Partahöylien terät surkeita

Present-Deluxe

Alkaa jo jonninverran ottamaan päähän nuo Gilletet ja muut. Terät maksaa aivan uskomattomia tähtitieteellisiä summia ja kestää käytössä n.5 ajokertaa...

Oisko suositella mitään tilalle?

7

2256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ville123

      Yksiteräinen "safety razor", esim. Merkur valmistaa käypäisiä.

      Terät ovat halpoja, omakohtaisen kokemuksen perusteella ajojälki parempi kuin muilla keinoilla, mutta vaatii vähän harjoittelua että sujuu.

    • Kalle

      kokeile weetiä.mä ajoin säärikarvat pois sukkisten takia.

    • jopopo

      Miten olisi hyvälaaruinen partaveitsi? Kuten kaikki muutkin asiat, se vaatii hoitoa ja teroitusta.

      • Straight razor

        Tästä "perusteluja": ;)
        http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/

        Ja tästä alkuun:
        http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf

        Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.

        "Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä.


      • Vekkijee
        Straight razor kirjoitti:

        Tästä "perusteluja": ;)
        http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/

        Ja tästä alkuun:
        http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf

        Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.

        "Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä.

        Terve!

        "Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä."

        Ajan parran viikon jokaisena päivänä. Joka toinen päivä ajan jollakin Gilletten "vintage" safety razor-mallilla ja joka toinen veitsellä. Oma kokemukseni on, että ajan veitsellä nopeammin kuin höylällä, vaikka teen molemmilla tavoilla samanlaisen nk. 3-pass -ajon.

        Veitsellä ajamisen oppiminen vaatii vain 2-3 ajokertaa ja kuukauden jälkeen sitä ei tarvitse enää edes ajatella, kaikki "polut" ja otteet tulevat selkärangasta. Varsinainen haaste koko hommassa on kuitenkin veitsen terän ylläpito.

        Peukku ylös tohtori Mossin selkeälle esitykselle. Lukijan kannattaa kuitenkin huomioida, että parran kasvusuunta on yksilöllinen, joten hänen esittämänsä ei välttämättä kaikilla tapahdu samassa järjestyksessä. Rattoisia lukuhetkiä.


    • mahmaa

      Minun ratkaisuni tilanteeseen on se että tilaan terät ulkomailta. Suomessa nuo gilleten terät ovat sairaan kalliita. Netinkautta saa alle puoleen hintaan.

    • MakeM.

      Ai, kestää vain 5 käyttökertaa?!?!?! VIISI?!?! Mul on ollu käytös Mach3, sekä Wilkinsonin joku vastaava vehje, jossa oli muka jokku timanttiterät. Ajan parran joka toinen päivä ja mulla yx terä on kestänyt aina noin puoli vuotta!!! Gilletten kertakäyttöhöyliäkin (niitä sinisiä, taittuvia) oon joskus aiemmin käyttänyt useita kuukausia per höylä.

      Kyllähän niistä se huipputerävyys lähtee nopeammin, mut en osaa sanoa kuinka nopeesti - yx, kax vkoa? Mut sen jälkeen ne jumittaa semmoseen n.80% terävyyteen joka kestää lähes ikuisesti ja riittää kyl aivan hyvin. Joskus voi tulla yx pieni cutti, mut niit ny tulee uutenakin jopa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      193
      5147
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      37
      4537
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      160
      3021
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2578
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1896
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1829
    Aihe