Haluaisin esittää naisille kysymyksen pukeutumiseen liittyen.
Kun nainen pukeutuu seksuaalisuutta korostaviin vaatteisiin niin onko tämän tarkoitus kiinnittää vastakkaisen sukupuolen huomio vai pukeutuuko hän niin huvin vuoksi, vai sekä että? Jos näkee yökerhossa naisen minihameessa ja topissa jossa näkyy puolet tisseistä niin pitäisikö se tulkita niin että hän toivoo lähestymisyrityksiä vastakkaiselta sukupuolelta?
Asiallisia vastauksia pliis.
Kun nainen pukeutuu seksuaalisuutta korostaviin vaatteisiin niin onko tämän tarkoitus kiinnittää vastakkaisen sukupuolen huomio vai pukeutuuko hän niin huvin vuoksi, vai sekä että? Jos näkee yökerhossa naisen minihameessa ja topissa jossa näkyy puolet tisseistä niin pitäisikö se tulkita niin että hän toivoo lähestymisyrityksiä vastakkaiselta sukupuolelta?
Asiallisia vastauksia pliis.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ainakin olen kuvitellut sen olevan. Mitä vähemmän vaatetta, sitä kovempi puute miehestä.:D
Itse en esim. baariin laita avonaista toppia/paitaa, koska en kaipaa mitään katseita tissien seutuville, enkä periaatteessa nyt muuallekaan, paitsi korkeintaan joltain mieheltä, jota kohtaan mulla on tunteita.
En kuitenkaan koe, että häntä varten mun tarvisi jotenkin erityisesti pukeutua viettelevästi, koska kotioloissa kuitenkin olisi se "normaaliminä" esillä ja siitä sen olisi opittava tykkäämään, eikä siitä baari-lookista.:)
riippuu kaikesta muusta, kokonaisuudesta.
Jos baarissa on pari naista, a) toisella on minihame, toppi, verkkosukkikset ja stilettikorot ja kilo glitteriä jne, eri asia kuin olis b) minihame, toppi, neuletakki, paksut sukkikset säärystimet ja kävelykengät. you see. Kyllä mieskin sen tarkotuksenmukaisuuden ymmärtää, mikä ero niillä on.
Jos puolet tisseistä, toinen tissi näkyy, niin on jo aika irstasta menoa ja voi kyllä herkästi lentää kadulle. :) Jos tissien yläosat näkyy, niin saattaa olla, että nainen vain näyttää itselleen, että uskaltaa ja viitsii hinkkejään esitellä, mutta oikeasti kun saa sitä huomiota, inhoaa sitä itsekin tai inhoaa niitä miehiä.
Varmaan aika moni toivoo pukeutumisesta riippumatta lähestymisiä. Miettisin pukeutumisessa kokonaisuutta. Mitä tyrkympi teinimpi ja tyylittömäntpi pukeutuminen, yleensä sitä epätoivoisempi tai säälittävämpi tapaus, kun ei osaa olla miesten kanssa muuten, kuin esittelemällä persettään ja tissejään. Mautonta.
Esitän vastakysymyksen. Mitä miettii mies, jos näkee, että kulmankunnan miehillä ei ole milliäkään arvailun varaa, että onhan tuokin nainen nainen kun sillä on tissit tai perse ja ne on julkisesti esitelty ja korostettu puolelle kaupunkia? Onko mies otettu vai pitääkö naista typeränä?
"Esitän vastakysymyksen. Mitä miettii mies, jos näkee, että kulmankunnan miehillä ei ole milliäkään arvailun varaa, että onhan tuokin nainen nainen kun sillä on tissit tai perse ja ne on julkisesti esitelty ja korostettu puolelle kaupunkia? Onko mies otettu vai pitääkö naista typeränä?"
Vaikea sanoa. Paljastavasti voi pukeutua niin monella tapaa. Jos tissit ja/tai perse on sopivasti esillä niin itse ainakin olen otettu. Se mikä on "sopivasti esillä" onkin sitten aika pitkälti mielipidekysymys. Mutta jos on niin että "ei ole milliäkään arvailun varaa" niin se näyttää jo lähinnä huvittavalta.
Mielestäni seksuaalisuutta korostavat vaatteet tarkoittavat juuri nimenomaan sitä itseänsä :D Eli toisin sanoen haetaan huomiota ja ehkäpä petikumppania jopa väärin perustein.. Ettäpä itselle tulee parempi olo kun tuntee itsensä halutuksi ja saa huomiota jne. Toiset ehkäpä haluavat enemmän sitä huomiota kuin toiset, se saattaa olla syynä miksi sitten otetaan hernettä nenään kun miehet/naiset kehtaavat tulla ehdottelemaan kaikenlaista. Ei tajuta sitä viestiä mitä annetaan eteenpäin pukeutumisella..
Noin omasta näkövinkkelistäni katsottuna seksuaalisuus lähtee ihan muista asioista kuin pukeutumisesta. Sen pystyy myös aistimaan, vaikka ihmisellä olisi pelkkä säkki päällä :D Ei väännetä väkisin ;)
Aina baariin aika peittävästi, en esittele mitään tissejä. Joka kerta kuitenkin oon saanut paljon iskuyrityksiä...
paljastavasti yökerhoissa ja helteellä siksi, että olen kaunis ja miksi sitä peittelemään. Telttoihin ehdin pukeutua ihan tarpeeksi sitten, kun olen vanha ja rupsahtanut. Mainitsemallasi tavalla en pukeudu, sillä on mautonta laittaa sekä minihame että tissipaita samaan aikaan. Mutta se on vain minun mielipiteeni.
Yökerho on monille paikka, jossa ollaan hakemassa seuraa, pukeutumisesta riippumatta. Yksi tyylikkyyden määritelmä muuten on, että paljastaa joko reisiä tai rintavakoa, ei molempia yhtäaikaa (välttääkseen näyttämästä "halvalta". Toisaalta jotkut pukeutuvat siihen, mikä miellyttää omia silmiä, eivätkä välitä muiden mielipiteistä.
Taiteelliset ihmiset pukeutuvat usein kokomustaan. Itse pukeudun hameisiin ja mekkoihin, koska pidän niistä enemmän kuin housuista. Käytän v-kaula-aukkoisia vaatteita siksi, että ne sopivat vartaloni muodolle. Olen varautunut siihen, että miesten katse kiinnittyy rintoihini, DD-kuppi on helppo huomata. Henk. koht. en ole yökerhoissa etsimässä seuraa, vaan koska mieheni haluaa tanssia.
yleensä nainen pukeutuu oman itsensä vuoksi.
eli pukeudun ns. tissipaitoihin jos haluan saada huomiota tai haluan näyttää juhlallisemmalta.
mutta jos on esim. farkut ja t-paita voi sekin nainen haluta mieheltä jotain muutakin kuin pelkkää juttelua.
eli ei ole mitään varmaa tietoa miksi pukeudumme niin, mukavuuden haluisuus.
En toivo lähestymisyrityksiä koska olen varattu. Okei, ovathan ne toki imartelevia. Katseetkin imartelevat.
Siitä tulee hyvä olo itselle kun on pukeutunut kivasti ja jos joku sen huomaakin. Etenkään kun oma mies ei joka kerta hoksaa sanoa, että vau näytätpäs hyvältä.
En nyt ihan satavarma ole muitten naisten motiiveista, mutta luulen että jos nainen sen seksuaalisuutta korostavan pukeutumisen vuoksi vielä * käyttäytyy* niin kuin olisi hakemassa seuraa.. silmäpeli, selkeä keimailu yms. niin ehkä hän silloin hakee seuraa..
Tiedän että saatan pukeutua välillä aika "provosoivasti" yöelämään, mutta vain näyttääkseni hyvältä ja tunteakseni oloni samanlaiseksi.. jopa ilman että haen mitään seuraa. (Joo en tiedän, naiset vain nauttivat omasta olostaan siten, joku mies taas vetää narsismi-kortin esiin..) Kuten joku jo sanoikin niin telttoihin ehtii sonnustautua myöhemmin. Vielä on olen hyvävartaloinen tanssija ja nautin siitä..
Jos rupean kumppanin kanssa pyörimään yöelämässä niin tuskin se vaikuttaa pukeutumiseeni, vain siihen etteivät muut miehet enää erehdy tuhlaamaan aikaansa minuun.
Osa naisista pukeutuu herätääkseen huomiota, osa siksi, että rakentaa itsetuntonsa sille, minkä verran saa (humalaisilta) mieheiltä kapakassa huomiota. Olen kuullut jopa kommentteja siitä "miten itsetunto taas koheni kun se sanoi sitä ja sitä" Voi jestas!
Osa taas haluaa miesseuraa ja pukeutuu sen mukaisesti. Itse tykkään avonaisista puseroista, samoin mieheni, ja niihin usein pukeudunkin olipa mies mukana tai ei.
Eli meitä naisia on joka lähtöön ja pukeutumismotiivit siis vaihtelee.
Ja sitten ihmetellään naisten nuivaa suhtautumista siihen, kun miehet täällä netissä valittavat, että kun naiset eivät laittaudu seksikkäästi. Mikähän muu siihen nurjaan suhtautumiseen voisi olla syynä kuin se, että sitten kun joku on seksikkäästi pukeutunut, heti ollaan vonkumassa seksiä tai ainakin miettimässä, että voisikohan tuolta saada.
Miten niin ollaan vonkumassa seksiä? Avasin tämän ketjun nimenomaan siksi että halusin tietää tarkoittaako seksikäs pukeutuminen sitä että toivoo lähestymisyrityksiä.