moi.olen kiinnostunut laulamisesta,sillä laulan karaokea ja haluaisin oppia laulaa kunnolla ja muutenkin,mut olenko liian vanha jo 25v?ja tietääkö kukaan missä olis tampereella tai kangasalla laulutunteja ja paljon ne maksaisi?
laulutunteja tampere/kangasala
23
5491
Vastaukset
- prakrete
Et todellakaan ole liian vanha. Kukaan ei ole liian vanha laulamaan!
Tampereella on ainakin Tampereen laulukoulu (http://members.tripod.com/helge2004-ivil/) jota olen itsekin vähän katsellut, mutten tiedä siitä sen enempää. Yksityisesti on myös mahdollista saada, itse sain laulun opetusta muutama vuosi takaperin vanhalta musiikin opettajaltani. Olen ymmärtänyt, että esim. Tampereen konservatorion ilmoitustaululta voi löytyä ilmoituksia, tai voit laittaa oman ilmoituksen sinne. Joku musiikkipedagogiksi opiskelevakin voi pitää tunteja, josta on hyötyä molemmille osapuolilla, josset vaadi täyttä ammattilaista.
Itsekin haluaisin taas laulutunneille, kun ei tuo minun vanha opettaja enää ole opettanut vuosiin yksityisesti. Opettajan löytäminen on vaan hieman kinkkistä, kun pitäisi kumminkin kemioidenkin kohdata kyseisen ihmisen kanssa suhteellisen hyvin, kun se on aika henk.koht. hommaa.
Mutta onnea metsästykseen ja lauluharrastukseen! :)- 1+18
Onko Nokialla opettajaa, käykö joku? Ei tarttis Tampereella käydä.
- kanttoreita
hekin antavat laulutunteja.
- laittamaan nämä
kysymykset kaupungit ja kunnat osioon.Sieltä kysyt kangasala-tampere palstalta.
- laulaja tampere
ja työväenopistollakin on laulutunteja. soita ja kysy.
- Hakuaika nyt
laulaja tampere kirjoitti:
ja työväenopistollakin on laulutunteja. soita ja kysy.
joten kannattaa toimia, jos työväenopistoon menee. Yksitystunteja voi kysyä mihin aikaan vuodesta vaan, ei tarvi olla syksy tai tammikuu, kuten työväenopistossa.
- Keväthaku
Hakuaika nyt kirjoitti:
joten kannattaa toimia, jos työväenopistoon menee. Yksitystunteja voi kysyä mihin aikaan vuodesta vaan, ei tarvi olla syksy tai tammikuu, kuten työväenopistossa.
Nyt voi kysellä musiikkiopistoista ja kansalaisopistoista syksyn tilannetta, joihinkin paikkoihin on nyt hakumutta yksityistunteja voi ottaa usein kesälläkin.
- jopibff91
Hakuaika nyt kirjoitti:
joten kannattaa toimia, jos työväenopistoon menee. Yksitystunteja voi kysyä mihin aikaan vuodesta vaan, ei tarvi olla syksy tai tammikuu, kuten työväenopistossa.
Kyllä voi kesken vuoden joskus päästä jos joku lopettaa, mutta nuo on ryhmässä ei niin paljo keskitytä yhteen laulajaan.
- Pohjoiseen, pohjoise
Paras, monipuolisin, kannustavin ja hauskin laulunopettaja löytyy Kemistä.
- laulajaksi
entä itä-Suomen opettajat? Kokemuksia? Kemi on kaukana.
- ammattimuusikko
Tampereella on paljon yksityisiä opettajia. Ensimmäinen tunti on yleensä aina kokeilutunti, jonka jälkeen voi sopia jatkotunneista, jos opetus on mielekästä. Muussa tapauksessa kannattaa käydä seuraavalla ja etsiä hyvältä tuntuva opettaja.
Hyvä opettaja on ammattilainen, kokenut ja kykenee kertomaan laulamisen tekniikasta ymmärrettävästi. Mistään mystiikasta laulun tekniikassa ei siis ole kysymys.
Ammattimuusikkona voin suositella seuraavia:
www.laulustudioaaniaaltonen.com
Aino Aaltosen studio on hyvällä paikalla Hämeenpuistossa. Hänen kanssaan työskentely onnistuu varmasti hyvin.
www.helge2004-ivil.tripod.com/
Helge Nyman on hyvä ja kokenut opettaja. Hän opettaa sekä kevyttä, että klassista. Laulustudio on Hämeenpuiston ja Satakunnankadun kulmatontilla. - 1123q
mulla on kyky oppia laulut nopeeta olisko missään kangasalla laulutunteja ja oon tulos 13
- Muutama vuosi..
Ehkä kannattaa odottaa vielä muutama vuosi, myöskään et taida löytää (ketään pätevää ja vastuullista) opettajaa, joka ottaisi noin nuoria oppilaita. Kangasalta voi kysyä laulutunteja vaikka joltain kanttorilta tai kuoronjohtajalta. Mutta jos kevyttä haluat laulaa, varmista että kanttori hallitsee sellaisenkin äänenmuodostuksen. Ja ohjelmiston. Ja fraaseeraamisen. Kaikki klassisen puolen laulajat ei näitä kovin hyvin osaa, vaikka itse niin sanovatkin. Ja ehkä jopa luulevat niin itsekin.
- xxxxtuntematon..xx
Haluaisin laulaa ja saada siihen opetusta koska tuntuu että äänen ei kanna mutta vanhemmillani ei vaan tunnu olevan varaa minun laulutunneille. Rakastan laulamista ylikaiken tiet'ääkö kukaan mistä saa halpoja laulutunteja?
- halpoja, ehkä hyviä
musiikinopiskelijoilta ja laulupedagogiksi opiskelevilta voit saada edullisisa tunteja, kysy konservatoriolta.
- Hyvä kuoro?
Kuorossa pääset laulamaan ja useinmiten siellä saa hieman opastusta hengittämisestä ja äänenmuodostuksesta, ei tietenkään ole niin perusteellista ja henkilökohtaista kuin laulutunneilla. Kuoroja on ilmaisiakin. Kansalaisopistolla edullisempia ryhmäopetustunteja myös, ja muita kuuntelemallakin (niillä tunneilla) oppii paljon ja korva kehittyy.
- cvt?
halpoja, ehkä hyviä kirjoitti:
musiikinopiskelijoilta ja laulupedagogiksi opiskelevilta voit saada edullisisa tunteja, kysy konservatoriolta.
Hyviä cvt-opettajia Tampereella, klassinen ja kevyt?
- Kesäkurssit
Kesäkursseille otetaan usein myös vasta-alkajia, voit näin tutustua opettajaan ja opetustyyliin ja jatkaa syksyllä. Tai ottaa kesällä "irtotunteja."
- suosittelenlämpimästi:)
Aivan mahtava ja symppis laulunopettaja löytyy Pispalasta www.teroikavalko.fi. Sopii myös mun opiskelijabudjettiin koska 45min oli vain 32e kun monilla muilla mitä katselin on suunnilleen sitä 50euroa.
- Senpaidude
Myös mun vaimolta on Tampereella mahdollista saada laulutunteja. En tiedä mitä tuo tuosta haluaa maksettavan, mutta pitäisi olla kyllä suhteellisen edullista ainakin ennen kuin aloittaa opettamaan vakavemmassa mielessä. Hänellä on takana 2 vuotta klassisen laulamisen yliopistossa, mutta vaihtoi sen jälkeen pop-musiikkiin. Pystynee siis kumpaakin opettamaan.
Sähköpostilla voi kysellä:
senpaidude miukumauku hotmail piste com- Hehhoh
Laulamisen yliopisto :)
- senpaidude
Hehhoh kirjoitti:
Laulamisen yliopisto :)
Joo hihhihohoh. Lue edes tarkemmin. Tämä ei ollut myöskään Suomessa. Suomessa on vain sibeliusakatemia, jossa on opetetaan edes jokseenkin vakavasti otettavia laulamisen ammattilaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918