Hyvät Toverit
10 vuotta olen ollut ydessä firmassa ammattityöntekijänä, koko ajan olen joutunut kärsimään henkisestä väkivallatsa työpaikalla tai epäasiallista kohtelusta , joka aiheutti minulle masennuksen.
Ja kun työnantajana on Helsingin kaupunki päätin nostaa asian esille, asia ratkaistiin sillä tavalla että minua kielettiin osallistumasta töihin ja sain etätyösopimuksen ja päätehävänäni on että etsin itse itselleni työpaikkaa.
Nyt on menossa kolmas kuukausi työtä etsien, siis etsin työtä vaikka en halua lähteä nykyisestä.
Eli aamulla menen töihin klo.7.00 ilmoitauttumaan pomolle että olen paikalla hän ohjaa minut taukotilaan, missä joudun istumaan 15.00 asti ilman mitään töitä.
Tai ilmoitaudun klo.7 ja hän saman tien palauttaa minut kotiin katsomaan kaikki avoimet työpaikat ja kirjoitan hakemuset ja sen lisäksi o tehtävä töraporti.
0nko tämä kohtelu epäoikeudenmukaista?
10 vuotta olen ollut ydessä firmassa ammattityöntekijänä, koko ajan olen joutunut kärsimään henkisestä väkivallatsa työpaikalla tai epäasiallista kohtelusta , joka aiheutti minulle masennuksen.
Ja kun työnantajana on Helsingin kaupunki päätin nostaa asian esille, asia ratkaistiin sillä tavalla että minua kielettiin osallistumasta töihin ja sain etätyösopimuksen ja päätehävänäni on että etsin itse itselleni työpaikkaa.
Nyt on menossa kolmas kuukausi työtä etsien, siis etsin työtä vaikka en halua lähteä nykyisestä.
Eli aamulla menen töihin klo.7.00 ilmoitauttumaan pomolle että olen paikalla hän ohjaa minut taukotilaan, missä joudun istumaan 15.00 asti ilman mitään töitä.
Tai ilmoitaudun klo.7 ja hän saman tien palauttaa minut kotiin katsomaan kaikki avoimet työpaikat ja kirjoitan hakemuset ja sen lisäksi o tehtävä töraporti.
0nko tämä kohtelu epäoikeudenmukaista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo sinun tapauksesi on kamala, kysy ammattiliitoltasi, luottamusmieheltä, työsuojelusta yms.
Myös paljon on tietoa ja kokemusta näillä sivuilla HCD:llä, kun hän kirjoittelee, voisit, vaikka konsultoida häntä. En osaa enempää nyt neuvoa.Palat muutoin loppuun.
Kiusaamiskuviosta on vaikea päästä eroon, uuteenkin työhön soitellaan, jos tietävät mihin menet. Onko sulla jotain sellaista jota sulle ei suotaisi, siis kateus on yleensä syynä.Ota kaikki talteen millä sua kiusataan, älä hävitä, jopa nauhoitukset on hyviä, vaikka työtakin taskussa, mutta katso, että nauha on tarpeksi pitkä.
Mitäs jos työpaikkakiusatut pyytäisi apua ihan oikealta taholta eikä joltain nettikirjoittelijalta.
Väärät neuvot pahentavat tilannettasi.
Tässä järjestyksessä
1. työpaikan työsuojeluvaltuutettu
2. työterveyshuolto
3. oman liiton työsuojeluasioita hoitava henkilö
4. työsuojelupiiri
0len käyttänyt kaikkia mainittuja keinoja esim. luottamusmies
pääluottamusmies
Työsuojeluvaltutettu
Ammattiliitonalueen puheenjohtaja
Kaupungin johtaja
apulaisjohtaja
Työterveuslääkäri
Terveysasemanlääkäri
Virastopäälikkö
Mutta mistään ei saa apua
Vastasin sinulle tuossa toisessa ketjussa, mutta siinä ei sinun tekstistäsi tullut esille, että työnantajasi on Helsingin kaupunki. Olen tilanteestasi entistäkin hämmästyneempi. Ellen ihan väärin muista, niin netistäkin löytyi jokunen vuosi sitten hieno esite tms., mitä työpaikkakiusaaminen on ja miten työpaikkakiusaamistilanteessa pitäisi toimia. Muistelen, että tämä ohjeistus oli nimenomaan Helsingin kaupungin laatima. En sitä nyt löytänyt nopeasti googlettamalla, joten en voinut asiaa tarkistaa.
Mutta koeta kestää. Toivottavasti toisen viestini vinkeistä on sinulle jotain apua.
Kyllä muistat ihan oikein että työnantajani on Helsingin kaupunki ja pitää paikkansa että joka puolelta löytyy hyviä ohjeta työpaikkakiusaamisesta ja torjumisesta.
Mutta se ei käytännössä tarkoita mitään.
Liiton lakimies ohjasi minua pääluottamusmiehelle , pääluottamusmies tulee ja sanoo että hänellä on aikaa vain 15 min, ja siinä ajassa minun pitäisi kertoa asiani.
Puhuin asiasta ja sen jälken häön poistui, seuraavan kerran kun nähtiin valitin hänen välipitämättömyydestään ja hän sanoi että on soittanut ja saannut sieltä vastauksen että mitään ei ole tapahtunut, koska minulla ei ole minkäälaisia todistuksia.
Monta kertaa keskustelin työsuojeluvaltuuston kanssa ja hän kuunteli nätisi kerrotavani mutta ei reagoinut lainkaan, tai jos jotain tapahtuu asia vain pahenee.
Sama juttu kirjeestä jonka olin lähettänyt isolle kaupungin herralle vastauksena oli että työpaikkasyrjintää ei missään nimessä saa harrastaa ja että he ottaisivat yhteyttä minuun lähiaikoina, mutta se tapahtui jo toukokuussa en usko että he ottavat yhteyttä tässä vaiheessa enää.
Etc Etc . Tälläisestäö voisin kirjoittaa aamuun asti
Samalla työosastolla ennen minua oleva mies jota oli kiusattu on jo lähtenyt.
Ja unohdin mainita että viimeinen hyökkäys minua vastaan oli mielenterveystutkimukseen lähettäminen, vaikka mitään syytä ei ole, koska viimeiset 4kk työtehtävänäni oli taukotilassa istuminen.
Ota nyt kuitenkin vielä yhteyttä liiton lakimieheen ja kysy, etteikö hän todellakaan voi tehdä yhtään mitään. Kerro myös, mitä olet jo itse tehnyt.
Ota myös yhteyttä työsuojelupiiriin ja kysy heidän kantaansa asiaan. Kyllähän jo työturvallisuuslaki työnantajaa sentään jonkinlaisiin toimenpiteisiin velvottaa.
Kuka sinut lähetti tuohon mielenterveystutkimukseen? Esimiehesikö? Oletko jo saanut tulokset?
Edelleen toivotan sinulle voimia.
Lähetteen sain kuntoutussäätiöstä ja pääehdottajana oli tulosyksikönjohtaja elikkä pääkiusaaja
"Korppi ei noki toisen silmää". Se on juuri tällaista apua ei tahdo tulla mistään, se on sitä, että virkailijalta toiselle pompottelua ja lääkärit kirjoittaa kynää räpsyttäen muutamat "pamit", että pääsee vaikeasta tapauksesta eroon. Oireita hoidetaan, mutta ei sitä ongelmaa.
Kukaan ei tahdo ilmeisesti asettautua kiusatun puolelle, koska ilmeisesti on itse seuraava kiusattu.
Kiusattuja on yritetty vetää tietyssä ryhmäkesksutelussakin apua antaen heille, mutta sielläkin alkaa kiusaaminen ja nokkiminen.
Tässä onkin iso pulma, joka ratkaisuun vaaditaan TOSI VOIMAA!