Bodarin tyhjät kalorit

The Kasa

Kannattaako bodarin syödä ollenkaan ns. tyhjiä kaloreita, eli kurkkua, tomaattia tai muuta vihannesta? Ne ei täytä oloa eikä niistä saa proteiinia eikä oikeastaan energiaakaan. Olisiko parempi ottaa vain herajuoma välipalaksi kuin napostella tuollaisia, vaikka äiti aina hosuukin, että pitäisi syödä vihanneksia. Se taas ei bodauksesta tiedä mitään.

10

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niistä

      vitamiineja.siks niitä kannattaa napostella.periaatteessa pitäs aika paljonki syödä niitä kasviksia,että sais tarpeeks vitamiineja.noin puolkiloo/päivä.se on aika iso kasa kasviksii.tuskin kukaan vetää niin paljoo,siks hyvä olla jotain vitamiininappeja lisänä.

      • fdsafdas

        niistä ei saa yhtään mitään, korkeintaan maksajauhoja.


      • niistä
        fdsafdas kirjoitti:

        niistä ei saa yhtään mitään, korkeintaan maksajauhoja.

        yks on hyvä.toi finnmaxin vitamiini jauheena.


      • TärkeäKomponentti

        Bodarin tyhjät kalorit kurkku, tomaatti ym. vihannekset???

        Ei ne mitään tyhjiä kaloreita ole vaan täyttä tavaraa ja ravintoainetiheitä ruoka-aineita. Hyvät ORAC-arvot, eli paljon antioksidantteja, fytokemikaaleja, vitamiineja ym. ym.
        Kaiken lisäksi esim. kurkku ja tomaatti ym. ovat emäksisinä kasviksina suuri apu puskuroitaessa suuren proteiinimäärän tuomaa typpikuormaa elimistössä. Emäksisyyttä kannattaa aina lisätä elimistön happamuuden vähentämiseksi. Kannattaa ehdottomasti jokaisen bodaajan syödä se suositeltu 500-1000g kasviksia päivittäin. Anabolia tehostuu kun matala-asteinen tulehdus elimistössä vähenee mm. kaaleja, sipuleita, valkosipulia, tomaattia, granaattiomenaa, mustikkaa mustaherukkaa, porkkanaa ym. puputtamalla. Granaattiomena, neitsytoliiviöljy, täysjyväkaurahiutale ym. nostavat myös testotasoja luonnollisesti.


    • TyhjätKalorit

      Kasvikset ja vihannekset eivät ole tyhjiä kaloreita. Ravinto sisältää "tyhjiä" kaloreita, kun siitä puuttuvat hivenaineet ja vitamiinit.

    • MarjikselleBanaania

      Erilaiset jauhot (proteiini, hiilihydraatti, aminohapposekoitukset...) ovat tyhjiä kaloreita. Niissä ei ole mitään vitamiini-, hiven- tai suoja-aineita. Ne on vain markkinamiesten keino kusettaa tyhmiä. Aivan taatusti kehittyy paremmin syömällä saman kalorimäärän leivästä, kinkusta, juustosta, kaviksista, lihasta ja lisukkeista kuin lisäravinteista.

      • Lihaniilo

        No mutta itsehän olet kehunnut näitä jauheita/jauhoja. Yhdellä proteiini jauho keskustelussa myönnät olleesi väärässä ja kuinka jauheet paransivat tulosta ja elämääsi.
        Miksi alat valehdella taas. Onko elämässäsi tapahtunnut jotain suuria muutoksia tai olet joutunnut pettymään kun mielipide vaihtelee noin rajusti.


    • TheSam

      The Kasa: Äiti on oikeessa, kurkut tomaatit ja porkkanat kannattaa syödä kun tarjolla on. Vihanneksista juureksista ja marjoista saa vitamiineja ja hivenaineita joita tarvitaan monenlaisissa tehtävissä elimistössä että esim. lihakset voisi toimia normaalisti. Lisäksi niillä on monia muita tehtäviä elimistössä, mutta on muutamia joitakin vitamiineja joita tarvitaan erityisesti lihasten kasvuun ja hyvinvointiin.
      Sitä varten ei toki tarvitse ruveta syömään mitään ihmenappeja, niistä ei ole kuin haittaa: miehet muuttuu naisiksi ja päinvastoin. Nuori ystäväni käytti kaikenlaisia aivan normaalikaupastakin saatavia lisäravinteita (en mainosta mitä varten tai miksi) mutta varoitin jo kaksi vuotta sitten, että henki lähtee, 30-vuotispäivää et näe jos jatkat. Ja jatkoi kunnes keväällä hän kävi lääkärillä ja mulle sanoi: "anteeksi kun en uskonut sua. Kävin lääkärillä." Elimistön triglyseriini -eli veren rasva-arvot oli hurjissa lukemissa, paino 140 kg, rasvamaksa huusi ulospääsyä joka on normaali alkoholisteilla ja ylilihavilla, ja unet on menny joten käytti nukahtamislääkkeitä jne jne.
      Se siitä saarnasta, mutta jaksahan treenailla ja puputa rehut ja syö hyvällä omalla tunnolla
      suomalaista puhdasta kotiruokaa niin kasvat!

      • hepsankeikkaavaan

        Pikkasen sekava ja epälooginen tarina.
        Siis mikä oli nuoren ystäväni paino ennen ravintolisänappeja ja miten nuoren ystäväni liikunta ja muu syöminen. Jos kerran 2vuotta ja kaikki päin persettä. Ja kenen sukupuoli on vaihtunnut lisäravinteilla. Thesamin vai hänen nuoren ystäväni...


    • TheSam

      ps. kaupanhyllyltäkin löytyy hyviä tuotteita, mutta koska makroravinneainepitoisuudet (rasva proteiini hiilihydraatti sekä sokerit) vaihtelee, kannattaa tuote valita kaverin opastuksella joka ehdottomasti tietää mikä on hyvää juuri sun tarkoitukseen.

      Ja lopuksi: Lisäravinteet on nimenomaan lisäravinteita eikä ole tarkoitettu ruoankorvikkeeksi tai korvaamaan poisjätettyjen vihannesten vitamiinit vaan nimenomaan täydentämään vitamiinivarastoja jos on epäily ettei ruoasta saa riittävästi, mutta luultavasti saisit treenata aika paljon enemmän ennenkuin ruoanlisää tarvitset. Mukavia treeniviikkoja toivotellen TheSam

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe