Eikö melkoisiin tuloksiin pääse sillä, että jättää pois ruokavaliostaan sokeriset elintarvikkeet, valkeasta jauhosta tehdyt leivonnaiset sekä rajoittaa perunan, riisin ja pastan käyttöä kuitenkaan ihan kokonaan niistä luopumatta. Rusleipää voisi hyvin syödä. Samoin avuksi olisi jättää pois alkoholi. Itseni kohdalla on toiminut.
Kevyttuotteistakin kertyy lisäkuormaa, jos kuvittelee niitä voitavan syödä mielinmäärin.
Mieleeni tulee vanha kotipuolen tarina. Nuuka isäntä katseli pöydässä aterioitsevaa renkiään, joka veteli leivän päälle reippaasti voita. Isäntä sanoi rengille: "Son kuule se leipä rohki makijampi ko laitat voita ohkasheen". Tähän kuului vastaus: " Vaan mie ko en ole niin makijan perhään"
Kevyttuotteistakin kertyy lisäkuormaa, jos kuvittelee niitä voitavan syödä mielinmäärin.
Mieleeni tulee vanha kotipuolen tarina. Nuuka isäntä katseli pöydässä aterioitsevaa renkiään, joka veteli leivän päälle reippaasti voita. Isäntä sanoi rengille: "Son kuule se leipä rohki makijampi ko laitat voita ohkasheen". Tähän kuului vastaus: " Vaan mie ko en ole niin makijan perhään"
Vastaukset 23
Vanhimmat
ja lisäksi liikuntaa runsaasti, sitä ei pidä unohtaa. Joskus ehdottelin täällä tuollaista tai oikeastaan vain kysyin, niin sain todella vihaisia vastauksia tyyliin "et ole vhh:lla, mitä sitten täällä teet" tai "tämä on vhh palsta, ei hiilaripurijoitten". Halusin vain kysyä aiheesta ja saada lisätietoa, mutta se osoittautuikin mahdottomaksi. Mutta näillä eväillä olen laihtunut ja siihen olen tyytyväinen.
ihan asiallista tietoa tältä palstalta. Ainakin Mattila joka itse on vhh:lla vastaa asiallisesti ja tietää ilmeisen paljon tästä ruokavaliosta.
Vastaa asiallisesti, Mattila vai....HAH!
Minusta on ryhdyttyäni seuraamaan tätä asiaa alkanut tuntua siltä. että fanaattinen yksisilmäisyys salaliittoteorioineen vähentää muun muassa Antti Heikkilän uskottavuutta.
Totuus on monasti varsin moniselkoinen. Yhtä absoluuttisen oikeaa mallia ei liene olemassa. Tutkimustulokset ovat ristiriitaisia keskenään ja suhteutuminen on nousssut tunnetasolle (Sorry vaan Heikkilä ja Mattila) VHH:n perusidea, jonka itse hyväksyn on turhien hiilihydtaattien vähentäminen. Rasva-asioissa olen epäilevämpi sen suhteen.
"Grau, teurer Freund, ist alle Theorie und grün des Lebens goldner Baum"
Sitä haluaa kertoa muillekin.
Heikkilä on sanonut ja kirjoittanut, että me ollaan yksilöitä ja pitää nimenomaan uskoa omiin kokemuksiinsa!
Täällä vain jotkut haluavat moittia Heikkilää vääristäen hänen sanomisiaan.
otettu Heikkilän uusin kirja ja sieltä vääristellään asioita ja annetaan niille uusi sisältö. Sitä tekee Diabetesliitto ja nyt myös tämä Sundqvist.
> "VHH:n perusidea, jonka itse hyväksyn on turhien hiilihydtaattien vähentäminen. Rasva-asioissa olen epäilevämpi sen suhteen."
Tarkoitatko rasvan määrää vai sen laatua? Jotainhan pitää lisätä, jos hiilihydraatteja vähentää.
Kyllä varmaan naurattaa koska vhh toimii ja sitten hyvin siihen kyllä jokainen hakee itselleen sopivan tavan Heikkilä/Mattila ovat hyvällä asialla onhan se niin hyvä että joitakin aivan nauratta se suotakoon heille että on joskus iloinen !
niin haukutaan heti lyttyyn, mikäli ne eivät ole yhteneväiset gurujen kanssa.
että minulla ei vhh onnistunut,ja kyselin myöski ohjeita.Aika moni haukkui minut mutta,Mattila itseasiassa vastasi minulle ihan asiallisesti.
uskottavuus näyttää olevan vahvassa nousussa, ainakin jos katsoo kirjamyynnin kasvua. Siitä minulla on sisäpiirin tietoa. Varsinkin tämä uusin, "Diabeteksen hoito ruokavaliolla" näyttää suuntaa mihin ollaan menossa. Tuntuu vahvasti siltä että vähähiilihydraattisuus on leviämässä yhä laajemmalle Suomessa ja kun vielä nuo Ruotsin Annika Dahlqvistin loistavat tulokset diabeteksen hoidossa saadaan suuren yleisön tietoisuuteen niin silloin on odotettavissa varsinainen läpimurto.
Tulevaisuudessa meilläkin mennään siihen suuntaan kuin Ruotsissa että ihmiset vähitellen kyllästyvät kaikkeen kevyeseen muka terveelliseen kun se ei vuosikymmenten aikana ole tuonut terveyttä vaan lisännyt sairauksia.
osaa myös keskustella rakentavan kriittisesti ko. opuksesta, eikä mene henkilökohtaisuuksiin.
osaa kuka tahansa keskustella rakentavan kriittisesti mutta kun pitää asioista keskustella niin sitten jotkut menevät väärien tulkintojen puolelle Diabetesliitto hännystelijöineen etunenässä.
pilkkuvirheistä! Oletko itse lukenut tuon kirjan? Ja ainoa puute on sinusta pilkkuvirheet? Tilasi on pahempi kuin kuvittelinkaan.
ala-asteella olet? Onko teillä sallittua surffailla netissä välitunnilla?
keskustelemaan asiallisesti? Heti mukaan tuli Diabetesliitto, mihin jäi margariinitehtaat tällä kertaa? Kyllä Christer tuossa aikaisemmassa viestiketjussa esitti joukon muita kysymyksiä, joihin sinäkään et pysty vastaamaan. Missä oli vääriä tulkintoja, näytä ja perustele! Sinulla on nyt näyttö koska niin väität!
Kerro mitkä oli vääriä tulkintoja ja oikaise ne niin muutkin sitten ymmärtävät?
jo kaksi kertaa ja en löydä muuta kuin pilkkuvirheitä. Sinä ilmeisesti et ole lukenut kertaakaan. Eihän tällä palstalla kukaan VHH:n vastustaja lue Heikkilän kirjoja, käyvät vain KTL:n ja Diabetesliiton sivuilla katsomassa mitä "virallinen" Suomi tänään on mieltä mistäkin asiasta. Olette kuin pässit narussa ja paimenena ylipappi Pekka Puska.
Kukahan tässä ketäkin vie kuin pässiä narussa.
Antti-"ystäväsi" myhäilee kun joku idiootti jaksaa hännystellä. Säälittäväääää...
esittämiin kysymyksiin??? Onko se niin vaikeaa?
minäkään ja siksi en syö ruisleipää kuin satunnaisesti erikoitilanteissa. Viimeksi viime viikolla pari siivua kun oli tarjolla muikunmätiä sipulia ja smetanaa. Oman tiensä kulkija kannattaa aina olla eikä pitää jumalan sanana kaikkea mitä meille ylhäältä Kansanterveyslaitokselta sanotaan.
VHH:ssa erinomaista on se että kokeilujen kautta etsii itselleen sopivan vähähiilihydraattisen tason ja kun vähentää turhia vatsantäytteitä kuten leipää, perunaa, riisiä ja pastaa niin tilalle kannattaa ottaa lisää kasviksia sillä aina kun lautaselleen laittaa näitä ravinneköyhiä elintarvikkeita niin kasvisten määrä aterioilla vähenee.
Niin puritaaniksi en ole heittäytynyt että olisin alkoholin pois jättänyt. Kyllä pari lasillista viiniä juhla-aterialle mahtuu. Arkena voi ottaa maitoa tai piimää. Eikä kahvista ja konjakistakaan kannata erikoistilanteissa kieltäytyä. Liköörejä en lipittele koskaan enkä kirkkaan viina sekaan laita sokerimehuja tai limsoja. Snapsi snapsina. Venäjällä käydessäni työmatkoilla se kuuluu aina asiaan.
Rakastan mätiä, ja sattuneesta syystä minulla on sitä paljon pakasteessa. Yritän kuitenkin noudattaa VHH:ta. Minkä kanssa suosittelisit mätiä syötäväksi, jos ja kun leipä ja peruna ovat kiellettyjä?
ihan sellaisenaan kun on pilkkonut sipulia ja tarjolla on smetanaa ja pippuria. Ne kun sekoittaa yhteen niin sitähän voi syödä vaikka lusikalla. Jos on tarjolla graavilohta niin alkuruokana kalalautasen voi rakentaa näiden varaan. Lautaselle myös jotain katkarapuja ja muita meren eläviä. Ei siihen perunaa tarvita, kasviksia ja salaattia maun mukaan. Joskus oikeaa hapanta ruisleipää. Eihän mikään VHH:lla ole kielletty jos sitä syö satunnaisesti.