ihottumaa Yasminelle pillereistä

Olen syömässä Yasminelle e-pillereitä nyt toista laattaa ja flunssan jälkeen (en tiedä onko osasyynä) mutta suunpieliin ja nenän alle jäi ihottumaa ja kutiaa vähän. Onko se joku tulehdus jonka sain flunssan yhteydessä vai voiko pillerit vaikuttaa siihen.
Myös ihoni on muuttunut pillereiden käytön aloittamisen jälkeen kuivempaan suuntaan. Finnejä ei ole ollenkaan ja muuten ihoni olisi tosi hyvässä kunnossa ilman tota suunymäryksen ihottumaa.
Mitään muita sivuvaikutuksia näistä pillereistä ei ole minulle ollut ja olen ollut oikein tyytyväinen.

Mutta pitääkö mennä näyttämään lääkärille ja onko tälläseen mahdolliseen e-pillereiden aiheuttamaan ihottumaan mitään lääkettä. Bebantenia olen siihen laittanut. Auttaa vähäsen.

Toivoisin vastauksia muilta joilla on ollut samanlaisia kokemuksia.
4368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sivuvaikutus=) Flunssa-aikana flunssa iskee, pillereitä popsiviin ja ei-popsiviin, se ei todellakaan ole sivuvaikutus!
Toki ihon kuivuminen voi johtua pillereistä, määrätäänhän niitä acneenkin.
Tuo ihottuma tuskin mitenkään liittyy Yasmineihin

Äänestä

yasmine pillereissä on todellakin sivuvaikutuksena
masennusta, ihottumaa ja limakalvojen kuivumista
jne....
itselläni olen havainnut aikapas hormonaalisia vaihteluja jotka ovat vaikuttaneet masennuksena/ mieliala vaihteluina. sekä unohtamatta ihottumaa, turvotusta kehossani syötyäni nyt tapuja reilut vuoden.... mutta en viittisi ruveta vaihtelemaan piilereitä... niistä saattaa epäsopivuuden takia tulla vain pillereitten vaihto kierre.

Äänestä

minä olen syönyt yasmineita jo varmaan pari vuotta. aikaisemmat pillerit ei passannu minulle (en muista nimeä), pää meni sekasi. oon ollu sitä mieltä et näistä nykyisistä ei oo mitään haittaa, mut mulla on kyllä ollu vuoden alusta asti ongelmana se et suupielet aukeaa ja kutisee. välillä ne on ollu tosi pahana. terveyden hoitajalla kävin kerran niitä näyttämässä. määräsi Bebantenia. se auttaa jos käyttää tarpeeksi paljon. b-vitamiiinia oon myös syönyt. voikohan mullakin johtua pillereistä? mut miks alussa ei sit ollu mitään..? eipäs sitä tiedä.

Äänestä

Tuo ihottuma suun ja nenän alueella flunssan jälkeen on ihan normaalia. Niistäminen ja räkiminen saa ihon rikki ja kuivumaan.

Ihon kuivuus voi johtua ihan muustakin, ja kyllähän ihon kosteutuksesta tulisi huolehtia siitä huolimatta että syötkö pillereitä vaiko et.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


neitonen* kirjoitti:

Olen syömässä Yasminelle e-pillereitä nyt toista laattaa ja flunssan jälkeen (en tiedä onko osasyynä) mutta suunpieliin ja nenän alle jäi ihottumaa ja kutiaa vähän. Onko se joku tulehdus jonka sain flunssan yhteydessä vai voiko pillerit vaikuttaa siihen.
Myös ihoni on muuttunut pillereiden käytön aloittamisen jälkeen kuivempaan suuntaan. Finnejä ei ole ollenkaan ja muuten ihoni olisi tosi hyvässä kunnossa ilman tota suunymäryksen ihottumaa.
Mitään muita sivuvaikutuksia näistä pillereistä ei ole minulle ollut ja olen ollut oikein tyytyväinen.

Mutta pitääkö mennä näyttämään lääkärille ja onko tälläseen mahdolliseen e-pillereiden aiheuttamaan ihottumaan mitään lääkettä. Bebantenia olen siihen laittanut. Auttaa vähäsen.

Toivoisin vastauksia muilta joilla on ollut samanlaisia kokemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu