Olen nuori mies ja olen syönyt finasteridia hiustenlähtöön 5mg/päivä jo yli puoli vuotta.
Tietääkö kukaan voiko tuosta lääkkeestä aiheutua virtsankarkailua?
Karkaillut pissi haisee voimakkaalta ja pahalta :S
Tietääkö kukaan voiko tuosta lääkkeestä aiheutua virtsankarkailua?
Karkaillut pissi haisee voimakkaalta ja pahalta :S
Vastaukset 2
Vanhimmat
Edit:
ei siis 5mg/4 päivää
Finasteridia käytetään miestyyppisen kaljuuntumisen hoitoon annoksella 1 mg. Ota siis vain puolikas. Finasteridia 5 mg:n tablettina käytetään yleensä eturauhasen hyvänlaatuisen liikakasvun hoitoon. Lääke laajentaa siten virtsateitä. Sinulla on joko entuudestaan eturauhasen hyvänlaatuista liikakasvua, jonka lääke on korjannut tai sitten lääke on niin tehokas kohdallasi, että virtsa pyrkii karkaamaan. Huom! lääkkeen käyttöaihehan on yleisesti ottaen juuri virtsaummen eli virtsaamiskyvyttömyyden estäminen.
Koska pissasi haiskahtaa pahalta, kannattaisi käydä lääkärillä. Voi olla, että sinulla on eturauhastulehdus tai virtsatieitulehdus. Antibiootti taas hoitaa ne.