Rajoitusmerkit oli vaihtuneet se on merkki että piikkirenkaat kiireesti alle.
Kyllä tienpitäjä-Liikennehurma tietää koska talvi tulee :)
Kyllä tienpitäjä-Liikennehurma tietää koska talvi tulee :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
että 100 merkki on käännetty 80 merkiksi.. no hyvä puoli on että ohitustarve vähentyy kun rekat menevät samaa nopeutta, mutta kun kelin puolesta voisi ajaa lujempaakin...
rekat ajavat 80km/h vauhtia - ei ainakaan 1,2,3 tai 4-tiellä. Tänään viimeiksi mittarissa oli 113 km/h kun ajoimme rinnakkain rekan kanssa 1-tiellä. Oma mittarini valehtelee noin 3km/h tässä vauhdissa, eli nopeuteni oli aika tarkaan 110 km/h.
Väitän, että suurin osa rekoista ajaa 90-100 km/h -kelissä kuin kelissä.
kyllä ne ajaa täällä länsisuomessakin 80-90, eli siis niin että auton mittari näyttää joko 90 tai 100 (virhe noin 8 km/h). useimmat ajavat jotain 85, harva menee rajoitinta vasten kuitenkaan. sora-autot useimmiten ajavat rajoitinta vasten, ainakin omien havaintojeni perusteella.
"Väitän, että suurin osa rekoista ajaa 90-100 km/h -kelissä kuin kelissä. "
--jännä juttu sinänsä, kun rekalla ei pitäisi päästä "oikeaa" satasta...on varmaan jotain säätöjä tehty koneeseen, mikäli mittauksesi pitää paikkansa.
mutta kuitenkin, 80 alueella ei yleensä tarvitse ohittaa rekkoja, koska ne ajavat juuri sopivalla nopeudella. en koe, että rekan ohittamisesta saa kovinkaa hyötyä, koska 80-alueella ei saavuta tarpeeksi suurta nopeuseroa. useammin joutuu ohittamaan jotain mummoja jotka ajavat 60 säässä kuin säässä tai mittari-80 ajavia.. en ole tälläpäin nähnyt yhtäkään rekkaa joka olisi ajanut minun mittarini mukaan 110 eli noin 100 oikeaa nopeutta.
Mutta joskus ajelin erästä mersua, joka kulki n. 115-120km/h, eli kyllähän noita löytyy autoja, joissa ei rajoittimen säädöt ole ihan kohdallaan.. Ja tuon 115-120km/h siis testasin hetkellisesti hiljaisella, syrjäisemmällä tiellä jolla ei ollut muuta liikennettä, eli en vaarantanut muita.
Minä ajan aina vähintään sattaavittäkymppii, kesät talavet, jos vain ei tarvii eessä tyrijöihen takia jarrutella.
Kesärenkailla. menee sutjakkaasti talaviliukkaillakin.
On nii isot kumit, jotta ei suomesta löyvy talavirenkaita, nii mitä vittua minä niillä tekisin. Kottero on Camaro 2002, pikku veekasilla.
Kortongitki on nykysin niin pieniä, jotta ei kannata laittaa ollenkkaan, kun viistoista senttii vain mulukun juurta peittää. Näkemiin.
koettaisit joskus toisesta suunnasta sitä kortonkia asetella?
Olen tosissani. Mulla on miehen vehkkeet. Nyrkkihi on semmonen jotta ei mahu 12 litran sinkkiämpärriin. Ei parkkipaikoilla vittuilla. Näkemmiin.
Nii, antteeks latvasta. Sattuuhan sitä vihrreitä.
kun ei ole tuttu vehje, niin suattaahan sitä erehtyy.
Siitä huolimatta ajan kuten itse parhaaksi näen, eli turvallisesti ja sujuvasti. Jos nyt siinä sitten jää joku turha sääntö noudattamatta niin ei haittaa minua =)
Minä ajan just niinku minnuu huvittaa. Turvallisesti.