Alkaa jo jonninverran ottamaan päähän nuo Gilletet ja muut. Terät maksaa aivan uskomattomia tähtitieteellisiä summia ja kestää käytössä n.5 ajokertaa...
Oisko suositella mitään tilalle?
Partahöylien terät surkeita
7
2275
Vastaukset 7
- ville123
Yksiteräinen "safety razor", esim. Merkur valmistaa käypäisiä.
Terät ovat halpoja, omakohtaisen kokemuksen perusteella ajojälki parempi kuin muilla keinoilla, mutta vaatii vähän harjoittelua että sujuu. - Kalle
kokeile weetiä.mä ajoin säärikarvat pois sukkisten takia.
- jopopo
Miten olisi hyvälaaruinen partaveitsi? Kuten kaikki muutkin asiat, se vaatii hoitoa ja teroitusta.
- Straight razor
Tästä "perusteluja": ;)
http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/
Ja tästä alkuun:
http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf
Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.
"Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä. - Vekkijee
Straight razor kirjoitti:
Tästä "perusteluja": ;)
http://www.onlyknives.com/10-reasons-to-shave-with-a-straight-razor-save-the-earth-some-money-and-your-face/
Ja tästä alkuun:
http://www.shavemyface.com/downloads/The-Straight-Razor-Shave.pdf
Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä.
"Safety razor"-tyyppiset yksiteräiset höylät (juuri nämä Merkurit sun muut) ovat kuulemma myös hyviä.Terve!
"Ei tarvitse ikinä ostaa kalliita vaihtoteriä, ei sietää huonoa jälkeä eikä kärsiä iho-oireista. Enemmän aikaa tuo kyllä vie kuin höylällä ajo, ja vaatii vähän treeniä ja kärsivällisyyttä."
Ajan parran viikon jokaisena päivänä. Joka toinen päivä ajan jollakin Gilletten "vintage" safety razor-mallilla ja joka toinen veitsellä. Oma kokemukseni on, että ajan veitsellä nopeammin kuin höylällä, vaikka teen molemmilla tavoilla samanlaisen nk. 3-pass -ajon.
Veitsellä ajamisen oppiminen vaatii vain 2-3 ajokertaa ja kuukauden jälkeen sitä ei tarvitse enää edes ajatella, kaikki "polut" ja otteet tulevat selkärangasta. Varsinainen haaste koko hommassa on kuitenkin veitsen terän ylläpito.
Peukku ylös tohtori Mossin selkeälle esitykselle. Lukijan kannattaa kuitenkin huomioida, että parran kasvusuunta on yksilöllinen, joten hänen esittämänsä ei välttämättä kaikilla tapahdu samassa järjestyksessä. Rattoisia lukuhetkiä.
- mahmaa
Minun ratkaisuni tilanteeseen on se että tilaan terät ulkomailta. Suomessa nuo gilleten terät ovat sairaan kalliita. Netinkautta saa alle puoleen hintaan.
- MakeM.
Ai, kestää vain 5 käyttökertaa?!?!?! VIISI?!?! Mul on ollu käytös Mach3, sekä Wilkinsonin joku vastaava vehje, jossa oli muka jokku timanttiterät. Ajan parran joka toinen päivä ja mulla yx terä on kestänyt aina noin puoli vuotta!!! Gilletten kertakäyttöhöyliäkin (niitä sinisiä, taittuvia) oon joskus aiemmin käyttänyt useita kuukausia per höylä.
Kyllähän niistä se huipputerävyys lähtee nopeammin, mut en osaa sanoa kuinka nopeesti - yx, kax vkoa? Mut sen jälkeen ne jumittaa semmoseen n.80% terävyyteen joka kestää lähes ikuisesti ja riittää kyl aivan hyvin. Joskus voi tulla yx pieni cutti, mut niit ny tulee uutenakin jopa enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22822Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha535756- 80677
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561