Oon kokematon kuski. Lähtiessäni pienestä mäestä nostin kytkintä hieman ylös ja sitten painoin kaasua. Auto ei meinannut kunnolla lähteä liikkeelle ja tunsin hieman tärinää. Myös omituinen haju ilmestyi jostain yhtäkkiä. Poltinko siis vahingossa kumia, ja onko yksi kerta kovin vaarallista renkaiden kuntoa (tai muutenkin autoa) ajatellen? Tämä todella huolestuttaa minua, joten auttakaa!
kumin polttamisen vaikutukset?
huolestuttaa
3454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyseessä oli kytkin joka jäi luistamaan kun ei saanut pitoa riittävästi. Kerralla et vahingossa renkaita savuksi laita, mutta pyydä jotain tuttavaasi kokeilemaan se kytkimen toiminta. Haiskahtaa kovasti siltä nyt.
Kun tämän epäonnistuneen liikkeellelähdön jälkeen ajoin autoa, kytkin toimi normaalisti. Jos kytkimen kanssa ei ilmene ongelmia, se on kai sitten kunnossa?
No kulutit vaan hiukan normaalia enemmän kytkinlevyä, ei siinä sen kummempaa.