Lopetin joitakin kuukaisia sitten e-pillerit, ja tässä vähän aikaa sitten tuli sellainen tilanne että piti ottaa jälkiehkäisypilleri. Eli kuukautiskierto taitaa olla nyt vähän sekaisin. Mutta missä vaiheessa mun kannattaisi tehdä raskaustesti, jos menkkoja ei ala kuulumaan? Kuinka kauan teillä on mennyt seuraaviin kuukautisiin kun olette lopettaneet pillerit?
Pillereiden lopettamisesta
...
3383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Raskaustesti näyttää oikean tuloksen n. 2 viikon kuluttua mahdollisesta hedelmöittymisestä.
E-pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä useita kuukausia ennen ensimmäisiäkään menkkoja ja senkin jälkeen ne voivat tulla ihan miten sattuu. Sitten kun tähän lisätään vielä jälkiehkäisypilleri, niin soppahan on valmis. Ei se auta kuin odotella ja jos ei vielä puolen vuodenkaan päästä ole alkanut tapahtua, mene lääkäriin (testaa se raskaus silti pari kertaa).
E-pillereiden lopetuksen jälkeen on ihan normaalia vaikka menkkoja ei kuuluisi puoleen vuoteen. Jos senkään jälkeen ei kuulu eikä näy, niin sitten vaan lääkärille ja Terolut kuurilla menkat käynnistetään.
Raskaustestin voit tehdä 11 päivän päästä yhdynnästä, itse odottelisin n. pari viikkoa. Menkat on muutenkin aika huono merkki raskaudesta, sillä menkat VOI tulla vaikka olisi raskaana.
Ei muuttunut kierto mitenkään...