Ruostesuojatkaa ne koslanne,mielummin mahdollisimman uutena,kestävät siten pidempään ja valtiota vituttaa kun ei saa uusista veroja väen ajaessa vanhoilla pitkään,sitenhän autoveron vuosittainen määrä on tietysti pienempi.
Mukavaa kun on tuollainen vanhempi aikoinaan suojattu auto itsellä,voi rauhassa katsella toisten läpiruostuneita paskoja ja aatella että tuokin kohta joutuu menemään autokauppaan maksamaan veroa valtiolle ja minä vaan ajan vielä monta vuotta autolla josta on maksettu aikanaan ihan sama hinta ja verot.
Mukavaa kun on tuollainen vanhempi aikoinaan suojattu auto itsellä,voi rauhassa katsella toisten läpiruostuneita paskoja ja aatella että tuokin kohta joutuu menemään autokauppaan maksamaan veroa valtiolle ja minä vaan ajan vielä monta vuotta autolla josta on maksettu aikanaan ihan sama hinta ja verot.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ostin just uuden Ford Fiestan siinä on 12v koritakuu mut edellytyksenä on, ettei sitä mee ruostesuojaamaan takuuaikana
Japanilaismerkit on pakko suojauttaa.
Eurooppalaiset kuten Audi,WW,Skoda,Seat,Saab,isot
Volvot, eivät ruostu ja niitä ei saa missään nimessä ruostesuojata ainakaan takuuaikana.
Älkää vaan suojatko muita kuin Hondaa, Nissania,Daewoo, Hundai , Daihatsut ym muut Tohatsut.
Tohatsut pitää suojata ei muita
Tiedätkö mitä koritakuu kattaa? Käytännössä ei mitään. Jos ruostuminen alkaa ulkoisen vaurion takia, et saa penniäkään. Teiden suolaus, kiveniskut... takuu ei korvaa. Ja takuussahan on lisäksi sana puhkiruostumattomuus. Huomaa sana PUHKI.
Käy jossain ruostesuojauksia tekevässä liikkeessä katsomassa miten ne ns.takuuautot on suojattu.
Yleensä joka liikkeessä on muutama auto pestynä ja purettuna nosturilla kuivumassa ja odottamassa suojausta.
Esittelevät niitä yleensä oikein mielellään kaikille halukkaille,on näet parasta mainosta mitä voi olla,niissä ei tehtaan jäljiltä juuri mitään suoja-aineita näy.
huolto pomon kanssa ollaan asuttu samalla kujalla jo vuosikaudet. Hänen kertomana olen kuullut monta kertaa että ei Laakkosen merkeissä ole uutena tehtaan jäljiltä käsitelty kuin renkaan linjat ja ovien kotelot kotelon suoja aineilla sekä helmat massattu!!