Jeesus historiallisena ihmisenä?

Historiankirjoittaja

Miksi Jeesuksesta ei löydy yhtään kertomuksia ns. kolmannelta osapuolelta, jossa hänestä kerrottaisiin. Ei olla löydetty edes viittauksia häneen tai saati tekosiinsa.

On perin kummallista, että vaikka Jeesus oli tunnettu henkilö ja hän teki paljon omituisia(varmasti outo näky tuon ajan ihmiselle) tekoja.
Ainut todiste mitä meillä on Jeesuksesta on Raamatun tarinat.

8

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoittamasi

      kuvaus eli "vaikka Jeesus oli tunnettu henkilö ja hän teki paljon omituisia(varmasti outo näky tuon ajan ihmiselle) tekoja" perustuu noihin Raamatun teksteihin eikä peräänkuuluttamiisi ulkopuolisiin lähteisiin joten siihenkään tietoon Jeesuksesta ei voi luottaa.

      Ihmeidentekijät eivät muuten olleet tuolloin harvinaisia eivätkä outoja näkyjä, sen enempää ns. pakanoiden kuin juutalaistenkaan parissa ja historia tuntee heitä moniakin.

      Tarinaa mikä tarinaa.

    • Itseasiassa olisi ihme jos Jeesuksesta löytyisi Raamatun ulkopuolisista lähteistä, koska tuohon aikaan historitsoitsijat kirjoittivat kuningasta,hallitsijoista ja keisareista.
      Mutta löytyyhän niitä esim.:Svetonius Claudius,Plinius nuorempi,Cornelius Tacitus,Josefus,Lucianus Samosatalainen,Thallus,Flegonus,Mara bar Serapioni mainitsevat Jeesuksen ja/tai Kristinuskon.
      Eli ihme että mainitaan, mutta toisaalta ihmehän Jeesus onkin :)

      • Historiankirjoittaja

        Käsittääkseni kaikki Jeesuksesta kirjoittaneet ulkopuoliset elivät Jeesuksen kuoleman jälkeen.
        Eli heidän kirjoitus Jeesuksesta perustuu toisenkäden tietoon ja näin heidän kirjoitustensa luotettavuus joutuu miltein heti kyseenalaiseen valoon.

        Jeesushan sai elinaikanaan paljonkin paheksuntaa "korkeammilta" suunnilta ja jotkut jopa sanoo Jeesuksen joutuneen jonkin laisen salajuonen kohteeksi, jotta hänet saataisiin hengiltä.

        Vaikka Jeesusu ei siis ollutkaan itse muuta kuin pohjasakkaa sen aikaisessa yhteiskunnassa ja heistä ei varmasti kirjoiteltu kovinkaan innokkaasti kosketti Jeesus kuitenkin sen verta montaa korkeampaa heppua että heidän olisi pitänyt mainita Jeesuksesta. Jos ei positiivisessa valossa niin ainakin negatiivisessa. Olihan tuo aikakausi arvoatekevien itsepönkittämisen kulta-aikaa :)


      • Noissa lähteissä

      • Noissa lähteissä kirjoitti:

        olevat maininnat Jeesuksesta on jo aikoja sitten ja yleisesti tunnustetusti todettu kristittyjen teksteihin tekemiksi lisäyksiksi.

        http://freethought.mbdojo.com/josephus.html
        http://www.truthbeknown.com/josephus.htm
        http://www.truthbeknown.com/pliny.htm
        http://www.socinian.org/files/TestimoniumFlavianum.pdf

        Kyllä nuita pidetään edelleen ihan virallisina ja oikeina lähteinä.
        Kristityt eivät olisi tehneet halventavia ja Jeesusta alentavia huomatuksia historiankirjoihin.
        Osa näistä historijoitsijoista oli Kristinuskon vastustajia ja kirjoitukset sen mukaisia.

        Mutta kaikkeahan yritetään näinä "da vinci" ja "zeitgeist" aikana, kun totuus ei kelpaa.
        Jokaisella on toki vapaus uskoa mitä tahtoo.


      • Kuinkahan on?
        juhani1965 kirjoitti:

        Kyllä nuita pidetään edelleen ihan virallisina ja oikeina lähteinä.
        Kristityt eivät olisi tehneet halventavia ja Jeesusta alentavia huomatuksia historiankirjoihin.
        Osa näistä historijoitsijoista oli Kristinuskon vastustajia ja kirjoitukset sen mukaisia.

        Mutta kaikkeahan yritetään näinä "da vinci" ja "zeitgeist" aikana, kun totuus ei kelpaa.
        Jokaisella on toki vapaus uskoa mitä tahtoo.

        "The fact that the Church could write means that the forgeries could have been made. The Church had the opportunity, the means, and the motive to forge historical documents.

        This simple truth is widely admitted by Christian scholars. "

        (sitaatti ensimmäisen linkin tekstistä)


      • Kuinkahan on? kirjoitti:

        "The fact that the Church could write means that the forgeries could have been made. The Church had the opportunity, the means, and the motive to forge historical documents.

        This simple truth is widely admitted by Christian scholars. "

        (sitaatti ensimmäisen linkin tekstistä)

        Niin nämä ulkopuoliset lähteet ovat ei-kristittyjen tekemiä, niistä paistaa jopa vihamielisyys Kristinuskoa kohtaan. Osa ulkopuolisten lähteiden kirjoittajista on Juutalaisia, jotka ovat tunnettuja äärimmäisen tarkasta kirjoitusten taltioinnista.
        Ja veikkaan että tässä puhutut "scholars" ovat "liberaaliteologeja" jotka eivät usko Raamatun teksteihin muutenkaa.

        Jos asia kiinnostaa sinua suosittelen lukemaan lakimies Lee Strobelin kirjan "Tapaus Kristus", siinä pohditaan juuri Jeesuksen historiallisuutta tiedemiesten ja todisteiden avulla.
        Ulkopuoliset lähteetkin tulee käytyä läpi tohtori Edwin Yamauchin toimesta.


    • wannabe-uskis

      Aina sanotaan, että ensimmäisen vuosisadan juutalaisuudesta kirjoittavat kirjoittajat eivät mainitse Jeesusta. Miksei koskaan sanota, että meidän tietoomme on - tietysti Uuden testamentin kirjoitusten lisäksi - säilynyt tasan kaksi Jeesuksen ajan juutalaisuudesta kirjoittanutta henkilöä: Filon ja Josefus, ja heistäkin jälkimmäinen mainitsee Jeesuksen. Vai onko niitä muitakin? Korjatkaa toki, jos tietoni ovat vajavaiset.

      Se että roomalaisissa lähteissä ei Jeesusta mainita, on itsestään selvää. Roomalaiset eivät juutalaisten sisäisistä uskonnollisista kiistoista välittäneet, elleivät ne muodostaneet poliittista uhkaa. Ja jos jokin juutalainen lahko tai kansankiihottaja muodosti poliittisen uhan, se yleensä tukahdutettiin nopeasti. Josefus mainitsee ainakin pari tapausta. Rähinöitsijät usein tapettiin. Ristiinnaulitsemiset ja muut rikollisten tuomitsemiset olivat yleisiä eivätkä roomalaiset historioitsijat tietenkään kirjoittaneet teloitetuista juutalaisrikollisista - hehän olivat roomalaisten kannalta täysin yhdentekeviä! Niinpä se, että jonkun tuntemattoman juutalaisen Jeesuksen ristiinnaulitsemista ei mainita roomalaisissa lähteissä, ei ole yllätys, vaan täysin odotettavissa oleva asia.

      Jos Josefuksen mainintaa Jeesuksesta ei pidetä luotettavana siksi, että se on kirjoitettu vuosikymmeniä Jeesuksen kuoleman jälkeen, voidaan kaikki muukin Josefuksen kirjoittama hylätä samalla perusteella. Osa Josefuksen tiedoista on peräisin hänen omista kokemuksistaan, osa taas hänen käyttämistään lähteistä. Näin olettaisin.

      Se on tietysti varmaa, että Josefuksen Jeesuksesta kertovaa tekstiä ovat kristilliset redaktorit käpälöineet. Onko se kokokaan väärennös, on kiistanalaista. Jos se olisi kokonaan väärennös, voisi olettaa, että se olisi sijoitettu Josefuksen tekstissä eri kohtaan kuin, nimittäin Johannes Kastajasta kertovan katkelman jälkeen. Tosin nyt se sijaitsee Pontius Pilatuksesta ja juutalaisia kohdanneista onnettomuuksista kertovan katkelman yhteydessä, mikä sekin voisi olla väärentäjän Jeesuksesta kertovalle katkelmalle valitsema kohta.

      Lisäksi Josefus mainitsee Jaakobin, jonka hän määrittelee Kristukseksi kutsutun Jeesuksen veljeksi, jonka juutalaisten neuvosto tuomitsi kuolemaan. Kyseessä on luultavasti Jerusalemin alkuseurakunnan johtaja Jaakob, joka mainitaan myös Uudessta testamentissa. Myös UT tuntee Jaakobin Herran - eli Kristuksen - veljenä.

      On tosin mielenkiintoista, että Josefus ei mainitse kristittyjä lainkaan, vaikka aivan varmasti hän oli tietoinen tästä juutalaisesta lahkosta, joka herätti kiistaa Jerusalemissa. Miksi ei ole mainintaa?

      Niin tai näin. Kaikkein mieluiten kuitenkin kuulisin hyvät perustelut sille, miksi emme voisi luottaa Uuden testamentin todistukseen Jeesuksesta. Jos kristinusko olisi kuihtunut ja kadonnut maailmasta ensimmäisen vuosisadan loppuun mennessä, melkein heti evankeliumien kirjoittamisen jälkeen, ja nyt, lähes 2000 vuotta myöhemmin, arkeologit jostain kaivaisivat esille evankeliumit (olettakaamme, että ne olisivat säilyneet turmeltumattomina), kukaan ei epäilisi, etteivätkö en kertoisi historiallisista tapahtumista.

      Evankeliumien historiallinen arvo kiistetään pääosin ideologisista syistä. Kenties uskovat, jotkut heistä, eivät olekaan ihan väärässä, kun epäilevät ateismin kumpuavan pelosta ja syyllisyydestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5327
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2135
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1906
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1686
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1195
    Aihe