Viimeisen parin kk:n aikana ennestään jonkin verran epäpuhdas ihoni on innostunut kukkimaan oikein olan takaa. Varsinaista aknea ei mielestäni ole, mut kaikenlaista näppylää puskee sellasillekin alueille (otsa, posket), jossa niitä ei aikaisemmin ollut.
Olen yrittänyt esim. Sebamedillä, Vichylla.. Niiltä olen käyttänyt puhdistusaineita ja kuivattavia "täsmävoiteita", kasvovesiäkin (musta tuntuu, että edellämainitut ärsytti ihoa entisestään).
Ei tunnu mikään auttavan. Onko neuvoja?
Olen yrittänyt esim. Sebamedillä, Vichylla.. Niiltä olen käyttänyt puhdistusaineita ja kuivattavia "täsmävoiteita", kasvovesiäkin (musta tuntuu, että edellämainitut ärsytti ihoa entisestään).
Ei tunnu mikään auttavan. Onko neuvoja?
Vastaukset 3
Vanhimmat
herkkyyttä sekä herkän ihon erityispiirteitä (punoitusta, kirsitävää pintakuivuutta, hiusverisuonia ym)
niin alappas hoitamaan ihoasi herkän ihon tuotteilla joilla todella kykyä rauhoittaa sekä hoitaa ihoa. Pääset tuosta ongelmasta jotka oletettavasti nuo väärät ihonhoitotuotteet ovat saaneet ihollesi aikaan.
Kun iho on herkkä sekä herkistynyt se pukkaa helposti myös epätoivoisena epäpuhtauksia kun väärät aineet sotkevat sen toimintoja lisää ja iho yrittää hädissään korjata tilannetta.
Intensiivinen herkän ihon hoito vahvistaa sekä korjaa ihoa... ja pikkuhiljaa (jopa 3ssa viikossa laadukkailla hoitotuotteilla nähtävissä tuloksia) poistaa epäpuhtaudet samalla kun iho ei niitä "hädissään" pukkaa vaan saa rauhan ja suht hyvä tasapainon
näppylöitymiseen joten kuten BM-voide ja/tai geeli, on vähän kallis, mutta odottelen itse aina alennuksia ja ostan vasta sitten.
visibly clearin tuotteet, ei oo hinnalla pilattuja ja ne on tosi hyviä :) itse olen testannut koko sarjan, finneistä ei ole ollut enää harmia... etenkin finneihin tarkoittettu geeli ihanaa, ehkäisee finnejen syntymistä ja parantaa finniä 8 tunnissa näkyvästi, toimii oikeasti...