Varaa aika ja odota

Mitäs mieltä olette siitä kun varasin autolleni huoltoon ajan viime viikon alkupuolella. Sain ajan täksi päiväksi. Vei auton klo 0800 huoltamolle ja nyt kun auto pitäisi olla valmis, sanotaan että ei olla keritty katsoa sitä kun on ollut näitä renkaitten vaihtoja tässä niin paljon?

Onko näin että renkaiden vaihtoon tulevat jyräävät normaalisti ajan varanneiden asiakkaiden yli. Ilmeisesti vähän "helpompaa rahaa" saatavissa renkaitten vaihdoilla.
3450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näinhän se ikävä kyllä menee, mutta kerro maksun aikana ettei kerkiä maksaa ku piti ostaa uudet renkaat

Äänestä

Autoni oli huoltoa vailla. Yksi UHC-boxista lähtevä piuha oli pimeenä (aiheutti sen että pyyhkimet, penkin lämmittimet, takalasin lämmittimet eivät toiminneet) ja käynnissä oli jotain vikaa myös. Auto sammuili oudosti ja kävi huonosti. Auto oli ollut jo aikasemmin Pitäjänmäen Biliassa Helsingissä. Siellä sanottiin että halvempi tapa korjata tämä UHC-boxi on ohittaa se tämän yhden pimeän johdon osalta. Vaihtoehtona olisi koko laatikon uusiminen joka olisi kallista. He eivät itse voinneet tehdä tätä ohitusta joten vaihdoin korjaamoa. Otin yhteyttä Kauniaisten Teboililla olevaan Renault/Volvo merkkikorjaamoon. Selitin puhelimessa tämän ohitustarpeen ja siellä sanottiin että mahdollisesti onnistuu. Sain varattua ajan viikon päähän ja tänä aamuna siis vein auton huoltoon, kuten oli sovittu. Selitin vielä kertaalleen mikä oli autossa vikana ja sovittiin että tulen noutamaan sen klo 16, mikäli ei mitään kuulu ennen sitä. Soitin korjaamoon kumminkin varmuuden vuoksi noin 15:45 ja kysyin että mikä on tilanne. Sanottiin että auto ollaan vasta ottamassa sisälle että on ollut kiirettä kun on ollut paljon talvirenkaiden vaihtoja(renkaan vaihdot menevät huoltoon varanneiden aikojen ohi näemmä). No sanoivat korjaamolta että soittavat kun on valmista, tai soittavat jos eivät ehdi korjata autoa. Meni noin 10-15 minuuttia kun korjaamolta soitti tympiintyneen ja erittäin epäystävällisin oloinen mekaanikko. Sanoi että "mä vähän tutkin tota sun autoo". Mekaanikko sanoi että heidän joku "lukulaite" on niin vanha että se ei käy näin uuteen autoon (mun auto vm. 1994!!!!!) että hän ei voi tehdä sille MITÄÄN! Kun aloin kyselemään tarkemmin esim. ohituksesta sanottiin että "EI ME SEMMOSIA TEHDÄ!!!"

No hain auton pois ja se on ihan yhtä rikki kuin sinne viedessäkin.

Miltä kuullosti? Ihan normaalilta Renaultin merkkikorjaamon toiminnalta?

En vaan tiedä että mihin sen veisin seuraavaksi. Luetettavaa ja ammattitaitoista huoltoa ei ole niin helppo löytää, näemmä.

Äänestä

Eiköhän sieltä löydy sijaisauto, kunnes auto on valmis. Kunhan vain muistaa neuvotella asiallisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr Laguna kirjoitti:

Mitäs mieltä olette siitä kun varasin autolleni huoltoon ajan viime viikon alkupuolella. Sain ajan täksi päiväksi. Vei auton klo 0800 huoltamolle ja nyt kun auto pitäisi olla valmis, sanotaan että ei olla keritty katsoa sitä kun on ollut näitä renkaitten vaihtoja tässä niin paljon?

Onko näin että renkaiden vaihtoon tulevat jyräävät normaalisti ajan varanneiden asiakkaiden yli. Ilmeisesti vähän "helpompaa rahaa" saatavissa renkaitten vaihdoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu