Partahöylien terät surkeita

Present-Deluxe

Alkaa jo jonninverran ottamaan päähän nuo Gilletet ja muut. Terät maksaa aivan uskomattomia tähtitieteellisiä summia ja kestää käytössä n.5 ajokertaa...

Oisko suositella mitään tilalle?

7

2242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ville123

      Yksiteräinen "safety razor", esim. Merkur valmistaa käypäisiä.

      Terät ovat halpoja, omakohtaisen kokemuksen perusteella ajojälki parempi kuin muilla keinoilla, mutta vaatii vähän harjoittelua että sujuu.

    • Kalle

      kokeile weetiä.mä ajoin säärikarvat pois sukkisten takia.

    • jopopo

      Miten olisi hyvälaaruinen partaveitsi? Kuten kaikki muutkin asiat, se vaatii hoitoa ja teroitusta.

      • Straight razor

        Tästä "perusteluja": ;)
        http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/

        Ja tästä alkuun:
        http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf

        Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.

        "Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä.


      • Vekkijee
        Straight razor kirjoitti:

        Tästä "perusteluja": ;)
        http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/

        Ja tästä alkuun:
        http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf

        Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.

        "Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä.

        Terve!

        "Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä."

        Ajan parran viikon jokaisena päivänä. Joka toinen päivä ajan jollakin Gilletten "vintage" safety razor-mallilla ja joka toinen veitsellä. Oma kokemukseni on, että ajan veitsellä nopeammin kuin höylällä, vaikka teen molemmilla tavoilla samanlaisen nk. 3-pass -ajon.

        Veitsellä ajamisen oppiminen vaatii vain 2-3 ajokertaa ja kuukauden jälkeen sitä ei tarvitse enää edes ajatella, kaikki "polut" ja otteet tulevat selkärangasta. Varsinainen haaste koko hommassa on kuitenkin veitsen terän ylläpito.

        Peukku ylös tohtori Mossin selkeälle esitykselle. Lukijan kannattaa kuitenkin huomioida, että parran kasvusuunta on yksilöllinen, joten hänen esittämänsä ei välttämättä kaikilla tapahdu samassa järjestyksessä. Rattoisia lukuhetkiä.


    • mahmaa

      Minun ratkaisuni tilanteeseen on se että tilaan terät ulkomailta. Suomessa nuo gilleten terät ovat sairaan kalliita. Netinkautta saa alle puoleen hintaan.

    • MakeM.

      Ai, kestää vain 5 käyttökertaa?!?!?! VIISI?!?! Mul on ollu käytös Mach3, sekä Wilkinsonin joku vastaava vehje, jossa oli muka jokku timanttiterät. Ajan parran joka toinen päivä ja mulla yx terä on kestänyt aina noin puoli vuotta!!! Gilletten kertakäyttöhöyliäkin (niitä sinisiä, taittuvia) oon joskus aiemmin käyttänyt useita kuukausia per höylä.

      Kyllähän niistä se huipputerävyys lähtee nopeammin, mut en osaa sanoa kuinka nopeesti - yx, kax vkoa? Mut sen jälkeen ne jumittaa semmoseen n.80% terävyyteen joka kestää lähes ikuisesti ja riittää kyl aivan hyvin. Joskus voi tulla yx pieni cutti, mut niit ny tulee uutenakin jopa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe