Olemme seurustelleet 11kk mutta joskus tuntuu että kannattaakohan häneen tuhlata aikaa. Tällaisia piirteitä olen havainnut: on unohtanut merkkipäivämme 2 kertaa, ei suostu suunnittelemaan tulevaisuutta vaan ahdistuu kun alan vaatimaan keskustelua, ei tule luokseni koskaan pyytämättä, näemme kerran viikossa vaikka välimatkaa on vähän, selityksinä aina kiireisyys ja tuntuu ettei hän halua viettää kanssani aikaa yhtä paljon kuin minä. Jotenkin tuntuu etten pysty luottamaan häneen. Tiedän että hän välittää minusta. Voisiko syynä olla ettei hän ole mikään naistenmies eli ei ole ollut monen kanssa? Olen varmaan idiootti kun kirjoittelen tällaista mutta jos joku jaksaa vastata pyytäisin sen olevan asiallista. Rakastan häntä enkä haluaisi jättää sillä suhteessamme on kuitenkin niin paljon hyvää..
kannattaako tämä?
Nainen
71013
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa olla vain niin, ettei hän ole kokenut " sitä jokin " tunnetta sinussä, vaikka sinusta pitääkin ja katsoo, ettei se riitä enempään.
Toivotaan hänen löytävän sen, joskus sen löytyminen vie enemmän aikaa.
Itselläni on "kunnia" olla poikaystäväni ensimmäinen ja tähän mennessä ainut naiskokemus..
Siis muutenkin kuin seksuaalisesti, mitä nyt teininä muutaman viikon vähän hengaillut ja pussaillut joidenkin likkojen kanssa.
Voin kertoa että ei ole mitään kamalampaa, kuin ottaa tollanen miehen iässä oleva tyyppi ja alkaa kouluttamaan häntä alusta alkaen!
Ei alkeellisintakaan ymmärrystä naisista, yhdessäasumisesta, seksistä, ylipäänsä mistään.
Joskus tuntuu että helpommalla pääsisi kun vain luovuttaisi..
3 vuotta ollaan nyt oltu yhdessä ja hänen mielestään meillä menee loistavasti, mutta minä kai olen liian malttamaton ja toivoisin että minulla olisi MIES eikä lapsi.
Minähän olen siis kuin äiti hänelle kun opetan miten naisille kuuluu puhua, miten käyttäytyä ja koskettaa.. Siis suhteessa ei ole mitään SPONTAANIA eikä vallankaan intohimoa, ei alussakaan ollut.
Eli mieti tarkkaan onko sen väärti että katselet tuollaista epävarmana hapuilevaa, naisia pelkäävää pikkupoikaa, vai otatko kunnon MIEHEN, joka tietää mikä sytyttää naisen!
Tuo merkkipäivä-juttu on hyvä esimerkki.
Yhdellekään miehelle se ei merkitse mitään, mutta sellainen mies joka on jotain jo oppinutkin naisista, ymmärtää jo omankin edun nimissä muistaa merkkipäivät.
On myös näitä reppanoita, jotka eivät ikinä opi mikä on naiselle tärkeää ja sitten ihmetellään keskustelupalstoilla että "miksei muija anna".
11 kk yhdessä ja unohtanut merkkipäivän 2 kertaa? Ei suunnittele tulevaisuutta jne...
Voi herranjumala sentään tuollasta naista!
Ensi viikolla tietysti pitää mennä naimisiin ja pistää sinut paksuksi ja sitä rataa.
Lopeta tollainen pelleily heti, ei ihme että miestäsi ahdistaa puhua mistään kun et anna hänelle tilaa. Vaikka olet nyt löytänyt haluamasi niin te "elätte kuitenkin erillänne mutta kuitenkin yhdessä". Anna ajan kulua niin kyllä ne asiat menee omalla painollaan,lopeta turha täriseminen.
siis olette seurustelleet 11 kk mutta merkkipäivä on unohtunut 2 kertaa.. mikä merkkipäivä? joka kuukausiko te sitä juhlitte? rauhoitu nyt ja katso mitä tapahtuu kun eka pyöreä vuosi tupsahtaa täyteen..
Ei ne miehet noita merkkipäiviä muista, sehän on ihan tunnettu fakta jota käytetään paljon komedioissa yms.
Miehet kuitenkin kokemukseni mukaan muistavat yleensä hyvin "oikeasti" tärkeät asiat, nuo merkkipäivät on vähän sellaista akkojen turhanpäiväistä höpötystä.
Ja jos hän on kovin aran oloinen, voi se tosiaan johtua kokemattomuudesta ja korjaantunee ajan mittaan.
Voin sanoa,ettei miehet pidä merkkipäiviä niin tärkeinä ,kuin naiset. Eikä siitä kannata ottaa pulttia.Jos miehessä on muita hyviä puolia, ne kyllä korvaavat sen. Oma ukkokultani ei aina muista minun syntymäpäivääni, enkä tee siitä enää numeroa,se on hänen oma häpiä. Vastaavasti ei minunkaan tarvi tehdä niin isoa numeroa hänen synttäreistään. Suhteellisuuden tajua ennen kaikkea asioihin.
Sitä mäkin vaan mietin, että joka kuukausiko sä niitä merkkipäiviä haluisit viettää? sinällään ei mikään ihme, että unohtaa. Mä hermostuisin vaan jos unohtais sen 1 -vuotis päivän..
Kannattaiskohan muutenkin kysästä siltä itseltään, mitkä sen aikeet tai suunnitelmat teidän suhteen on, vai onko niitä edes...