Olen 16,6 vuotias poika ja luulen että pahin äänenmurros on jo ohi, mutta äänessä on silti vielä hieman poikamaisuutta. Toivon että se ei ole kokonaan ohi koska tällä hetkellä se ei ole vielä mitenkään valmis "laulajan" näkökulmasta katsottuna.
Kyllähän mulla vielä silloin tällöin "harvoin" pääsee sellaisia tuomari nurmio efektejä nimenomaan laulaessa, eli ääni heittelehtii varsin korkeille nuoteille ihan omia aikojaan. Puhuessa ei niinkään.
Eniway, se mitä tulin kysymään on kehittyykö ääni vielä aikuismaisemmaksi varsinaisen pahimman äänenmurroksen jälkeen? Olen suht. pieniluinen, mikä ei auta hyvän lauluäänen löytämisessä. Suurempiluisilla on nimittäin tummempi ääni, millainen on yleensä parempi.
Kadehdin sellaisen mahtavan matalan ja tumman äänen omaavia laulajia. Toivon että omani kehittyy vielä paljonkin.
Mihin ikään asti lauluääni kehittyy?
5
781
Vastaukset
- kehittyy
Suunnilleen 21-vuotiaana aikaa olla näkyvää miesmäisyyttä äänessä, mutta siitäkin se vielä iän karttuessa muuttuu. Äänen kehitys ei siis tietenkään rajoitu äänenmurrokseen.
Myös tekniikalla on vaikutuksensa. Tuossakin iässä on teoriassa ja ihan käytännössäkin mahdollista oppia tuottamaan "klassinen" lauluääni, jota kuulee kun kuuntelee esimerkiksi oopperaa. Ei tietenkään yhtä aikuismaiseksi, vielä, mutta kyllä sen silti melko saman tapaiseksi ja vähemmän poikamaiseksi saat, jos opit kunnolla.- vurtvurt
Joo olen koittanut laulaa kurkunpää ylhäällä, mikä tuottaa kyllä hienomman äänen mutta silloin on vaikea laulaa luonnollisesti..
- mitä ihmettä?
vurtvurt kirjoitti:
Joo olen koittanut laulaa kurkunpää ylhäällä, mikä tuottaa kyllä hienomman äänen mutta silloin on vaikea laulaa luonnollisesti..
Miksi joku yrittäisi laulaa kurkunpää ylhäällä, kun sen pitäisi pysyä juuri alhaalla?
- laulaminen
mitä ihmettä? kirjoitti:
Miksi joku yrittäisi laulaa kurkunpää ylhäällä, kun sen pitäisi pysyä juuri alhaalla?
on yksi keino tummentaa lauluääntään.
- nyt aivan...
laulaminen kirjoitti:
on yksi keino tummentaa lauluääntään.
...varma? Eikös se nyt mene juuri toisin päin? Esimerkkinä klasarilaulutekniikka. Eiks ne ammattilaisbaritonit mielestäsi omaa tummempaa ääntä, kuin esimerkiksi Metallican solisti? Se on siitä kiinni, kun klassisessa kurkunpää pysyttelee alhaalla. Se mahdollistaa sen soundin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185