Ex-vaimon autteleminen

Kertokaas miehet, kuinka uskottavaa on, että mies käy "vain auttelemassa" ex-vaimoa esim. omakotitalon pikku korjauksissa ja auton huolloissa?

Jos kerran on erottu ja erilleen muutettu ja ex-vaimo on halunnut jäädä omakotitaloon, niin eikö hänen tulisi hankkia tarvitsemansa talonmies ja autonasentaja muualta eikä olettaa, että ex-mies noista em. töistä eron jälkeenkin huolehtii?

Vai onko kyseessä se, että pois muuttanut parantelee omaatuntoaan "miesten töissä auttelemalla"? Vai yrittääkö näyttää ex-vaimolle, kuinka hyvän miehen tämä menetti ja näin päästä takaisin suosioon?

Eroa ennen oli pitkään asuttu "vain kavereina"...
10363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Itse ei tulisi mieleenkään olla exien kanssa tekemisissä eron jälkeen.

Kun on erottu, on erottu. Kaikki on ohi ja sillä sipuli. Saa exät hakea remppa-apunsa muualta.

Äänestä

Se koetaan vissiin vähän velvollisuudeks. Toinen ku ei kuitenkaa pärjää ja jos kerta ilkee pyytää niin pitäähän se käydä auttamassa.

Kyllä se lähinnä on sitä oman kilven kiillotusta. Tajuaapaha ex mimmosen kultakimpaleen se menettikään... Ei se sen kummosempaa tarttee. Sit sitä ihmettelee miten nainen tuleekaan yksinään toimeen. ei siinä enää puolison liiveihin oo uimista. Enemmän se on sellasta typeryyden osottamista...

Äänestä

pelkkää auttamishalua.

Omatunnon ääntä tuskin vaimentaa, oli sitten erava tai erotettu.

Minäkin asuin eron jälkeen ex-nasystäväni kanssa.
Hän seurusteli minä en, seksiä sinänsä harrastimme.

Mistä tuli mieleen, miten uskollinen ex lopulta olikaan seurustelumme aikana.

Äänestä
  • kysyjällä onkin eli epäily siitä, autteleeko mies exää myös seksitarpeiden tyydyttämisessä.

    Mulla ainakin tulee mieleen, että jos tuota töissä auttelua tekee "hyvää hyvyyttään" tai muuten vaan jostain velvollisuudesta, niin kai se aika helposti voi lipsahtaa exän "hyvänä pitämiseen", jos hällä vaikka sattumoisin on yksinäistä...

    Tohon kuvioon ei sitten varmaan vielä ole uutta miestä löytynyt ?

    Äänestä

  • asian ydin varmaan kirjoitti:

    kysyjällä onkin eli epäily siitä, autteleeko mies exää myös seksitarpeiden tyydyttämisessä.

    Mulla ainakin tulee mieleen, että jos tuota töissä auttelua tekee "hyvää hyvyyttään" tai muuten vaan jostain velvollisuudesta, niin kai se aika helposti voi lipsahtaa exän "hyvänä pitämiseen", jos hällä vaikka sattumoisin on yksinäistä...

    Tohon kuvioon ei sitten varmaan vielä ole uutta miestä löytynyt ?

    mikäliex löytänyt uuden, ei entistä kutsuisi korjaamaan.

    Sitten myös huomioitava, jos mies jättänyt nasen, nainen saattaa uskoa miehen palaamaan seksin avulla.

    Jos nainen jättänyt mehen, kelpaa ex-mies seksiin kun parempaa ei ole tarjolla.

    Ehkä naisen kannattaisi joku kerta lähteä mukaan ja matkaan.
    Huonolla onnella mitään korjattavaa ei ole tai sitten on.

    Äänestä

Onko lapsia vai onko ex yksinään siinä ok-talossa? Ilmeisesti yksin kun et maininnut lapsista mitään.

Kumpi oli jättävä osapuoli / enempi aloitteellinen osapuoli erossa? Jos nainen, niin miestä voi vanha suola janottaa. Jos mies, niin voi olla velvollisuudentuntoakin. Voi olla niinkin, että mies tykkää tehdä niitä pikkuhommeleita ja käy tästä syystä tekemässä niitä. Eli voihan se olla viatontakin. Vikasta kappaleesta jäi enemmän sellainen vaikutelma, että nainen olisi ollut se joka on halunnut erota.

Oli niin tai näin, niin yksi todennäköisimmistä syistä voipi olla se, että miehen elämässä ei ole mitään syytä olla käymättä siellä exän luona. Eli ehken ei ole parempaakaan tarjolla, tai ei ole parempaakaan ajankulua tarjolla.

Äänestä

jos ex vaimo on ollut elämän suuri rakkaus niin ei sellaista jätetä koskaan henkisesti vaikka nyt ero oliskin tullut.

Äänestä
  • Kyllä se Elämän Suuri Rakkaus jätetään / voidaan jättää jos niin halutaan tehdä. Luulen että moni ei halua, tai ei katso sen olevan tarpeellista.

    Äänestä

  • dayum kirjoitti:

    Kyllä se Elämän Suuri Rakkaus jätetään / voidaan jättää jos niin halutaan tehdä. Luulen että moni ei halua, tai ei katso sen olevan tarpeellista.

    tarvetta jättää. jos se elämän rakkaus ei ole satuttanut, tai muutenkaan kohdellut huonosti, niin kyllä sitä voi sydämessään mukana kantaa aina, vaikkei olisi suhteessa sen kanssa edes ollutkaan.

    Ja ex-puolison kanssa taas toiset on kavereina, tai ainakin hyvissä väleissä ja silloin on ihan normaalia, että toista voidaan auttaa tarpeentullen, ihan niinkuin ketä tahansa muutakin kaveria.

    Jos joku mun entinen multa apua pyytäisi, niin ei mulla olisi mitään syytä olla auttamatta, jos kerran jotain voisin asian hyväksi tehdä, mihin mun omat rahkeet riittää.
    Samaten oon itse saanut exältä apua, vaikka todellakaan sillä ei olisi ollut mitään velvollisuutta mua auttaa.

    Äänestä

vaihtoehtoja.

- jotku ei vain osaa sanoa "ei", vaikka mieli tekisikin
- saattaa olla jotain muita taka-ajatuksia
- tekee sen hyväntahtoisuuttaan ja auttamisen ilosta
- ei osaa/halua päästää irti
- kokee sen mielekkääksi tekemiseksi tai velvollisuudeski
- ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummastuttaa kirjoitti:

Kertokaas miehet, kuinka uskottavaa on, että mies käy "vain auttelemassa" ex-vaimoa esim. omakotitalon pikku korjauksissa ja auton huolloissa?

Jos kerran on erottu ja erilleen muutettu ja ex-vaimo on halunnut jäädä omakotitaloon, niin eikö hänen tulisi hankkia tarvitsemansa talonmies ja autonasentaja muualta eikä olettaa, että ex-mies noista em. töistä eron jälkeenkin huolehtii?

Vai onko kyseessä se, että pois muuttanut parantelee omaatuntoaan "miesten töissä auttelemalla"? Vai yrittääkö näyttää ex-vaimolle, kuinka hyvän miehen tämä menetti ja näin päästä takaisin suosioon?

Eroa ennen oli pitkään asuttu "vain kavereina"...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu