Diggaago kukaan ? Rajua kamaa.
Tylsä länkytys ja urkujen uilutus kaukana tästä bändistä. Rehellistä ja suoraa rock n rollia.
http://www.youtube.com/watch?v=gN9JoNRiWo0&feature=related
Dr. Feelgood
13
1541
Vastaukset
- siitä--
Itse pidän vanhojen Farfisojen piipityksestä tai Hammondin ujelluksesta. Tylsästä länkytyksestä sen sijaan en pidä. Mutta tunnetuimman kokoonpanon aikainen Dr.Feelgood taas on kovaa kamaa. Ja Wilko Johnson vieläkin.
- kaljataiteilija
Noh, ehkä se urkujen ulina oli vähän liioittelua ,vaikka esim. Doorsista pidän kovasti.
- Vutjake
oikein hyvä. Hammond B3:n äänestä tosin pidän, mutta kyllä Feelgood on aina loistava. Olispa vielä tuo Brilleux elossa. Kuulisinpa kerran Novalla Feelgoodia, vaikka jonkun Irinan tilalla. Olis aika messevää.
- Retkuilija
suoraviivasta rokkenrollia.
- alkeri
Valitettavasti Lee Brilleaux ja Dr.Feelgood kuolivat samana päivänä. Kaikenlaista yrittäjää on bändissä Brillon jälkeen ollut...Nykyisin Dr.Feelgood on vain "ihan hyvä r&b bändi".
- nico nixmann
1975 KuusRock: Virtanen ja Dr. Feelgood ainoassa oikeassa kokoonpanossa. Nuo kun olivat nähneet, niin about 50% kavereistani yritti aloittamaan jotakin soittopeliä, eli erittäin hyvä vaikutus.
E.m. lisäksi positiivinen yllätys oli girlschool rainbow-lämppärinä(ei siellä kuuskassa, vaan myöh.) On näitä, U.Heep ja monet muut kuullostaa hyvältä, MUTTA on vain yksi Suzi Quattro,joka jaksaa. R&R Queen, Lita Ford etc... women rocks sometimes,mostly, always... - iaarikki
nico nixmann kirjoitti:
1975 KuusRock: Virtanen ja Dr. Feelgood ainoassa oikeassa kokoonpanossa. Nuo kun olivat nähneet, niin about 50% kavereistani yritti aloittamaan jotakin soittopeliä, eli erittäin hyvä vaikutus.
E.m. lisäksi positiivinen yllätys oli girlschool rainbow-lämppärinä(ei siellä kuuskassa, vaan myöh.) On näitä, U.Heep ja monet muut kuullostaa hyvältä, MUTTA on vain yksi Suzi Quattro,joka jaksaa. R&R Queen, Lita Ford etc... women rocks sometimes,mostly, always...ompa mahtavaa että täällä joku muistaa maailman parasta rhytmblues joukkiota! itse olen ollut myyty kaveri noin vuodesta 72, jolloin serkkuni bändiä stereoistaan minulle soitti,vaan karjalaisella vaatimattomuudella ei tullut sanoneeksi mikä bändi oli kyseessä.sittemmin,kun nimi selkiytyi, ostelin yhtyteen kasetteja,sekä levyjä.HELMEEN törmäsin noin v.86.kun kaverin minulle entuudestaan tuntematon kaveri myi rahapulassaan(ruonansuun äänellä "kaljapulassaan"minulle legendaarisen malpractice älpeen. levy oli ostaessani A kunnossa ja on kyllä vieläkin.Sanompas vain tällä mainiolla palstalla,että tuo pändi oli wilkon aikaan,mutta etenkin sen jälkeen,,YKSI kaikkien aikojen niistä rokkaavimmista ja mielenkiintoisimmista yhtyeistä minun korvissani(silmissäni).yhtye esiintyi tavastia klubilla lähes vuosittain 70-80luvulla Lee brailleauxin kuolemaan asti.RAUHA tuolle TODELLISELLE ROKKIKUKOLLE!lämmöllä jaarikki
- Bastrado
Kukapa nyt ei "Tohtori Hyvästäolosta" pitäisi,varsinkin jos kuuntelee hyvää perus kamaa.Mainio poppoo.
- Ve8
Yes. Feelgood oli rajuinta mitä Suomessa oli nähty ennen kuin punk räjäytti pankin. Kavereiden kanssa hämmästeltiin Wilkon maanista lavashowta ja plektratonta kitaratekniikkaa. Wilkon lähdön mukana bändistä katosi sielu eikä se enää jaksanut kiinnostaa.
- nico nixmann
Se oli todellakin oikean meiningin loppua enteilevää. Vaikka basisti ja rumpali ovat kuinka hyviä, jos ne eivät sävellä/sanoita, tai toimi n.s. päävokalistina, se on yleensä bändin loppu.
- <<<<
JOSKUS KUULLU AIKA HYVÄÄ KAMAA
EI EHKÄ NIIN HYVÄÄ KUN CREAM TAI JETHRO TULL - Anonyymi
DIGGAAN AIVAN VTUN KOVAA KAMAA. WILKO-LEE JNE PELAA HYVIN YHTEEN
En ole kuunnellut, mutta yhtenä iltana tuli dokumentti yhtyeen alkuperäisestä kitaristista Wilko Johnsonista (RIP, kuoli 2022). Katsoin sitä vähän toisella silmällä (en niin tarkkaan, kun välillä tein muuta siinä sivussa kuten vaikka sanaristikkoja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413