Ostakaa dieseleitä

Dieselin valmistuksessa sivutuotteena tulee bensiiniä. Dieseleiden yleistyessä bensiinistä on tullut ylituotantoa. Nyt bensiiniä melkein lahjoitetaan Yhdysvaltoihin.Odotettavissa Suomessakin on että bensiiniä aletaan jakaa alehinnoilla.
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

täällä säästävät että jenkit saa ajaa isolla autolla ja halvala bensalla.

ei dollarihymy hyydy kun eurooppalainen säästää.

Äänestä
  • halvemmalla jenkkeihin.Suomessa kun tehdään auton käyttäjistä rikollisia.Suomi sairaiden ja sadististen virkamies isottelijoiden maa.Suomessa saa tyydytyksen ihminen joka pystyy keksimään kovia rajoityksia ja veroja ja muutenkin laskemaan elämänlaatua.Tämä on pienen kansan sairas geeniongelma,jonka ainoa toiminnassa ja elämänhalua antava toiminta on omien kansalaisten sikamainen sortaminen.Pidä nyt siinä lippua korkealla ja ole jatkuvasti median manipuloitavissa.

    Äänestä

Bensiinistä on ylituotantoa Euroopassa, Yhdysvalloissa taas dieselistä. Tällä hetkellä Euroopasta tosiaan viedään bensaa Yhdysvaltoihin, ja sieltä takaisinpäin dieseliä.

Eikä mitään muutosta ole näköpiirissä. Yhdysvalloissa ei edelleenkään olla dieseleistä kiinnostuneita, eikä Euroopankaan diesel-villitys näytä sekään yhtään laantuneen. Joten tasapaino tilanne on ja pysyy, eikä mitään lahjoituksia tapahdu mihinkään suuntaan.

Joten pidä huono provokaatiosi =)

Äänestä
  • mutta missä kohden se egoloogisuus näkyy

    Äänestä

  • onko eko kirjoitti:

    mutta missä kohden se egoloogisuus näkyy

    Mitenköhän kävisi, jos Yhdysvalloissa sekä Euroopassa käytettäisiin pääosin bensaa? Mahtaisiko ylijäämä diesel mennä lämmitykseen tms turhuuteen? Näinhän on hyvä, tasapaino on.

    Tietty ideaali tilanne olisi, että bensaa ja dieseliä valmistuisi juuri oikea määrä, ja se käytettäisiin mahdollisimman lähellä sitä raaka-ainelähdettä. Toisaalta emme asu ideaali maailmassa, niin ideaalitilanteitakaan on melko turha haaveilla.

    Eli jos Eurooppa alkaisi käyttämään bensaa, olisi tämä vieläkin epäedullisempaa ympäristön kannalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silloin bensiini halpenee kirjoitti:

Dieselin valmistuksessa sivutuotteena tulee bensiiniä. Dieseleiden yleistyessä bensiinistä on tullut ylituotantoa. Nyt bensiiniä melkein lahjoitetaan Yhdysvaltoihin.Odotettavissa Suomessakin on että bensiiniä aletaan jakaa alehinnoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu