaa osan sinisestä valosta pidemmiksi aallonpituuksiksi. Käytönnössä valon spektri piikittää reippaasti tuon ledin perusaallonpituuden kohdalta. Ja aivan kuten loistelampuillakin, valotehokkuus laskee, mikäli väritoistoa pyritään kohentamaan...
Mutta tievalaistuksessa ei ole tarvetta huippuhyvälle värintoistolle, joten siellä ei ole tarvetta välttää ylimääräistä sinistä - pikemminkin päinvastoin, koska hämärässä näön herkkyys lyhyille aallonpituuksille kasvaa. Eli tässä mielessä ledit passaisivat hyvin, kun vaan saataisiin tehot riittävälle tasolle.