Heippasta! Ostin sen ison purkin Pirkan makeutusjauhetta mitä voi sirotella ruokiin jne. Mutta käykö se kuumiin juomiin, minä kun tykkään tosi makeasta teestä, niin voiko sitä siis käyttää sokerin sijaan teessä? Montaako normi teelusikallista yksi vastaava lusikallinen tuota makeutusta vastaa. Kiitän!
pirkan makeutusjauhe
litkijä
2272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ripottele vaan ihan minne sitä haluat. muista että monet tutkimukset on havainnut että makeutusaina lisää ruokahalua ja voi lihottaa jos ei ole hyvää itsehillintää.. itse olen jättänyt pois, sillä olen huomannut juuri tämän.. nyt en syö MITÄÄN makeeta, ja ei kyllä nykyään tee mielikään enää. jos antaa kokonaan olla, nii ei myöskään tee mieli.
vaikea varmaan uskoa jos itse tykkäät makeasta, mutta ennen mäki halusin kaiken makeana, joka johti siihen että sitä tuli liikaa.. nyt oon terveellinen ja paino on laskenu :) tsemppiä!
PS: hunaja on paras makeinen.
Kyllä itse käytän teessä mielummin makeutustabletteja.
Miten minulla on sellainen muistikuva että jauheet eivät oikein kestä kuumaa.
Voi olla että kuitenkin teehen niitä voi käyttää mutta ei suositella ruuanlaittoon.
Itse makeutan jauheella kylmiä jälkkäreitä ym.
Jos esim. vanilija-tai suklaakiisseliä teen niin annan kiisselin vähän jäähtyä ennen kuin lisään makeutusjauheen. Sama marjakiisseleissä.
Rahkaherkut on hyvä makeuttaa jauheella.