Olen kiinnostunut työskentelemään Turkissa. Voisin työskennellä Marmariksessa, Izmirissä, Ankarassa tai ihan missä vaan Turkin kaupungissa. Pääasia et työ olis Turkissa:)Yritän opiskella turkin kieltä tällä hetkellä. Mutta varmaan työssä puhuisin englantia, koska en osaa turkin kieltä vielä niin hyvin että pärjäisin sillä. Niin tietäiskö kukaan onko Turkissa vapaita työ paikkoja millään alalla ?
Töitä Turkista ?
3
1937
Vastaukset
- Turkkiin
Mä oon ite muuttamassa kuukauden päästä Ankaraan ja meen töihin yhteen suomalaiseen perheeseen. Eli aupair-tyyppistä hommaa teen, tosin perhe on tuttu, joten en usko että se kovin raskaalta raatamiselta tuntuu, mutta työtä kuitenkin:)
Myös kaikenmoista kotiapulais/talonvahti hommaa on tarjolla, googleen vaan ettiin!
Jos puhut englantia lähes täydellisesti, sitä pääsee kyllä opettamaan joko yksityisesti tai johonkin instanssiin ryhmälle..Ainakin Ankarassa ei kukaan osaa englantia ja kaikki haluu oppia;) Näitä paikkoja myös löytyy netin kautta, jobs in Ankara -tyyppisellä haulla.
Istanbulissa sitten onkin enemmän "kunnon" duuneja pelkästään englantia puhuville, koska siellä on kaikki ulkomaalaiset yritykset, toisin kun esim.Ankarassa,vaikka pääkaupunki onki!
Eli niistä kannattaa tsekkaa,esim.yrityksen omilta nettisivuilta suoraan.
Matkaoppaaks Turkkiin hakee esim.Hispania ja joku muukin firma ihmisiä.Palkka ei kyllä päätä huimaa vaikka se Suomesta maksetaanki!! Mut toisaaltaan, eipä duuneista siinä maassa rikastuun pääse kuitenkaan..
Jos tommoseen loma-ranta-turistikohteeseen haluu,lomakämppien myyntiin voi päästä.Ainaki yks suomalainen firma kauppaa asuntoja Alanyassa..Tosin tää on varmaan lähinnä sesonkiduunia,en tiiä tarkemmin..
Suurlähetystö on myös mahdollisuus, joskaan ei ehkä ihan helpoin. Viisumiosasto lienee ainoo mihin vois päästä ilman, että on ensin tehny uraa Suomessa. Tosin, kielivaatimuksena on kyllä turkki, englanti ja suomi ja kaikki sujuvasti:P
Tossa nyt jotain..google hey käyttöön, sieltä avautuu koko muailma;)
Tsemppii!!- Sukriye
Kai oot hoitanu työlupa-asiat kuntoon, ettei tuu pitkää linnareissua ja karkotusta. Koska kokemuksesta tiijän, että aina on joku naapuri tms. joka mielellään käräyttää luvattoman työntekijän turkissa :)
- Suleimanpeace
Turkissa pitää olla omaalottainen niin jos pyydät työnantajalta työtä face to face erityisesti matkailualalla tai turismi aluella voit helposti löyttää työtä. Myös huomaa että turismi aluen kausi on Toukokuu- Lokakuu. Istanbul voisi olla paras aloittaa mun mielestä koska siellä aina on työmahdollisuuksia. Jos asut Helsingissä voin auttaa löyttää sulle joku opettamaan turkkia. Otaa yhteyttää minuun jos kiinostaa [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713829- 993456
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773310Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362618- 1141522
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361486Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221094Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421090Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181046Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181006