onko tiedossa hyvää koneistoa jota voisin käyttää
kun ite en noista tiedä mutta konemusan tekemisen halu on suuri.
kun ite en noista tiedä mutta konemusan tekemisen halu on suuri.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voi käyttää konemusan tekemiseen aluksi vaikkapa tietokonetta. Äänikortti tarvitaan, mutta jonkinlainen löytyy melkein joka tietokoneesta. Kaiuttimet tai kuulokkeet. Sitten ohjelma jolla musaa teet. Näitä löytyy ilmaisia ja maksullisia.
Midikoskettimet, musiikintekoon tarkoitettu äänikortti, kunnolliset monitorikaiuttimet, ym. ym. voit sitten ostaa myöhemmin. Aluksi et näitä välttämättä tarvitse. Niihin saat sitten menemään rahaa vaikka kuinka paljon tahansa.
Ohjelmia pc.lle: Fruity Loops, Cubase, Cakewalk Sonar ja project5, Orion, Acid, Reason, Magix music maker.
E-Jay on aika yleinen aloittelusofta, mutta erittäin rajoittunut. Hieman pidemmälle edistyneet yleensä ylenkatsovat erittäin paljon jos mainitsee käyttävänsä.
Ilmaisia ohjelmia mm. Buzz, Skale-tracker, Psycle.
Fruity Loopsia kehutaan erittäin hyväksi hinta-laatu suhteeltaan.
Ilmaisista buzz on paljon käytetty, mutta opettelu vaatii aikaa.
www.mikseri.net on suomenkielinen. Sieltä voit kysellä lisää, mutta varaudu "guruihin" jotka antavat kitkeriä vastauksia tyyliin "oisit kattonu googlella" ja "tätäkin on kysytty vaikka kuinka monta kertaa, kato aikasempia threadeja."
www.muusikoiden.net keskustelupalstan konemusiikki ja software osatolta voit katsella myös.
Jos jonkun suosikkiohjelma ei tullut mukaan, niin ulkomuistista ei kaikkea muista.