Tupakansytytyin.

Vuoden -90 autostani puuttuu tupakansytytin, paikka sille on, mutta reikä on suljettu korkilla. Onko sellaisen asentaminen vaikeata? Biltemassa sytyttimen mekanismi maksaa noin 3€, entäs paljonko asennus maksaisi? Voiko sen tehdä itse, vai kannattako jättää ammattilaisille tehtäväksi?
9404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Liima "tupakointi kielletty" tarra kojetauluun.

Äänestä

olet tekemässä, jätä se tekemättä. Saat poltettua koko koslasi vaikka et tupakoisikaan. Kaikki on helppoa kun sen osaa.

Äänestä

Eli laitat sen sytyttimen paikoillaan, ja siitä johdot radion jatkuvaan plussaan ja miinukseen

Äänestä
  • No no, nyt on Kiki jo ruvennut kiusaamaankin. Toimiihan se noinkin, mutta ei välttämättä kovin hyvin. Saattaapa se soittimen syötön pieni sulakekin paukkua vähän väliä. Sytytin on paras leittaa ihan omalla sulakkeellaan. Ja kaikista paras jättää pelkkä sähköpistoke ja nakata koko tarpeeton sytytin mäkeen.

    Äänestä

Voit tehdä itse. Katso Omistajan Käsikirjasta sulake 20A, johon tulee "jatkuva virta" esim. sisävalot on usein 20A, tai esim. sähkölukot 20A.
Kytke sytyttimen johdin tähän valitsemasi sulkkeesta lähtevään liittimeen tai johtimeen, kiinnitä miinusjohto johonkin löytämääsi maadoituskohtaan, tai kiinnitä miinus jonkin metallisen osan ruuvin alle, josta se varmasti saa yhteyden auton koriin (ei auton kojetauluun).

Radion 10A sulakkeeseen sitä ei voi kytkeä, koska sulake on liian pieni ja toiseksi pistokkeessa käytettävät laitteet saattavat antaa radioon ikäviä häiriöitä.
Auton merkki auttaisi opastajaa?
Varmista vielä, olisiko johdotus jo valmiina siellä sytyttimen aukon alla?

Äänestä

Tuo virta suoraan akusta. Laita väliin 20A sulake. Sulakkeen rungon saat autotarvikeliikkeestä. Johdon päälle suojaputki ja kunnolla nippusiteillä kiinni moottoritilassa. Tietysti voit ottaa matkustamon puoleltakin johdosta kuten edellä kerrottiin, mutta siellä on ahtaat tilat.

Äänestä

Ota samalla selvää, kuinka paksulla johdolla se pitää kytkeä. Liian ohut johdin kuumenee.

Äänestä

Mitäs jos ottaisit sen korkin pois ja katsoisit onko siellä johdot valmiina, se on hyvinkin mahdollista.

Äänestä
  • katsoisit noi edelliset, jossa asia on jo kerrottu, että ei tarvitsisi jankata samaa asiaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asennus... kirjoitti:

Vuoden -90 autostani puuttuu tupakansytytin, paikka sille on, mutta reikä on suljettu korkilla. Onko sellaisen asentaminen vaikeata? Biltemassa sytyttimen mekanismi maksaa noin 3€, entäs paljonko asennus maksaisi? Voiko sen tehdä itse, vai kannattako jättää ammattilaisille tehtäväksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu