Ajattelin varata ajan lääkäriltä, koska en enää kestä tätä kukkivaa naamaani, ihonalaisia finnejä koko ajan:( Jos lääkäri määrää e-pillerit niin saako ne heti ensimmäisellä kerralla vai onko siinä muitakin käyntejä ensin?
e-pillerit naamaongelmiin..?
ssssdf
4284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joo vois olla ihan hyvä keino,mut pieni varoituksen sana diane novista, mul tuli kauheita sivuoireita vaikka naama parani jouduin lopettaa kesken hoidon,ko alkoi hiuksii lähtemään,oli hirveet pahoinvointii, huimausta,hikoilua ja päänsärkyä ja lisäks mielialat veti joka päivä vuoristorataa,,
eli kaikki ei sovi kaikille,,,ehdin syödän 3kk,mut sekin paransi ihon kuntoa jo huomattavasti,olis pitänyt syödä vuoden mutten pystynyt,,mielummin kärsin muutamasta finnistä,kun kärsin kaikista noista sivuoireista, se hiusten lähtö ja huimaukset oli viimenen piste miks lopetin,,en ajo enää ikinä syödä tuota mömmöä!
saat pillerit ihan ekalla kerralla.tosin kyselee onko suvussa jotain sairauksia (migreeni,sydän-verisuonitauteja ym.)
ihotautilääkäri ei suostunut laittamaan pillereitä, koska en tarvitse niitä ehkäisyyn
Mä olen syönyt e-pillereitä noin kymmenen vuotta ja viitisen vuotta sitten lääkäri vaihtoi merkin diane novaan, koska kärsin juuri noista ihon alaisista paukamista ja aloin olla jo aika epätoivoinen. Oon ollu tosi tyytyväinen, vaikka pieniä finnejä on edelleenkin silloin tällöin. Iho oli puolen vuoden jälkeen jo paljon parempi ja vuoden jälkeen tosi hyvä. Mitään sivuoireita ei ollut eikä ole tullut. No, ensimmäiset pari kuukautta oli rinnat hellät, mutta sekin meni ohi. Suosittelen lääkäriin menoa ongelmasi kanssa. Turha kärsiä, jos apuakin on saatavilla.
Minulla e-pillerit ei auttanut naamaan yhtään, mutta ne kyllä turvotti koko kroppaa.
en välttämättä suosittele jos et tarvitse säännöllistä ehkäisyä.