Onko kellään AA- ALKUISTA REKISTERINUMEROA. Ota yhteyttä, jos omistaat tai tiedät moisesta:
[email protected]
AA- ALKUINEN REKISTERINUMERO
23
10207
Vastaukset
Voi olla vaikeaa saada näitä kilpiä. Jollen nyt ihan väärin muista niin nämä oli valtioneuvoston autojen tunnuksia. AA-1 taisi olla pääministerin virka-auton numero. Korjatkoon joku jos olen kertonut ihan höpöjä.
- on, vastasin
tonne tuning-palstalle laitettuun kysymykseen.
- Oikein!
AA- ja AAA- kilvistä ensimäiset kymmenen olivat valtioneuvoston autoja, isompia numeroita oli "tavallisissa" autoissa. Korjatkoon joku minuakin jos muistan väärin.
- 10v sitten
Dodge Aspen,, joku 78-80 vuosimalli AA-245 oli rekkari,
- AA-XXX
Valtioneuvoston orkkis rekkareilla olevat autot on kiinnostukseni kohteena ... onko näitä vielä jollain
liikenteessä, oletan omani olevan ko. rekkarissa .... vm 1985 - 87 ?- tuolta
Kahtokee www.kilvet.com vai oliko se fi
- usmo
Aku Ankalla on AA-313
- reksa
Suomessa AA-313 kilvet oli ainakin vielä viime kesänä punaisessa Mazda 121:ssä. Oli myynnissä kotkalaisessa autoliikkeessä.
- iuytrdfvgb
reksa kirjoitti:
Suomessa AA-313 kilvet oli ainakin vielä viime kesänä punaisessa Mazda 121:ssä. Oli myynnissä kotkalaisessa autoliikkeessä.
Eikös tuo ole niitä Tanjan valtioneuvostossa olo ajan peruja?
Se jakoi niitä AA-kilpiä kihlatuilleen. Ainakin järjestysnumerosta niin voi päätellä. - http://keskustelu.suomi24.f...
reksa kirjoitti:
Suomessa AA-313 kilvet oli ainakin vielä viime kesänä punaisessa Mazda 121:ssä. Oli myynnissä kotkalaisessa autoliikkeessä.
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=568&posting=22000000039075130
- Skoda, jenkki
reksa kirjoitti:
Suomessa AA-313 kilvet oli ainakin vielä viime kesänä punaisessa Mazda 121:ssä. Oli myynnissä kotkalaisessa autoliikkeessä.
Nuo AA-313 kilvet ovat olleet aikanaan kahdessa muussakin autossa mutta eri aikaan tosin tietenkin.
Ensin ne olivat Skoda Octaviassa, 1960-luvun alussa. Mulla on lehdestä irti leikattu kuva tuosta autosta.
Sen jälkeen ne olivat jossain jenkkiautossa (josta oli kuva Mobilistissa). Nuo molemmat kilvet olivat mustapohjaisia. Sen jälkeen tunnus on ollut punaisessa Mazda 121:ssa.
- GeeÄm v8
Oldsmobille deltan AA-rekisterillä,numeroa en muista,mutta aika pieni oli alta 10.
80-luvun lopulta,oli jotenkin pilattu,oliko joku avoviritelmä vaimitensenyt oli.Hämeenlinnassa- mersumies-----
ajanut AA-1 ja AA-2 autoja molemmat olivat mustia s-sarjalaisia mersuja ja valtioneuvoston autoja.
Ensimmäinen oli pääministerin ja toinen sen vara auto - kdhdhskdhfksa
mersumies----- kirjoitti:
ajanut AA-1 ja AA-2 autoja molemmat olivat mustia s-sarjalaisia mersuja ja valtioneuvoston autoja.
Ensimmäinen oli pääministerin ja toinen sen vara autoAA-1 oli pääministeri ja AA-2 ulkoministeri. Vara-auto oli muuten Saab....
kdhdhskdhfksa kirjoitti:
AA-1 oli pääministeri ja AA-2 ulkoministeri. Vara-auto oli muuten Saab....
http://verxing.kuvat.fi/kuvat/motorsport/1980/Suurajot 1980/Scan602-37.jpg
- Kilvet
Eikös sellaiset voi rahalla tilata konttorilta? Luulisi jonkun niistä 999stä olevan vapaa...
- Volvoilija
Mielestäni AA-1 ajoi tänään vastaan Yläneen ja Säkylän välisellä tiellä, iso valkoinen SUV
- Autoilija_
Tänään nähty myös AA-1, mutta tällä kertaa musta Volvo S90. Erikoista on se, ettei täsmää Trafin tietoihin, joka antaa Range Rover Sportin tiedot.
- havaittujuttu
Poliisin autoissa anataa usein väärät tiedot kun katsoo trafin kautta
- Anonyymi
AA-8 rekisterinumerolla oli tänään Kemissä.
- Anonyymi
AKU-313 on sininen kupla oulussa.
- Anonyymi
Mulla oli 1997-2003 Ahti Karjalaisen New Yorker,jonka kilpi oli AA-1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813212Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1062954Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791410Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989