Lainaan nyt poikkeuksellisesti jonkun toisen tekstiä. Mitä mieltä te tästä olette?
"Täällä on useamman kerran viime aikoina tullut esille, että mies ei saisi itkeä, mutta nainen saa. Mä näen tämän kyllä ihan päinvastoin; miestä pidetään rohkeana, jos hän itkee, mutta nainen on hermoheikko pms-oireinen itkupilli, jonka seurassa pitää aina varoa."
Minusta tämä menee juuri näin.
"Täällä on useamman kerran viime aikoina tullut esille, että mies ei saisi itkeä, mutta nainen saa. Mä näen tämän kyllä ihan päinvastoin; miestä pidetään rohkeana, jos hän itkee, mutta nainen on hermoheikko pms-oireinen itkupilli, jonka seurassa pitää aina varoa."
Minusta tämä menee juuri näin.
Vastaukset 27
Vanhimmat
pitävät itkemistä vahvuuden osoituksena mutta syvällä sisimmässään halveksivat itkijää niinkuin kaikki muutkin
tietää mitä nainen syvällä sisimmissään tuntee.
ihminen ajattelee, sukupuolella ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä
sinun ajattelutapasi vastaa maailman ajattelutapaa. Et ole mikään Jumala joka päättää sen. Minä en ajattele noin, mutta tuskinpa sekään vastaa valtaväestön mielipidettä/ajatustapaa. Ihminen ei tunne ihmistä. Maailmahan olisi täysin turvallinen paikka jos näin olisi.
miesten mielestä niin kamalaa, jos nainen itkee? Itse itken helposti; surusta, ilosta ja kiukusta tai muuten vaan liikuttuneena. Ei ole miehet siitä valittaneet. Enkä odota, että minua hirveenä lohdutellaan. Varsinkin jos vihaisena itken, ei mua saa tulla lähellekään. Silloin ottaa itseä kyllä päähän ne typerät kyyneleet.
Mun mielestä on häiritsevää, jos mies ei ikinä itke. Ei kyyneltäkään, vaikka olisi kuinka surullinen.
Molemmilla on sama oikeus itkeä, mutta pojat kyllä sosiaalistetaan siihen jo pieninä, ettei miehet itke ja se on surullista. Ihmisiä tässä ollaan kaikki.
Kyllä itku helpottaa. Kamalinta on joskus, kun itkettää, muttei pysty itkemään. Itkun on tieteellisestikin todistettu vapauttavan endorfiineja. Siis, siitä tulee ihan oikeasti vähän parempi olo, kun saa tuskaa kyynelten avulla ulos.
jonkun ihmisen hautajaisissa ja kiekkopelissä kun oma joukkue voittaa kultaa. Jos mies itkee muissa tilanteissa, hän on naisten silmissä neitimäinen homo.
miesten silmissä.
on luvallista itkeä
jos osaa ja pystyy itse tarvittaessa itkemään ja kun kestää naisenkin itkun.
Mies joka ei kestä naisen itkua on heikoista heikoin.
Ja ylipäänsä mies, jolle itku missä muodossa tahansa on joku ongelma, eikä pahimmassa tapauksessa edes tiedosta sitä itselleen ongelmaksi, on heikko.
Kyllä mun mielestä normaali mies osaa suhtautua itkuun, kuin mihin muuhunkin luonnolliseen asiaan ihmisen elämässä, eikä vierasta sitä asiaa.
tuo on aika tyly tuomio;
"Ja ylipäänsä mies, jolle itku missä muodossa tahansa on joku ongelma, eikä pahimmassa tapauksessa edes tiedosta sitä itselleen ongelmaksi, on heikko."
Tunteensa piilottava mies siitä seuraa kun pienestä pojasta saakka jankutetaan,että "isot pojat eivät itke!". Eli en ihan heti lähtisi syyttämään miestä tai määrittelemään tätä heikoksi mikäli ei yksinkertaisesti osaa itkeä.
Toisekseen en ihmettele jos miehelle on ongelma mikäli nainen vollottaa joka asiasta. Herkkä saa olla ja itkeä kun siltä ihan todella tuntuu mutta monet tuppaavat käyttämään itkemistään aseena saadakseen mitä haluavat, kerjätäkseen huomiota ja sääliä jne.
tulkita naisten itkua ja sen syytä / kohdetta. Kommentoin nyt vain tuota sun ekaa väittämää.
Pikku hiljaa sen oppii vissiin hitaampikin ukko, että naiset itkee erisyistä kuin miehet, eikä siihen aina tarvii reagoida, ja tuskin koskaan aggressiivisesti.
Mutta naisen itku voi olla todella ahdistavaa emotionaalisesti. Miehelle voi tulla tunne, että nainen on "pulassa" ja hänen pitäisi pelastaa, aktiivisesti jotain tekemällä. neito. Jos nainen itkee vain emootioitaan ulos, niin eihän mies sille voi muuta kuin katsoa päältä, enintään lohduttaa. Omaa ahdistusta on hankala kestää ja silloin helposti tulee syyttäneeksi naista tyhjän pillittämisestä.
Miehillä on myös (luulen) naista suurempi tarve löytää toiminnallisia ratkaisuja ongelmiin. Nainen itkee = "Jotain on vialla. Poista tuo vika". Kun mitään ei löydy korjattavaksi, mies on helposti neuvoton, koska mikä tahansa toiminta on parempi kuin ei mitään toimintaa.
Naisen itku saattaa tuntua miehestä myös syyttävältä: nainen itkee kun hällä on paha mieli ja usein pahan mielen lähteenä se mies. Herää puolustusreaktio, jos ei tiedä tehneensä mitään "pahaa", mutta kokee silti epämääräisen syytöksen.
Mun mielestä se ei ole erityisesti heikkoutta, jos ei kestä naisen itkua. Enemmän se on sitä, että kun sitä ei ymmärrä, sitä on vaikee käsitellä. Jos ymmärrys kasvaa, "kestäminenkin" kasvaa.
Miesten itkemisestä sitten toisessa kohdassa.
lukemaasi ihan täysin. En tuominnut miehiä, jotka eivät kykene itkemään ja purkamaan niin tunteitaan, vaan ainoastaan ne, jotka eivät edes pidä tuota ongelmana. Siis miehet, joilla on asennevamma itkemisen suhteen ja ajattelutapa just tyyliin "tosimies ei itke".
nainen nyt tietty käyttää itkua jotenkin hyväkseen, mutta mä tarkoitin vaan tilanteita, joissa itku on aitoa ja hyvän syyn aiheuttamaa.
Itse en harrasta tota, et itkulla koittaisin jotenkin manipuloida miestä, niin ei tullut edes mieleen tuollainen itkun "väärinkäyttö".
Mun mielestä vikaa ei edelleenkään voi etsiä miehestä vaan kasvatuksesta jos ajattelee,että "tosi mies ei itke". Jos 20 ensimmäistä vuotta saa noita lausahduksia kuulla niin kyllä se kummasti vaan päähän juurtuu, halusi tai ei. Silloin sitä ei ehkä osaa pitää itse ongelmana.
mä en ymmärtänyt sitten vieläkään :D
Mutta kasvatusta siis itse useimpien "asennevammaisten tosi miesten" kohdalla syyttäisin.
... vaan aitoa itkua. En ajatellut itsekään itkun käyttämistä, vaan sitä, että monet naiset (eivät kaikki) oikeasti reagoivat kyynelillä moniin mielenliikutuksiin tavalla, joka on miehen ymmärrykseltä alustavasti suljettu. Itsellä on kokemusta siitäkin, että kjuttelen rakkaani kanssa ja yhtäkkiä hän alkaa vältellä katsetta ja sitten huomaan että hän pidättelee itkua muka salaa multa. Käydään keskustelu:
- "mikä sulle nyt tuli?"
- "ei mikään" (ääni väristen)
- "no näänhän mä että sulle tuli paha mieli!"
- "ei tullut!!" (itkua tyrskien)
- no mitä nyt on tekeillä, näänhän mä että sä itket!" (minä, koettaen vimmatusti keksiä, mitä olen tehnyt väärin)
- "no kun, no kun... sä snoit niin KAUNIISTI!!" (purskahtaen täyteen itkuun) "Pitääkö sun aina huomata kaikki!"
Joo. Ei oo liioittelua. Kaikki hyvin, mutta minä ehdin kuitenkin ohistua ja olettaa loukanneeni jotenkin.
Ajan mittaan tuota oppii ymmärtämään ja ennakoimaan, silloin ahdistus vähenee. Mutta vaatii se mieheltä opettelua.
"Minusta tämä menee juuri näin."
En haluaisi yleistää, mutta kyllä ainakin jos tätä palstaa lukee, niin joskus on tuokin tullut mieleen...Aika monetkin naiset tuntuvat haluavan välittää itsestään kuvaa nimenomaan rempseinä ja tunteensa kovettamaan kykenevinä naisina. Kertooko tämä sitten sitten siitä, että heikkouden ilmaisua ei naisille niin sallita, vaan että ikävästi tölväisevälle sovakollekin on mieluummin pehmeän naisellisen rauhallisesti osoitettava, että "Ei se mitään, kun sä noin sanot...Mä oon vahva tyttö."? Siitä en tiedä.
vaan tiedä varmasti kuka täällä on mies ja kuka nainen.
..mä nyt sellaista väittäisikään. Kyllä mielestäni kuitenkin ainakin joitakin voitaisiin melko luotettavasti "identifioida" jopa naisiksi ja miehiksikin.;) Meinaan vaan, että kyllä musta henkilö, joka osaa luotettavan seikkaperäisesti kertoa esim. premenstruaalioireistaan on melko suurella todennäköisyydellä usein nainen.;D
En ole nähnyt mieheni itkevän kuin isänsä kuoltua. Hän on luonteeltaan perusonnellinen tyyppi, luullakseni älykkyys ja onnellisuus samassa päässä on harvinainen yhdistelmä. Minulla on bipolaaridiagnoosi, ja mieliala tekee vuoristorataa. Kun olen lähempänä kolmea- kuin kahtakymppiä, on niitä pms-oireitakin tullut. Mies sanoi, että helpompi olisi sietää kiukkuista eukkoa kuin syvään epätoivoon ja itsetuhoisiin ajatuksiin vaipumista. Mieheni on tottunut siihen, että itken muistakin syistä kuin omasta pahasta olosta: kyynelehdin eläytyessäni elokuviin, vaikkapa silloin, kun Bambin äiti kuolee. Joskus saattaa tulla muutama kyynel orgasmin jälkeen.
"luullakseni älykkyys ja onnellisuus samassa päässä on harvinainen yhdistelmä."
Tai siis luulo, mistä moinen?
.....
se älykkyyttä? (Eikä tieto lisää tuskaa, se lisää tiedon määrää).
piip
mutta mä en poraa, eikä mun lähipiirissä ole itupilliäijiä.
sun housuissa.
Kyllä miehet saa itkeä.
Luulen, että miehet itse ovat luoneet tuon myytin.