Mihin ne Vietnamilaiset laitetaan töihin kun paikkakuntalaisille sanotaan: ei ole tällä hetkellä töitä on hiljaista ja lomautusuhka päällä. Useammassa yrityksessä odotetaan lomautuksia niin ihmettelempä vaan mitä tästä seuraa vai aiotaanko Vietnamilaiset ottaa lomautettujen tilalle?? Sehän ei ole laillistakaan. Kyllä olis hyvä kun tietäis ketkä kaikki kunnallisvaaliehdokkaat ovat olleet puoltamassa halpatyövoiman hakua Kauhajoelle ja haalimassa lisää työttömyyttä paikkakunnalle.
Ei ole näkynyt vapaita työpaikkoja Kauhajoelle!
Ei ole näkynyt vapaita työpaikkoja Kauhajoelle!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kirjoitit täyttä asiaa.
Jos kaupungin päättäjät OIKEASTI olisivat kiinnostuneita Kauhajokisten hyvinvoinnista,niin tuollaiset työvoiman tuonnit ei olisi tullu kuuloonkaa!
Tärkeintä heille taisi olla kuntalaisten maksamat reissut!!?
Kunnan asunto
Ilmaiset valtion maksamat matkat
Lapsilisät kotimaahan
Jatkuva työhönopetus ja kotouttaminen
Pääset heti poispotkittujen tilalle töihin
Lasse on taas lähdössä hakeen uutta lastia
E-P:n liitto on mukana hommas
Meidän maksamilal verovaroilla
Kauhajoella on yli 8 % kasvava työttömyys
samoistakin firmoista joihin vierastyövoima tulee
ei missään. kepulaiset vie ne. kepumafia on kaikkialla.
ammattikoululla olevat Wietnamilaiset ja koulun oppilaat käyvät tekemässä ilmaiseksi yrittäjille työtä.
Viisas työnantaja toimii tietysti näin kun ei tarvitse maksaa palkkoja.
Joku kysyi kuka halusi vietnamilaiset Kauhajoelle. Valtuuston porvarienemmistö sen teki. Onhan ainakin niiden nimet selvillä jotka hakivat heidät ja tekivät jotkut jopa kolme neljä matkaa asian "tutkimiseksi" paikan päällä. Nuuttila, Niemiaro, Hautala ja Ranta-Kokko muutamia mainitakseni. Tutkittiinko myös äänestyskäyttäytymistä? Olen ihmetellyt kuinka esim. Nuuttila ja Niemiaro sen aikaisissa toimissaan liittyivät asiaan ja kävivät (ainakin Nuuttila) tutkimassa kolme vai neljäkö kertaa. Lasse Hautalankin roolia suuresti kummastelen.
Olen huomannut että tänne haetuilla on vauvaikäisiä lapsia jotka Suomessa syntyneinä saavat Suomen (ja Kauhajoen) mukavan kokoiset tuet koko ikänsä. Eli me maksamme sen missä yrittäjiä on helpottanut.
Lomittajille on töitä mutta eihän susta siihen ooooo
Eihän lomittajia enää oo kun niistä koulutetaan lähihoitajia.