uraiset tiet

Taas on talviliikenne alkamassa ja kohta kaikki tiet uraiset, kun ei niitä aurata tarpeeksi usein.
Miten ajatte uraisella tiellä?
Minulla on pieni auto, joka ei passaa tien uriin, vaan auto heiluu inhottavasti urassa kokoajan, ei tiedä pysyykö urassa vai ei. Jos ajan reunan puolella, siellä on kevyt liikenne , jos taas toisella puolella uria, olen keskellä tietä. Siis miten ajan?
5392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ajat kuten aina muulloinkin, eli tilanteen mukaan.

Ei siellä tien reunassa sitä kevyttä liikennettä koko ajan ole, eli sinne vaan silloin kun urat ovat muualla ja kevyttä liikennettä ei ole (toisaalta, oikealle kaartuvissa mutkissa ne urat hyvin nopeasti ovat jo penkan puolella...)

Ja vasemmalla puolella ajellaan silloin kun urat ovat oikealla tai jokin muu syy estää ajamasta oikeaa reunaa.

Kaistalla on pienelle autolle kuitenkin leveyttä ihan tarpeeksi, vaikka uria välttelisikin. Vastaantulevien puolelle ei kannata mennä (ei edes vastaantulevien urien puolelle, jotka kyllä usein ovat omalla "kaistalla").

Äänestä

Eipä taida olla tuohon parempaa viisasten kiveä olemassa, kuin että tilanteen mukaan, varovasti ja kieli keskellä suuta.

Äänestä

niin, että se oikeanpuoleinen ura jää pyörien väliin.

Äänestä
  • Laita uudet nastarenkaat. Jopa pysyt tiellä. Laitata vielä vähän kapeammat renkaat kuin entiset, niin ei sohjo haittaa.

    Äänestä

  • mars mars kirjoitti:

    Laita uudet nastarenkaat. Jopa pysyt tiellä. Laitata vielä vähän kapeammat renkaat kuin entiset, niin ei sohjo haittaa.

    Eiköhän se rengas lähde liikkeeseen, kun mummeli lähtee ajelemaan autollaan. Vaikkapa sinne rengasliikkeeseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummelille abc kirjoitti:

Taas on talviliikenne alkamassa ja kohta kaikki tiet uraiset, kun ei niitä aurata tarpeeksi usein.
Miten ajatte uraisella tiellä?
Minulla on pieni auto, joka ei passaa tien uriin, vaan auto heiluu inhottavasti urassa kokoajan, ei tiedä pysyykö urassa vai ei. Jos ajan reunan puolella, siellä on kevyt liikenne , jos taas toisella puolella uria, olen keskellä tietä. Siis miten ajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu