Kuinka nopeasti verenpainelääke alkaa vaikuttamaan. Ei näköjään ainakaan päivässä ole laskenu juuri lainkaan. Olo on ihan jees verrattuna aikaisempaan, mutta enpä tiedä onko kysessä luulotauti. Lääke on amladipin.
Verenpainelääke
jarza
713789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei lääke ihan heti ala vaikuttamaan, ei niin kuin jokin särkylääke. Muutama viikko menee ihan varmasti ennenkuin kroppa alkaa tottumaan lääkeeseen ja lääkkeen vaikutus näkyy.
Itselläni oli kaksikin eri verenpainelääkettä, mutta jouduin lopettamaan molemmat ikävien sivuvaikutusten vuoksi (pahoinvointia, pääkipua, huimausta, sydänoireita).
Jos asia mietityttää, ota yhteyttä siihen lääkäriin joka lääkkeen määräsi ja kysy häneltä suoraan. Helppo nakki! :-D
Joku yleinen DIOVAN tms vaikuttaa HELVETIN HITAASTI.
Täytyy miettiä mistä veranpaine johtuu. Tuo kysymyksesi kuulostaa vähän tältä: Tänään ja eilen söin porkkanan. Miksi painoni ei ole pudonnut 5 kiloa?
Verenpaine vaihtelee päivän mittaan hyvinkin paljon.
PS. Kielioppia: Sanotaan "alkaa vaikuttaa" tai "rupeaa vaikuttamaan", ei "alkaa vaikuttamaan".
No jo on sinulla pieni maailma ! Tuollaisten "kielioppivirheiden" oikominen tällaisessa keskustelussa osoittaa, että piposi on todella kireä ja tarvitset jo melkein ammattiapua. Ja sitäpaitsi nykyään on täysin hyväksyttyä, siis myös kielitieteilijöiden mielestä, käyttää molempia tapoja tuohon ilmaisuun.
Taidat olla melkoisen hankala ihminen.
Sinähän se melkoinen nillittäjä olet itse! Puutuit epäolennaiseen pikkuseikkaan, et osannut ohittaa sinäkään.
Unohdin aamulla lääkkee ,otin iltapäivällä,,jatkanko huomenna taas aamulla
Aamulla voi jo taas ottaa.
Jos lääkettä menee säännöllisesti yleensäkin, ja unohtaa sen ottaa, niin seuraavalla lääkkeen ottoajalla ei saa ottaa tuplamäärää. Eli sitten vaan jää yksi väliin.
Verenpainelääkkeet eivät tosiaankaan vaikuta nyt ja heti, vaan ajan myötä vasta vaikutuksen huomaa.
Jos huomaa, joskus on hankalaakin löytää sopivaa lääkettä tai lääkeyhdistelmää.
Verenpaineen hoidossa voidaan joutua pidempäänkin hakea oikeaa, tehokasta valmistetta.
Eikä se selviä kuin kokeilemalla.
Minulla auttaa tarvittaessa otettava Amlodipin laskemaan painetta aika nopeasti, noin puolessa tunnissa, ehkä vähän nopeamminkin.