Kun teen kynsiä esiintyy liftausta silloin tällöin. MIkä auttaa alustan kynnet desinfioin ja pohjustusaine, sitten kovetus 2min
auttaiskohan jos kovetusaikaa pidentäisi?
apua millä liftaus pois?
11
2022
Vastaukset
- EK-K
Liftaukseen auttaa yleensä kynnen pinnan oikea muotoilu.
Luonnonvalossa on niin paljon UVA valoa, jolla myös geelit kovetetaan, että geeli elää noin viikon vielä hitaasti.
Jos kynnen pinta ei ole riittävän kaareva ja oikein muotoiltu, lähtee geeli vetäytymään helposti ns väärään suuntaan.
Lisäksi syynä voi olla se, että geeliä on mennyt kynsinauhaan kiinni, jolloin geelin alle syntyy ura tuosta kynsinauhasta. Tuo ura kerää hyvin nopeasti kuonaa ja irroittaa pikkuhiljaa geeliä kynneltä. Rakennekynnet ja luonnonkynnet eivät tykkää liasta.
Lisäksi syynä voi olla luonnonkynnen liiallinen viilaaminen, jolloin elimistö ryhtyy korjaamaan tilaa ja erittää huomattavasti runsaammin, jolloin geeli lähtee irtoamaan pikkuhiljaa kynneltä.
Lisäksi syynä voi olla, jos käytät 3-vaihe geeliä, että bonding geeli on jäänyt vajaaksi ja builder tulee yli bondingin luonnonkynnen päälle. Builder ei pysy suoraan kynnellä vaan tarvitsee bonding geelin alleen pysyäkseen.
Lisäksi syynä voi olla, jos käytät geeliä, jonka koostumus vaatii primerin käytön, ei primer ole laitettu kynnelle huolellisesti tai ei ole odotettu että primer haihtuu ennen geelikerroksen laittamista.
Lisäksi syynä voi olla, jos käytät kertageeliä, että kertageelin koostumus on liian paksu ja alle jää valmiiksi ilmakuplia.
Lisäksi syynä voi olla reunojen huolittelematta jättäminen.
Lisäksi syynä voi olla ettei viilauspuruja ole puhdistettu desinfiointiaineella ennen geelin laittamista tai odotettu että desinfiointiaine haihtuu kynneltä ennen geelikerroksen laittamista.
Asiakkaasta johtuvat syyt voivat tulla kyseeseen jos liftausta tapahtuu vain tietyllä asiakkaalla toistuvasti. Eli silloin kannattaa kokeilla erilaisia alustustoimenpiteitä riippuen kynnen koostumuksesta. Jos kynsi on kovin ohut, hauras ja kumimainen, ei kynnen pintaa karhenneta lainkaan, vaan kynnelle tehdään mekaaninen puhdistus manikyyriavustajalla sekä desinfektio ennen alusgeelin laittamista.
Jos kyseessä on asiakkaan käyttämä lääkitys tai sellainen sairaus joka vaikuttaa kynnen pysyvyyteen, voidaan huoltoväliä kokeilla lyhentää. Lääkkeet, sairaudet ja erilaiset syömishäiriöt vaikuttavat kynsien pysyvyyteen, josta on hyvä asiakkaalle kertoa jo ennen ensikynsiä, jotta asiakas tietää ennalta ettei kynnet välttämättä pysy ja voi tehdä valinnan ottaako lainkaan kynsiä.
Kynnet eivät kestä kaikkia kemikaaleja, joten jos asiakas joutuu tekemisiin erilaisten kemikaalien kanssa, on syytä suojata kädet ja kynnet.
Jotkin pesuaineiden tensidit vaikuttavat myös kynsien pysyvyyteen. Normaali käsienpesu ja kynsien pesu kynsiharjalla, ei vielä pitäisi kynttä laittaa liftaamaan, mutta esim laitoshuoltajan tai pesulatyön ja jatkuva pesuaineiden kanssa tekemisiin joutuvat kynnet, tulisi suojata kumihanskoilla. Nitriili kumihanskat ovat työskentelyyn oikein mukavat.
Kovetusajan pidentäminen ei yleensä auta. Liftaus on useiden kynsimuotoilijoiden ongelmana alkuun, ennenkuin muotoilu alkaa sujumaan. Kun kynnet on tehty hyvin ja ammattikäyttöön kehitellyillä tuotteilla, ne eivät liftaa.- Nimetön
Kirjoitit että kynnen muoto olisi väärä jos lähtee liftaamaan. Millainen sen kynnen muoto sitten pitäisi olla ja miten sen saa rakennettua tuonne kynsinauhojen lähelle että geeli pysyisi.
Toisilla alkaa rakennekynsi irtoamaan jo parin päivän jälkeen ja toisilla ei lainkaan... ja samalla tekniikalla teen kynnnet
- EK-K
Jos kyse on akryylikynsistä, on siinäkin oikea muotoilu avainsanana yleensä.
Akryyli on ilmakovetteinen ja jatkaa vetäytymistään 2-4 päivää, riippuen aineen koostumuksesta. Jos kynnen pinta on muotoiltu väärin, lähtee akryyli vetäytymään ns väärään suuntaan. Oikealla muotoilulla massa saadaan vetäytymään kynttä vasten, jolloin se tukee geelin kiinnittymistä kynteen.
Muutoin alustuksessa pätee pitkälti samat asiat mitä edellisessä viestissäni kirjoitin.- EK-K
Siis tukee massan kiinnittymistä kynteen, riippumatta siitä onko kyse akryylista vai geelista.
- Rouva M
no kyllä on ongelmat
- E laatii sekä
kysymykset että vastaukset että pääsee loistamaan :D
- Rouva M
E laatii sekä kirjoitti:
kysymykset että vastaukset että pääsee loistamaan :D
heh...kun noita tekstejä luen nii oon älyttömän onnellinen että mulla on omat pitkät kynnet omasta takaa :)
- Samoin
E laatii sekä kirjoitti:
kysymykset että vastaukset että pääsee loistamaan :D
huhheijakkaa.... :)
- -määä-
http://www.cesarsshop.fi/product_info.php/products_id/944
kyseessä siis Lift Ex-tuote- toi aine
Toimiiko toi ihan oikeasti??? Onko kellään kokemuksia?
- kynsien väsääjä
toi aine kirjoitti:
Toimiiko toi ihan oikeasti??? Onko kellään kokemuksia?
Niin, minä onneton kynsien väsääjä kun en ole tämmösestä geelin tai muun massan väärään suuntaan vetäytymisestä vielä kuullutkaan!!!!
Eipä kyllä globaaleimmillakaan palstoilla olla :)
Myöskin, että auringon UV-säteilyllä olisi mitään merkitystä liftauksen kannalta, heh. Vai elää se geeli vielä päivätolkulla, että jopa liftaamiseen asti.... jo on.
UV säteily kovettaa, so. geeli ei olisikaan saanut tarpeellista määrää aurinkokylpyä uv-uunissa, vaan elely sädetyksestä huolimatta vaan jatkuuuuu....
ja sit liftaa!! Parempi pysyä pimeässä siis :)
Olisiko mitään lähdettä näille väittämille?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi254799- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483165- 542677
- 2072655
- 522625
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322420- 1532350
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1091565