Kaikki aina miesten syytä?

Ajatteleeko mies todellakin sillä miehen logiikallaan niin, että kun naisella on paha olla, niin nainen varmasti ajattelee sen olevan miehen syytä?
13602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vaikken mies olekaan, niin miksi pitäisi ajatella?

Ja voihan sitä nainen kertoa, että miksi on paha olla? Itse ainakin sanoisin, että "Tänään on tälläinen vitutuksenmultihuipennus ja se ja se ja se asia ottaa päähän."

Äänestä
  • Tähän pieneen suu hymyssä tehtyyn perjantaikärjistykseen mut inspiroi erään miehen lausahdus tuolla "naisten lihominen on miesten syytä" -keskustelussa.

    Relaxed_eyes:
    Onks naisilla muka olemassa sellasta asiaa joka ei olis miehen vika?

    Ja saatoin aivan kuulla sen tuhahduksen ja huokauksen, kun tämä aatos on eetteriin näpytelty ei niin vakavalla mielellä, mutta kuitenkin jonkin totuudenjyvän sisältävänä -- ehkäpä... Voisko mies kokea jossain sisimmässään, että naiset joskus saattaisivat syyttää miehiä ehkäpä jopa ihan aiheettakin...

    Äänestä

Ei varmaankaan aina eivätkä kaikki naiset. Mutta kokemukseni mukaan monilla naisilla on viheliäinen tapa purkaa paha olonsa mieheen.

Esimerkki asian tiimoilta: Pomo on ollut vittumainen töissä ja nainen on pahalla päällä kotiin tullessaan. Tiskipöydällä on likainen lasi, jonka oikea paikka olisi tietysti pesukoneessa. Nainen tiuskaisee, miksi mies aina jätttää kaiken hänen siivottavakseen.

Eli syy ei ole miehessä eikä lasissa, mutta paha olo puretaan mieheen. Vähemmästäkin tulee mieleen, että syy naisen pahaan oloon aina löytyy miehestä.

Et kai sinä sorru moiseen?

Äänestä
  • Mitä nyt pieni pistos sydämessäni kertoo, että toisinaan on voinut sanavalintani olla turhan terävä kyseessä olevaan asiaan nähden, kun on ihan jotkut muut asiat mieltä vaivanneet. Pyrin kyllä aina selvittämään ne harvatkin turhat tuiskahdukseni.

    Vaan osaa ne miehetkin. Exäni käsittelyssä olen ehkä oppini saanutkin. Hän saattoi puhua puhelimessa pomonsa kanssa ihan tyynesti ja puhelun loputtua minä sain huudon ja tavaroiden paiskomisen osakseni. Ei todellakaan kivaa... mutta kyllähän mä aika hyvä syntipukki olin.

    Miten sitten tyypillinen mies purkaa pahaa oloaan?

    Äänestä

  • niihä? kirjoitti:

    Mitä nyt pieni pistos sydämessäni kertoo, että toisinaan on voinut sanavalintani olla turhan terävä kyseessä olevaan asiaan nähden, kun on ihan jotkut muut asiat mieltä vaivanneet. Pyrin kyllä aina selvittämään ne harvatkin turhat tuiskahdukseni.

    Vaan osaa ne miehetkin. Exäni käsittelyssä olen ehkä oppini saanutkin. Hän saattoi puhua puhelimessa pomonsa kanssa ihan tyynesti ja puhelun loputtua minä sain huudon ja tavaroiden paiskomisen osakseni. Ei todellakaan kivaa... mutta kyllähän mä aika hyvä syntipukki olin.

    Miten sitten tyypillinen mies purkaa pahaa oloaan?

    Mahtaakohan tyypillistä miestä tässä asiassa ollakaan?

    Minä kiroan kyseessä olevaa asiaa ja luulen, että minulla on kohtalotovereita. Toiset mököttävät ja jotkut varmaan tekevät kuten naiset ylensä.

    Äänestä

  • Joopa nainen purkaa kiukun mieheen

    ja mies potkasee koiraa :)

    koira puree kissaa

    ja ketju jatkuu ......

    Äänestä

oo huomannut, että mun mies ajattelis automaattisesti noin vaikka myönnettäköön, että joskus oon saattanutkin kaataa omaa pahaa oloani miehen niskaan. En kuitenkaan tiuski kovinkaan paljon (omasta mielestäni ;)), mitä nyt viime aikoina on tullut muutama omituinen tunteenpurkaus...

Täytyy vaan osata tiedostaa oma typeryytensä ja pyytää anteeks kun tietää olleensa epäreilu. Jokainen meistä sortuu tuollaiseen joskus, myös miehet, joten täytyy muistaa että vaikka joskus saakin rapaa niskaansa, se on samalla myös tavallaan luottamuksenosoitus kun tuntee voivansa kiukutella vaikka epäreilustikin läheisen ihmisen seurassa.

Äänestä

No ei varmasti kuulu miehen logiikkaan tuo juttu.

Miksi muuten täälläkin vastaavat tuon tyylisiin juttuihin, että kysyvät kumppanilta
mikä nyt on ongelma/hätä jos huomaavat, että naisella on paha olla.

Ei varmaan tule mieleenkään, että omalla käytöksellä olisi ehkä jotain tekmistä asian kanssa :)

Äänestä
  • kyllä täällä on jo useampikin mies tunnustanut, että heidän mielestään naisilla on tapana syyttää miestä asiasta kuin asiasta ja vain hyvin harva nainen pystyy esimerkiksi tunnustamaan olevansa väärässä. En nyt sitten oikeasti kuitenkaan tee sellaista johtopäätöstä, että kaikki miehet niin ajattelisi.

    Äänestä

kuuluu, että jos nainen on jostain hyvällä tuulella...se johtuu toisesta miehestä. Mun mielestä aloitus sekä tää mun lisäys on vaan merkkei siitä, että miehellä on heikko itsetunto tai sitten vanhat asiat jääneet ikimuistoiksi takaraivoon 'niin se exäkin aina tolkutti...'.

Myöskään mies ei tällä logiikalla tajua miten tulla naistaan vastaan. Sitä hyvää tuulta ihmetellään ja katellaan tumput suorana....'saa nähä miten kauan toi jatkuu'. Toisaalta, kun naisella paha olo, se tarttuu mieheenkin ja siinä tilanteessa mies haluaa vaan pötkiä mahdollisimman kauas sinne kavereitten kanssa tai kaljalle, ettei tartte katella 'pahantuulista' akkaa.

Sen sijaan, että näissä molemmissa tapauksissa osaisi tulla lähelle 'menettämättä itseään'...osaisi olla lähellä, osaisi lohduttaa tekemällä jotain tai vaan jakaa. Pitääkö mies itsensä miehenä vai kaatuko heti, jos on jotain tavallisuudesta poikkeavaa? Entä sitten, jos nainen purkaa tunteitaan! Samaa tekee mieskin. Ei se ole paha asia, mutta toisen haavoittaminen on. Se, ettei toinen osaakaan tulla lähelle, on loukkaavaan...niin pahassa kuin hyvässä.

Mitä muuta suhde on? Ai niinkö, nainen vaan kannattelee miestä? Naisen jutut on vaan pikkujuttui verrattuna miehen isoihin asioihin ja naisen maailma on vaan mies...ja kaikki johtuu miehestä.

*saako tässä kohtaa jo nauraa?*

Äänestä

Mies ei ajattele, se on turhaa.
Oli syy mikä tahansa, mies siitä saa kärsiä.

Miehen logiikasta ei ole tässä tapauksesta mitään apua.

Terv. M49

Äänestä
  • tämä olisi niin kuin maailman laki, kohtalo, asiat nyt menevät näin, turha pokkuroida vastaan, nainen on nainen aina vaan...

    Äänestä

Aina se pitää löytää jostain muualta ku omasta ittestään. Miehet on vallan mainio paskatunkio sitä varten.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


niihä? kirjoitti:

Ajatteleeko mies todellakin sillä miehen logiikallaan niin, että kun naisella on paha olla, niin nainen varmasti ajattelee sen olevan miehen syytä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu