Ladalla Lapissa - toimii!

eräs toimistopäällikkö

Talven aikana matkailuyrityksemme järjestää turisteille ekskursioita Lappiin. Pääkohderyhmänämme ovat talvisesongin aikana japanilaiset turistit. Lennot Japanista Helsinkiin, kaupunkiloma Helsingissä, lennot Helsingistä Rovaniemelle ja 3 vrk - viikko Lapissa. Olemme keskittyneet elämysmatkailutuotteisiin. Tulevana talvena aiomme järjestää Lada-safareita Lapissa. Varmasti hieno elämys, mutta sen lisäksi varmasti japanilaiset yllättyvät siitä, miten hienosti voi auto toimia kunnon pakkasessa. Ihmettelevät varmasti, kuinka heidän teknologiamaassaan ei olla onnistuttu yhtä hyvin autojen kanssa.

Ensi kesänä aiomme viedä amerikkalaisia risteilijäturisteja Lada-ajelulle Helsingissä ja Etelä-Suomessa. Odotamme heidänkin olevan innoissaan.

Ajoneuvokalustoomme kuuluu Ladojen osalta pari takaveto-Ladaa (aidoimmat!), Niva (extra-maavaralla ja isommilla pyörillä, käytetään offroad-ajoissa) sekä 110 STW 16V ("edustusautona"). Olemme ajatelleet hankkia jonkun UAZin myös. Lisäksi meillä on yksi Mersun G-sarjalainen maasturi ja pikkubussina 16-paikkainen Sprinter.

Koska tällä palstalla on aktiivisia kirjottajia, voitte toki kertoa jotain hyviä vinkkejä, koska pyrimme kehittämään toimintaamme koko ajan!

7

1506

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Robert Anka

      • TOVERIT KANSAN URHOKKAAN

        OLISI UPEAA KOKEA ELÄMYKSIÄ VOLGALLA M24
        LADALLA 1200
        1300
        1500
        1600
        JA 2101.2102.2103.2104.2105.2106.2107


    • ihmettelen...

      A. Mistä löydät jonkun hullun joka maksaa siitä että joutuu liikkumaan Ladalla.
      B. Minkä merkkisellä autolla viette perille ne asiakkaat jotka ovat tielle levinneissä Ladoissanne.

      Laitatko vielä yrityksenne nimen ja yhteystiedot näkyviin siltä varalta että joku muukin kuin minä epäilee koko juttua kusetukseksi, kiitos.

      • eräs toimistopäällikkö

        Ladat ovat se oma elämystuote. Löytyy muitakin autoja. Maastosafareita ajamme mm. Mersun G-sarjan maasturilla. Minibussina on uusi korkeatasoinen 16-paikkainen Mersu Sprinter.

        Siis nimenomaan monet innolla lähtevät Lada-ajelulle! Se on kuule japanilaisille ja amerikkalaisille turisteille mahtava kokemus ja jotakin tavallisesta poikkeavaa!


      • käy!
        eräs toimistopäällikkö kirjoitti:

        Ladat ovat se oma elämystuote. Löytyy muitakin autoja. Maastosafareita ajamme mm. Mersun G-sarjan maasturilla. Minibussina on uusi korkeatasoinen 16-paikkainen Mersu Sprinter.

        Siis nimenomaan monet innolla lähtevät Lada-ajelulle! Se on kuule japanilaisille ja amerikkalaisille turisteille mahtava kokemus ja jotakin tavallisesta poikkeavaa!

        Meillä on kaukaisella kimppamökillä pienimuotoinen itäajoneuvovarikko. ZiL 157K (6×6) on karkeampaan meininkiin (polttopuun ja maa-ainesten ajoon) ja kevyemmin maastoon mennään GAZ 69:llä (4×4). Mökkivieraille tarjotaan elämyksiä korvauksetta.

        Toissa jouluna sain pojaltani joululahjaksi Lada 1200L:n vm. 1985. Ajelimme sillä vaimoni kanssa komeasti sunnuntaiajeluja kevättalven ja kevään ajan. Kesällä sitten polkaisin urhoollisesti sinne mökille, monta sataa kilometriä! Eräänlainen aikamatka 1960-luvulle, vaikka peli olisi 1980-luvulla tehty! Sinne mökille Lada sai sitten jäädäkin talvehtimaan pressuteltan alle.

        Nyt viime kesänä ladailuni jäivät vähäisiksi. Muutama kilometri sentään.

        Syksyllä lahjanantajan intressit ja minun intressini kohtasivat siten, että kirjoitin luovarin lahjoittajan nimelle ja hankkiuduin täten kapistuksesta ja siihen liittyvistä kuluista eroon. Nuorimies sai puolestaan kaipaamansa kolmoskärryn kahden hengen taloutensa kahden Mersun kumppaniksi. 23-vuotias Lada on jälleen liikenteessä!


    • vinkin:

      Lopeta, tai ainakin keskeytä hetkeksi se ryyppääminen, alat nähdä pieniä vihreitä miehiä jo... ja niillä Ladoja, voi tsissus!

      • jsajkduid

        Alan olla jo papparainen ja monenlaisia autoja olen omistanut ja ajanut,nykyinen on mersu vielä melko uuden muotoinen. Minulla oli aikoinaan sellainen kaksilla pyöreillä lampuilla oleva punainen lada 1500 S,naurakaa pois jos haluttaa mutta jostain syystä vieläkin usein muistelen kaiholla tuota ässä ladaa. Nykyiseen autoon olen joutunut korjaus ja huoltokustannuksiin ainakin käyttämään rahaa moninverroin siihen kymmenien vuosien takaiseen lada tuttavuuteen, se oli mukava auto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      161
      916
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      770
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      751
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      63
      684
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      623
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      572
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      556
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      537
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      535
    10. 26
      521
    Aihe