Siis se etikka auttaa, että rasva palaa tehokkaammin? mikä paras? : hunaja-omena etikka vai
viinietikka ??? ja eikös se ollut että 2 ruokalusikallista päivässä? aamulla ja illalla
viinietikka ??? ja eikös se ollut että 2 ruokalusikallista päivässä? aamulla ja illalla
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei auta laihduttamisessa mitenkään. Sen sijaan voi auttaa hammaskiilteestä eroon pääsemisessä.
Itse otin etikkaa ensin pari ruokalusikallista päivässä. Tulos oli -1 kg/viikko. Nyt otan etikkaa pari desiä päivässä ja tulosta tulee n. 5kg/viikko. Joulun jälkeen aion pitää oikean tehokuurin ja huitaisen litran aamuisin, jotta kinkku sulaisi parhaimmalla mahdollisella vauhdilla!!
Harmi kun muut lihavat eivät ole tätä tajunneet....
....
..Mitä enemmän juot sitä paremmin laihtuu. Ja vielä kun ostaa sitä kuponki uutisten teho etikkaa. Hieman kalliimpaahan se on, mutta hintansa väärtti! Ja vielä kun ostat ne laihdutuspohjalliset, joiden teho perustuu magneettiin. Niillä ei tarvitse kuin kävellä reippaasti kuusi kilsaa päivässä, jotta magneetti saa hyvän latauksen, niin taattua painonpudotusta on luvassa...
Turhan hankalaa; ennemmin kannattaa ostaa niitä teholaihdutuspillereitä joiden kanssa saa syödä mitä vaan ja läskit senkun häviää. Kannattaa varmaan kerätä kaikki ihrat taltee ja syöttää talvella linnuille.
Onko siitä joitain tutkimuksia mihin etikan (=hapettuneen viinin) vaikutus perustuu?Viinan ja etikan kemiallinen koostumus on miltei sama ,etikassa enemmän happea?
Jos sitä juo liikaa niin onko se jo haitallista? meinaan, että tänään join 1 rkl ja se hiukan kirveli
Haisee pahasti trollilta. Perättömiä väitteitä. Älkää uskoko.
Tiedän tapauksen Ihmisestä joka joi liikaa etikkaa, suoli poksahti kun etikka oli ensin sen haurastuttanut. Pitkäaikaista sairaalahoitoa siitä tuli. varo vaan!
Niin etikka pitää laimentaa 1rkl lasilliseen vettä ja se on vii ietikka mitä köytetään
VOiko etikkaa sekoittaa maitoon tai mehuun tai veteen.. kokeilin maitoon ja tulos oli : enemmän järkyttävää makua ja oudon näköistä juomaa
Asia on juuri niin kuin GB jo totesi, hammaskiilteestä päädet eroon. Ja toisaalta, sehän on happpoa, joka syövyttää myös ruokatorven ja mahalaukun limakalvoja. Plasebovaikutus on ainut, joka siinä voi auttaa. Eli saman saat aikaan syömällä vaikka pieniä kiviä, jos uskot siihen riittävän vahvasti. Tuo lumevaikutus voi tietenkin olla joillekin jo ihan riittävä. Jos oikeaa tehoa olisi, Suomessa tuskin olisi lihavuusongelmaa kun noinkin halpa ja helppo keino olisi tarjolla.
Onnea laihdutukseen..
olen jo laihtunut 3 kiloa ja aijon jatkaa.
...
Moi.Viekö se etikka ruokahalun vai syötkö silti entiseen malliin?Eikö ruoka sula suolistossa samaan malliin?Mihin tuo laihtuminen perustuu?
http://www.skepsis.fi/lehti/sisallys/2000-2must.html
Muistaisin lukeneeni kirjasta "Verensokeriblues", että etikka pienentää aterian glukeemista indeksiä. Toisin sanoen veren sokeri ei nouse niin nopeasti ja insuliinia ei erity vereen sen johdosta paljoa kerralla. Insuliini aiheuttaa taas sen, että rasva varastoituu kehoon. Mikäli olen asian oikein ymmärtänyt. (Taisi siinä olla vielä yksi tekijä lisäksi mukana, mutta noin lyhyesti selostettuna) Itse käytin joskus 4 vuotta sitten etikkaa ja sekoitin sitä lusikallisen lasilliseen vettä. Sitä suositeltiin otettaksi heti aamulla tyhjään vatsaan ja ennen ateriaa. Minulla se ei auttanut painon pudotukseen.
Aamulla tyhjään vatsaann nostaa verensokeria. Onhan siinä hiilihydraatejakin
Auttaa siten eteihiilihydraatit imeydy yhtä nopessti janäin ei lihota yhtä paljon