Siis otin tuon lävistyksen 3 päivää sitten ja nyt minun kielessä ei ole oikein tuntoa ja minun vasen poskikin on tunnoton!?!
Onko minulle tulossa jonkinlainen kasvohalvaus vai mitä? Oon ihan paniikissa!
Mikä vikana? (kielilävistys)
20
3669
Vastaukset
- tattooed
toi ei ainakaan kuulosta normaalilta. itselläni kieli oli lävistyksen jälkeen kipeä ja turvoksissa vähän päälle pari päivää mutta sitten se parantui. tunnon ei pitäisi lähteä missään välissä kokonaan. paras mennä mahdollisimman nopeasti näyttämään kieltä lävistäjälle.
- Memmu
mulla oli kieli noin 5 pvää tosi turvonnut, ei voinu puhua eikä syödä.. mutta ei kyllä tunto lähtenyt. ..enkä ole tommosta muiltakaan kuullut, että suosittelen kanssa et meet näyttää lävistäjälle tai lääkäriin? ..ettei olis osunu johonkin hermoon tms..?
- Jag
Kannattas varmaan mennä lääkäriin ja vähän vitun vikkelään.
- ...
eikä normaalille. Missä otit lävistyksen? Toivottavasti asianmukaisessa paikassa.. Otahan nyt heti yhteys lävistäjääsi, niin hän osaa neuvoa sinua näin ensialkuun! Ja sitten varmaan lääkäriin. Tosin monet lääkärit ovat niin lävistyksiä vastaan eivätkä kaikki osaa neuvoa mitä ensimmäiseksi tuossa tilanteessa kannattaa tehdä, joten kysy ensin lävistäjältä.
Itsellä ollut kielilävistys nyt 3 viikkoa eikä mulla ole ollut mitään tunnottomuutta missään vaiheessa. Alussa kielen pinta oli reunasta oudon röpelöinen ja kieli valkoinen, mutta nämä oireet hävisivät noin viikossa. Edes turvotusta minulla ei ole ollut. Tästä olenkin varmistunut, että paikka jossa lävistykseni otin (Harnessa) on loistopaikka!- ...
Siis tarkoitin tietenkin kirjoittaa Harness..
- tytteli
Kävin lävistäjällä ja päätettiin, että otetaan lävistys pois, koska se oli todennäköisesti vahingoittanut jotakin hermoa. Lävistäjä kehotti käymään vielä lääkärillä mikäli tunto ei palaa parissa päivässä. Pelottaa vielä se, että jos tunto ei palaakkaan.
- Siiri
Viitsisitkö kertoa meille muillekin millaisessa lävistysliikkeessä laitetaan noin ammattitaidottomasti kielilävistyksiä? Enpä ole koskaan aikaisemmin moisesta kuullut, toivottavasti paranee pian. :) Olisi vaan kiva tietää ettei vahingossakaan eksy kyseiseen paikkaan..
- ...
Siiri kirjoitti:
Viitsisitkö kertoa meille muillekin millaisessa lävistysliikkeessä laitetaan noin ammattitaidottomasti kielilävistyksiä? Enpä ole koskaan aikaisemmin moisesta kuullut, toivottavasti paranee pian. :) Olisi vaan kiva tietää ettei vahingossakaan eksy kyseiseen paikkaan..
Aika pelottavalta kyllä kuulostaa. Toivon mukaan sulle tytteli kuitenkin se tunto palaa.
- ...
... kirjoitti:
Aika pelottavalta kyllä kuulostaa. Toivon mukaan sulle tytteli kuitenkin se tunto palaa.
Toivon mukaan, sait isot pahoittelut ja rahasi takaisin. Täysin ammattitaidotonta touhua!
- ...
miten kielellesi kävi. Kiinnostaisi tietää mikä siinä meni vikaan ja palaako tunto.
- tytteli
Kaikki hyvin nyt :) Tunto on palannut. Suuhuni en enää kyllä ota minkäänlaisia koruja, sen verran pelottava kokemus oli.
- Avarakatseinen
Eikös noita reikiä ole tarpeeksi Luojan luomuksessa?
Ihmetelen minä, miten paljon joutilaita ihmisiä on ja miten joutavanpäiväsiä asioita ehtivät pohtimaan. - argh!
Avarakatseinen kirjoitti:
Eikös noita reikiä ole tarpeeksi Luojan luomuksessa?
Ihmetelen minä, miten paljon joutilaita ihmisiä on ja miten joutavanpäiväsiä asioita ehtivät pohtimaan.helvetin avarakatseinen? HAULI! anna ihmisten tehä mitä haluaa äläkä puutu noitten vespa mielipiteittes kanssa asioihin!!!!
- serkku
Kyselin vähän tutulta lääkäriltä tuosta kielilävistyksestä ja tunnon häviämisestä. Alla vastaus sellaisenaan.
---------------
No, aika uskomattomalta vaikuttaa, mutta ainakin teoriassa jollain tapaa mahdollinen tuo lyhytaikainen tunnottomuus on, eli kyseessä olisi nervus trigeminuksen 3. päähaaran nervus ndibulariksen sensoristen haarojen (n. lingualis sekä n. buccalis) vaurio, joka saattanee voida lävistyksen yhteydessä syntyä, mutta ennemminkin arvelisin syypäänä olevan lävistyksestä kenties syntyneen turvotuksen, joka on saattanut aiheuttaa paineoireita ympäröiviin kudoksiin ja edelleen noihin edellä mainittuihin hermon haaroihin. Laajempi vaurio käsittääkseni täysin mahdoton. Lisäksi anatomisesti suurinta osaa posken ihotunnosta hermottaa kuitenkin n. trigeminuksen 2. päähaara n. maxillaris, jolla ei ole minkäänlaisia haarahermoja puolestaan kieleen. Kielen alapuolella sijaitsee myös
submandibulaariganglio, joka on siis parasympaattisen hermoston ganglio(eräänlainen hermosolmuke) ja tähän submandibulaariganglioon on yhteydessä myös tämä trigeminuksen kolmas päähaara n. mandibularis puolestaan...aika mukavaa tämä neuroanatomia, eikös?
En tiedä selvensikö tämä nyt yhtään, mutta yhteenvetona siis totean että kielilävistyksen yhteydessä voi hyvin syntyä pieni hermovaurio, joka todennäköisimmin syntynee seurauksena turvotuksesta ja lienee luonteeltaan ohimenevää ja palautuvaa.- pips
kaikki varmaan ymmärs ihan miljoonaa tota lääkäri-tekstijutskaa.
- hips
pips kirjoitti:
kaikki varmaan ymmärs ihan miljoonaa tota lääkäri-tekstijutskaa.
niin joo ja säkin oot niin vitsin cool ku pitää stadin slangil vetää tollasii miljoonii! no uu jee kiss!!!
- *mie*
eka koru kaa pystyi neljäntenä päivänä syödä ja toka koru kaa jo saman päivänä et siihe verrattuna toi kuulostaa aika pahalt...paitsi et mu kurkku oli iha turvoxis toiselt puolelt ku kävi just ottaa to toise...
- Minä
Otin just äskettäin kielilävistyksen ja ihmettelen, kun toinen puoli pikkuinen osa on vähän tunnoton niin johtuuko se turvotuksesta vai onkko se edes normaalia.?
- Anonyymi
Mulla sama ongelma että kieli tunnoton päädystä enkä meinaa maistaa ruokia kunnolla!
- Anonyymi
mullla sama juttu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000