Mihin ikään asti lauluääni kehittyy?

seetroughtiall

Olen 16,6 vuotias poika ja luulen että pahin äänenmurros on jo ohi, mutta äänessä on silti vielä hieman poikamaisuutta. Toivon että se ei ole kokonaan ohi koska tällä hetkellä se ei ole vielä mitenkään valmis "laulajan" näkökulmasta katsottuna.
Kyllähän mulla vielä silloin tällöin "harvoin" pääsee sellaisia tuomari nurmio efektejä nimenomaan laulaessa, eli ääni heittelehtii varsin korkeille nuoteille ihan omia aikojaan. Puhuessa ei niinkään.

Eniway, se mitä tulin kysymään on kehittyykö ääni vielä aikuismaisemmaksi varsinaisen pahimman äänenmurroksen jälkeen? Olen suht. pieniluinen, mikä ei auta hyvän lauluäänen löytämisessä. Suurempiluisilla on nimittäin tummempi ääni, millainen on yleensä parempi.

Kadehdin sellaisen mahtavan matalan ja tumman äänen omaavia laulajia. Toivon että omani kehittyy vielä paljonkin.

5

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehittyy

      Suunnilleen 21-vuotiaana aikaa olla näkyvää miesmäisyyttä äänessä, mutta siitäkin se vielä iän karttuessa muuttuu. Äänen kehitys ei siis tietenkään rajoitu äänenmurrokseen.

      Myös tekniikalla on vaikutuksensa. Tuossakin iässä on teoriassa ja ihan käytännössäkin mahdollista oppia tuottamaan "klassinen" lauluääni, jota kuulee kun kuuntelee esimerkiksi oopperaa. Ei tietenkään yhtä aikuismaiseksi, vielä, mutta kyllä sen silti melko saman tapaiseksi ja vähemmän poikamaiseksi saat, jos opit kunnolla.

      • vurtvurt

        Joo olen koittanut laulaa kurkunpää ylhäällä, mikä tuottaa kyllä hienomman äänen mutta silloin on vaikea laulaa luonnollisesti..


      • mitä ihmettä?
        vurtvurt kirjoitti:

        Joo olen koittanut laulaa kurkunpää ylhäällä, mikä tuottaa kyllä hienomman äänen mutta silloin on vaikea laulaa luonnollisesti..

        Miksi joku yrittäisi laulaa kurkunpää ylhäällä, kun sen pitäisi pysyä juuri alhaalla?


      • laulaminen
        mitä ihmettä? kirjoitti:

        Miksi joku yrittäisi laulaa kurkunpää ylhäällä, kun sen pitäisi pysyä juuri alhaalla?

        on yksi keino tummentaa lauluääntään.


      • nyt aivan...
        laulaminen kirjoitti:

        on yksi keino tummentaa lauluääntään.

        ...varma? Eikös se nyt mene juuri toisin päin? Esimerkkinä klasarilaulutekniikka. Eiks ne ammattilaisbaritonit mielestäsi omaa tummempaa ääntä, kuin esimerkiksi Metallican solisti? Se on siitä kiinni, kun klassisessa kurkunpää pysyttelee alhaalla. Se mahdollistaa sen soundin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe