verotuksessa kilometrit jotka työntekijäni ajaa yrityksen autolla?
Pystynkö hyödyntämään
Aloittava yrittäjä
1
1004
Vastaukset
- pakulla
työajoa, niin firma saa vähentää kuluina auton käyttökustannukset firman työajoista, arvonlisäveroineen.
Henkilöauto menee harvemmin läpi puhtaana työajoautona, yleensä edellytetään eli epäillään (verottaja) että se on jollakin osittaisesssa henkilökohtaisessa käytössä. Mätkyt jätkähtää verotarkastuksessa taannehtivasti sekä firmalle että käyttäjiksi epäillyille.
Jos auto on puhtaasti työajoauto, niin siitä
pitää olla kilometrintarkka ajopäiväkirja, ja auton säilytyspaikka on käytännössä oltava firman osoitteen tallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot773646Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe332989- 782721
- 282654
- 192455
- 522292
- 571927
- 151792
- 581776
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111673