onko kultapaikka

keltainen siis vai onko se hopean värinen? miten erottaa jos takahampaassa kultapaikka purupinnalla?
2332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kultapaikoissa käytetään yleisemmin keltaista kultaseosta.

Hopean värisessä kultaseoksessa on korkeampi kiilto ja hinta, kuin amalgaamissa.

Äänestä
  • olivat kustannukset-kuten kerroit-valkokultaa vai mitä lie seosta, näyttävät minusta ennemmin amalgaamilta, eivät ainakaan ole keltaiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kullan värinen kirjoitti:

keltainen siis vai onko se hopean värinen? miten erottaa jos takahampaassa kultapaikka purupinnalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu