Hei oon 16 v ja oon aina halunnu laulajaks !Oon soittanu pianoo 10 vuotta ja laulanu koko ikäni ja käyn tunneil mut mulla ei oo mitää tietoo miten pääsis jotenki etenemää laulajaks ja en haluis kyllä minnekkää idolssii mennä mut jos sois joku toinen tapa. Jos tiiätte jotain ni ois kiva jos vastaisitte tähä ((:
miten laulajaks ?
3
509
Vastaukset
- tietoa
Helpoiten pääset laulajaksi, kun etsit kaveriporukasta tai jostain muusikoiden.netistä jonkun bilemusabändin, joka vetää baari- ja laivakeikkoja tai juhlissa esityksiä.. tai muuta vastaavaa.
Tai sitten hankit musiikkikoulutuksen tai laulukoulutuksen (jazzlaulu tai klassinen laulu).
Tai sitten treenaat simona ja voitat Idolsin tai vastaavan.
Voit myös ryhtyä biisintekijäksi, ja hommata bändin ympärillesi, ja ryhdyt muuten vaan sooloartistiksi...
Tapoja on monia, mutta jotkut on tietenkin vähän hankalampia tai huonompia vaihtoehtoja... - tällä tapaa
pääset alkuun. Selaile jo nyt konservatorioiden ja ammattikorkeakoulujen ammattiopintojen tarjontaa ja pääsyvaatimuksia. Vaikka keikkailisitkin, kannattaa hakeutua kouluun ilmaisten laulu- soitto- ja teoriatuntien takia. Voithan käydä vain tarpeellisia aineita, valmistuahan ei ole pakko... ;)
Kuuntele paljon erityylistä musaa ja valitse aluksi jonkinnäköinen "ohjelmisto" jonka harjoittelet kuntoon, vaikkapa 15-20 laulua. myös teatterimusiikkia voi opiskella ainakin tampereellla ja lahdessa, jos näyttämö kiinnostaa laajemminkin tai haluat ainakin opiskella myös näyttelijäntyötä ja tanssia.
Opiskele eri kieliä, lausuntaa jne. laula siis myös ranskaksi, espanjaksi ja italiaksi.
Tarkkaile äänenkäyttöäsi myös puhuessasi, opettele hengittämään reilummin ja artikuloi paremmin. Pidä elämäntavat terveellisinä ja kohenna ryhtiäsi (silti hengitys ei nouse!)
Lue laulukirjallisuutta, laulajien elämänkertoja, katso dokkareita, elokuvia, liity kivaan kuoroon, laula kaverin kanssa kaksiäänisesti. Hyviä neuvoja on jo annettu. Kannattaa opiskella musiikkia, laulaa, koittaa päästä esiintymään joihinki paikkoihin, opiskella esim. muusikoksi, opiskella musiikin solfat ja teoriat ja sit mitä ny vaan nuotteihin ja ties mihin tersseihin liittyy :D Tietty tätä kaikkee ei tosiaankaan tarvi käytännössä mutta ei se pahastakaan oo ;) Sit kannattaa toki alkaa sitä omaa musiikkia tekemään ja ottaa selvää erilaisista kaavoista mitä on. Esim. www.muusikoiden.net:in sivuilla on paljon kysymyksiä esim. lyriikoiden ja sävellysten teosta sekä hyviä neuvoja! Sitä kautta voit myös vaikka sen oman bändinkin koota :)
Sitte tietty ku on omia kappaleita niin esim. mikseriin voi laittaa niitä. Sitä kauttahan sitä voidaan bongat sutki :) Tosin äänetyksessäki täytyy muistaa se et sit on hyvä välineet äänittäessä. Ku laulu tunneilla oot käyny nii tekniikka sulla luultavasti onki jo ihan kohdallaan... Ja tosiaan tota lausumista. Laulajaki voi olla nii monella tapaa. Voit laulaa bändissä, lavoilla ja ties missä. Tietty musiikkiopinnot on aina se plussa - sillon tiedostaa myös musiikkia tehdessään, että mikä on oikeesti sita massaa ja mikä on oikeesti tasokasta musiikkia johon yleensä musiikin teossa pyritään. :) Ja ne kielet... Ranskaa, italiaa, saksaa, espanjaa, englantia... ainaki näitä olen itse joutunut laulamaan. Vaikka puhunkin noista vain yhtä jotenkuten :D Mutta siis lausuminen kuntoon ^^
Mut onnee sinne laulajan uralle ^^
Ps.Jos omaa musaa rupeet tekemään nii jos jotain hyvin saat purkkiin nii kannattaahan sitä sukulaisille vaikka levittää - sitä kautta ku musiikki leviää nii tulee toivonmukaan faneja :D
Enkä sit oo mikään asiantuntija mutta näin mä olen vaan kuullu olevan :) Muistahan vielä et jos laulajaksi pääset nii ei se oo sittenkää helppo tie. Se on homma missä ei paljon kyllä yleensä rikastuta ja joka on aika hikistä hommaa, sekä epäsäännöllistä eikä kaikista siihen ees ole mutta toivon että susta on :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1833076- 532440
- 2392272
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572046Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva371763Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve551660Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841490- 1371324
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk91212Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro141121