ongelma on se että väri ei tunnu tarttuvan hiukseen. Eli vaikka kestovärillä käsitteln niin viikon päästä väri on sellanen perus ruskee... siis on ollu sellasta punaista (siis ei mitään punaruskeaa)ja viikko värjäyksestä niin hiukset on sellaset sekalaisen RUSKEAT. Miksi näin ja mitä voisin tehdä että väri tarttauis. ja siis en ole tehnyt niin että olisin värjänny ruskeen päälle vaan oli ensin värin poisto ja sihen sitten päälle sitä punaista (hieman liilahtavaa)ja nyt on tukka ruskea?!!!!!
miksi
näin???
2195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
väri on vähän semmonen, että se haalistuu helposti. ittelläni on kylläkin semmoset hiukset, että punanen tarttuu vähän liiankin hyvin. kun värjäsin ruskeaksi, aina tuli punaruskea.
Se on totta, että punanen väri haalistuu nopeasti..
Kestovärillä on turha edes yrittää värjätä ruskeen päälle, ite oon tehny sitä monet kerrat, ja silloin väri tarttu aina vaan juurikasvuun.. Näyttipä suloiselta :P
Jos haluut punasta hiuksiis vaan "huomioväriks", voisin neuvvoa ottamaan sen schwarzkopf live- raidotusvärin. Sen pitäs tarttua ruskeisiin hiuksiin, tuoden punaisuuden selvästi esiin.
Toisaalta, jos käytät liian vahvoja shampoita, ja peset hiukset joka päivä, niin seki saa värin nopeesti katoomann. Ite huomasin ette kun värjäsin hiukset tumman punasiks, ja pesin hiuksiani head and shoulders-shampoolla, hiuksista tuli tosi nopeesti kuparinpunaset.. Ei ihan sitä mitä pyysin siis..
Mut kokeile ostaa miedompia shampoita, tai sit kampaamo-tuotteita jotka antaa punasta sävyä pesun yhteydessä, jos onnistus? :D