Olen eroamassa 9 vuoden suhteesta. Yhdessä ollaan oltu ihan teineistä asti. Pari viikkoa tuntui, että olen asiasta aivan varma. Nyt kun asiat konkretisoituu, pitää mennä pankkiin sopimaan lainasta yms. tulee vähän väliä tunne, että tekeekin virheen. Kaikki pielessä olevat asiat unohtuu, kun ajattelee vain entä jos kuitenkin... Miten näistä tunteista pääsee, kun kuitenkin luulen, että tunteet johtuvat vain "eroahdistuksesta" eikä siitä, että ero olisi oikeasti väärä valinta???
auttakaa!!!!
erosta sekaisin
3934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eron vaiheet menee sykleittäin.
Ensin oot ihan sata varma mitä haluat.
Sitten tulee mietintä-katumus olotila.
Kun aikaa kuluu, näet että se oli oikea /väärä
ratkaisu. Eroja on monenlaisia, mutta koita pitää välit ehjinä että puheyhteys säilyy jos vaikka kaduttaa niin kovin että haluatkin jatkaa.
Niistä tunteista pääsee vain rämpimällä ne läpi, ja vaikka sua nyt kuin harmittaa, kaduttaa ja
mietityttää niin se kuuluu kuvioon. Veikkaan että
vastapuolella on ihan sama tilanne.
Ero ei ole koskaan helppo, mutta joskus tarpeellinen kasvun kannalta, ikävä kyllä.
Tsemiä, älä patoa tunteitasi vaan pura ne.
Se auttaa. Kaikki tunteet, jopa ns "negatiiviset"
ovat sallittuja tuossa tilanteessa.
Ite erosin 7-vuotisesta suhteesta, ja kyllä noita katuvia ja epävarmoja ajatuksia oli pitkään. Sydämessäni tiesin kuitenkin koko ajan, että tää täytyy mennä näin, yhteistä tulevaisuutta ei ole. Ajattele, että jokainen vaikee paikka tulee eteen vain sen kerran. Itelle pahimpia paikkoja oli tavaroitten jakaminen ja asunnon itelle lunastaminen. Eipä niissä tilanteissa kyyneliä säästetty ankä yrittänytkään, ajattelin vain että kun tästä on selvitty niin oon yhden askeleen taas eteenpäin. Sure ja käy vaikeet vaiheet läpi. Jossain vaiheessa huomaat, että sydän lyö kevyesti taas ja oot siellä mihin halusitkin päästä.
Olen itse ollut vastaavassa tilanteessa. Vähän vaikeaahan se toden totta oli, kun joutui miettimään muuttoa, lainoja yms.. En voi oikeastaan muuta sanoa, kun ole oma itsesi, ajattele omilla aivoillasi ja tee omat ratkaisusi kaikessa rauhassa. Älä missään nimessä sekoita eroon vielä tässä vaiheessa toista asuntoa, koska pääsi menee entistä enemmän sekaisin.
Mieti tarpeeksi kauan mitä teet, niin minäkin tein ja en ole ollenkaan tyytymätön lopputulokseen..:) Mutta mikä tärkeintä: Älä kuuntele muiden mielipiteitä, vaan päätä itse. Tsemppiä sinulle