iltamässäys

nyt tarvis apuu ja pikasesti!

oon eläny laihdutuskuurilla jo jonkin aikaa ja kaikki menee aamusta tuonne kuuden kieppeille iltaan tosi hyvin, mut sit aina retkahdan.

mässään leipää, jotain makeaa, hedelmiä, vihanneksia, jukurttia, ruokaa, siis kaikkea mitä vaan on saatavilla. ja tää siis jatkuu niin kauan ku oon hereillä. mistä tää johtuu? miks en pysty hillitsee. tuntuu et on vaan jatkuva nälkä aina illalla kotona.

normipäivänä syön aamulla jukurttia, leipää, hedelmän joskus. päivällä jonkun leivän ja hedelmän. iltaruuaks noin viideltä jotain tavallista kotiruokaa. sit se räjähtää käsiin ihan täysin tää mässäys. mitä mä teen???

mulla on kaks työtä, eikä aikaa syyä lämmintä lounasta. lisäks käyn lenkillä/punttiksellä pari-kolme kertaa viikossa. työt on fyysisesti aika rankkoja eli paljo seisomista ja kävelyy.

auttakaa jotka tiedätte neuvoa jotain. ja oon 160/68 ja 20 vuotias tyttö.
5560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jo itse kysymykseesi, eli illan liikasyöminen johtuu aivan liian vähäisestä ja kevyestä syömisestä päivällä. Vaikka et ehtisi syödä lämmintä lounasta, samassa ajassa kuin syöt leivän ja hedelmän, ehdit syödä lisäksi myös jotain proteiini- ja rasvapitoista.

Iltasyömisesi johtuu erittäin todennäköisesti täysin nälästä, et saa päivän aikana riittävästi energiaa. Varsinkin kun työsi on rasittavaa, sitä suuremmalla syyllä energiaa pitää saada enemmän päivälläkin.

Hyviä vaihtoehtoja lounaalle lisättäväksi ovat esimerkiksi raejuusto, vähärasvaiset lihaleikkeleet, kylmä kala tai broileri (molempia saa valmiina kaupasta), tai kananmunat. Lisäksi kasviksia esim. leivän väliin, ja sipaisu pehmeää kasvirasvaa. Kun näiden lisäksi syöt hedelmän ja vaikka jugurtin, hyvä nopea, kylmä lounas on valmis. Aikaa ei mene nykyistä enempää. Jos et pidä rasvasta leivän päällä, syö muutama manteli tai pähkinä. Niissäkin on hyvää rasvaa, ja pakkaus säilyy kauan. Terveellisen aterian kokoaminen ei tarkoita, että aterian olisi pakko olla lämmin. Kylmäkin lounas voi olla täysipainoinen, vaikkapa edellä kuvatulla tavalla koottuna.

Äänestä

"mulla on kaks työtä, eikä aikaa syyä lämmintä lounasta."

Tässä lienee syy? Joudut kärvistelemään nälässä ja lopulta et enää kestä ja kuten tunnettua, ruokahalu kasvaa syödessä.

Äänestä

MISSÄ PROTEINNIT?

Syöt siis lähinnä leipää ja hedelmiä. Ei ihmekään jos on nälkä. Proteiini pitää kylläisenä pidempään lisäksi sen riittävä saanti on tosi tärkeää laihduttajalle, varsinkin jos liikkuu vähänkään.

Itse olen myös huomannut että syöminen lisää nälkää. Mitä enemmän syön, sitä enemmän on nälkä. Aineenvaihdunta kiihtyy mässäilystä ja keho huutaa entistä enemmän ruokaa. Ja varsinkin os syö hiilihydraattipitoista, nopeita hiilihydraatteja niin verensokeri kimpoaa nopeasti korkealle, mutta romahtaa pian alas, ja se aiheuttaa nälän tunnetta ja makeanhimoa.

Yritä nyt ainakin ihan ekaks vähentää leivän syöntiä ja syö vain 100% ruisleipää silloin kun syöt. Yritä latoa siihen päälle jotain proteiinipitoista leikkelettä. Jogurteissa on usein paljon sokeria, syö vain maustamatonta jogurttia tai vaihda jogurtti rahkaan tai raejuustoon. Rahkan kanssa esim. ananas tuo makua, tai siihen voi laittaa marjoja, tms. Siitä saa kiitettävästi proteiinia.

Yksi hyvä tapa on korvata jogurtti smoothiella johon tulee esim. maustamatonta jogurttia ja/tai maitoa, jotain proteiinijauhetta esim. soijaisolaattia (ssaa ruokakaupoista isoissa pusseissa sieltä missä on kaikki kehonrakentajien/kuntoilijoiden lisäravinteet), marjoja tai kaakaojauhetta.

Nyrkkisääntönä sun pitäisi saada vähintää 1g per painokilo eli 68 grammaa protskua päivittäin. Sun pitää ihan ruveta laskemaan että pääset suurinpiirtein sille tasolle. Tää on tärkeää varsinkin kun käyt punttiksella. Lihas ei kasva ilman protskua.

Äänestä

hei iso kiitos teille kaikille jotka jaksoitte auttaa tietämätöntä! parina päivänä oon lisänny sitä protskuu kalan muodossa ja heti on ollu reippaampi olo ja illalla ei oo tullu mässättyä ihan samaan malliin. toki jotain kumminkin... mut suunta on nyt ainakin oikee:D varmaan tuun viel kyselee kaikenlaista, onneks on teitä jotka tiiätte :D

Äänestä

aamulla ihan pari kolme ruisleipää( ruispuikulaa tjtkn. välissä palvi(yms)kinkkua tai kalkkunaa ja vähän juustoa pienet siivut/leipä( rasvaakin ihminen tarvii ainakin vähän). rasvaton raejuusto (n18pros prot) on jees iltasafkaa, ennen treeniä. ja tonnikalasta saat vielä tuelta enemmän proteiinia ...paljon rasvatonta maitoa. sitten juoksulenkkiä (ala hiljaksiin(kävele150m juokse 50m ja kasvata) ja punttia ( ala vielä varovammin... mutta pidä lippu korkeella).. sillä minä aloin näyttän nyt Rockstaralta.. Banaania ja sitrushedelmiä vedin makeennälkään( vähän lakua joskus ja popkornia(HEI Madonnakin vetää... joten...) ja tosin täyty tehä jonkin aikaa. Tulos oli aika sexy... panisin nyt itteeeni..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mievaaaaaa kirjoitti:

nyt tarvis apuu ja pikasesti!

oon eläny laihdutuskuurilla jo jonkin aikaa ja kaikki menee aamusta tuonne kuuden kieppeille iltaan tosi hyvin, mut sit aina retkahdan.

mässään leipää, jotain makeaa, hedelmiä, vihanneksia, jukurttia, ruokaa, siis kaikkea mitä vaan on saatavilla. ja tää siis jatkuu niin kauan ku oon hereillä. mistä tää johtuu? miks en pysty hillitsee. tuntuu et on vaan jatkuva nälkä aina illalla kotona.

normipäivänä syön aamulla jukurttia, leipää, hedelmän joskus. päivällä jonkun leivän ja hedelmän. iltaruuaks noin viideltä jotain tavallista kotiruokaa. sit se räjähtää käsiin ihan täysin tää mässäys. mitä mä teen???

mulla on kaks työtä, eikä aikaa syyä lämmintä lounasta. lisäks käyn lenkillä/punttiksellä pari-kolme kertaa viikossa. työt on fyysisesti aika rankkoja eli paljo seisomista ja kävelyy.

auttakaa jotka tiedätte neuvoa jotain. ja oon 160/68 ja 20 vuotias tyttö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu