Pitäisikö kirkon luopua vihkimisoikeudesta?

Jos/kun meille tulee sukupuolineuraali avioiliittolaki, pitäisikö kirkon luopua vihkimisoikeudesta?
8227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nykyinen käytäntö on hyvä, että kaikki halukkaat saavat vihkimyksensä tai parisuhteensa rekisteröityä. Jos joku uskonto ei homoja vihi, menkööt homot maistraattiin rekisteröimään parisuhteensa.

Äänestä
  • pitäisi olla vain maistraatilla.

    Äänestä

  • räpsy kirjoitti:

    pitäisi olla vain maistraatilla.

    Eli olet uskonnonvapautta vastaan?

    Äänestä

  • Faktio kirjoitti:

    Eli olet uskonnonvapautta vastaan?

    Ihmisten tasavertainen kohtelu uskonnosta tai uskonnottomuudesta riippumatta on Faktio-vajakin mielestä siis uskonnonvapauden vastustamista.

    Mielenkiintoinen näkemys sinänsä, mutta Faktio-vajakille tyypillisesti täysin vailla faktaperusteita.

    Äänestä

  • vajakki-Faktiolla kirjoitti:

    Ihmisten tasavertainen kohtelu uskonnosta tai uskonnottomuudesta riippumatta on Faktio-vajakin mielestä siis uskonnonvapauden vastustamista.

    Mielenkiintoinen näkemys sinänsä, mutta Faktio-vajakille tyypillisesti täysin vailla faktaperusteita.

    Etkö sinäkään kannata uskonnonvapautta?

    Äänestä

  • Faktio kirjoitti:

    Etkö sinäkään kannata uskonnonvapautta?

    Vajakki-Faktio, määrittele ensin, mitä tarkoitat sanalla uskonnonvapaus, jotta olisi edes jotain mieltä keskustella kanssasi aiheesta.

    Äänestä

Se on tosiaan harmi, että suomalaiset ovat vielä hävettävän vanhanaikaisia tässäkin asiassa, vaikka päällisin puolin yritetään esittää suvaitsevaista. Sukupuolineutraalin sijasta sukupuolineuroottinen :D

Äänestä

Täysin riippumatta sukupuolista:

Avioliitto on juridinen akti (sopimus), josta seuraa sekä vastuita yhteiskunnalle että niin automaattisia kuin hakemukseen perustuviakin oikeudellisia seuraamuksia.

On outoa, että uskonnollisille yhteisöille on delegoitu oikeus sitoa valtio ja (kulloinenkin) asuinkunta avioliittosopimuksen takaajiksi.

Ranskassa (esim) kaikkien avioliittojen juridinen status perustuu siviiliprosessiin. Sen lisäksi pariskunnat voivat niin halutessaan hakeutua esim. uskonnollisen yhteisön juhlamenoihin. Ja mikäs siinä: jos sattuisin avioitumaan, tietenkin haluaisin, että petankkikerhoni skoolaisi pastis-laseillaan ja liittyisi yhdessä karjaisemaan "merde!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies mieltä ootte? kirjoitti:

Jos/kun meille tulee sukupuolineuraali avioiliittolaki, pitäisikö kirkon luopua vihkimisoikeudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu