Jos autoverosta maksetun ALV:n osuus poistuu ja autovero nousee sitä poistoa vastaavalla määrällä, eikö tämä tarkoita sitä että myös jo käytettynä maahantuotujen autojen ALV poistuu ja jotka ovat ALV:stä valittaneet HO:lle, tulevat saamaan palautuksia? Käytettynä jo maahantuotujen autojen autoveroahan ei voi nostaa kuten voi tehdä uuden auton verolle.
Eli summa summarum, uusien autojen hinta ei muutu veromuutoksien seurauksena mutta käytettynä maahantuotujen/tuotavien vero laskee autoverosta perittävän ALV:n verran. Meneekö näin?
Eli summa summarum, uusien autojen hinta ei muutu veromuutoksien seurauksena mutta käytettynä maahantuotujen/tuotavien vero laskee autoverosta perittävän ALV:n verran. Meneekö näin?
Vastaukset 15
Vanhimmat
kohta myyjäparat parkuvat täällä.
Autojen ympäristöperusteinen verouudistus jatkuu
06.11.2008 | Tiedote 185/2008
Hallitus esittää muutoksia autoverolakiin ja arvonlisäverolakiin. Tasavallan presidentin on tarkoitus antaa asiaa koskeva esitys eduskunnalle 7.11.2008 ja lait tulisivat voimaan mahdollisimman pian vuonna 2009.
Autoverolle kannettava arvonlisävero siirretään autoveron määrään - ei vaikutuksia henkilöautojen kuluttajahintoihin.
MITÄ SE ON?
Elviä ei merkitä verolaskelmaan enää erillisenä eränä, vaan se lisätään suoraan autoveroon. Autoveron nimellä maksettava vero nousee 22% ja elvi poistuu.
Tiedote jatkuu:
Arvonlisäverolaista poistettaisiin vastaavasti tarpeettomana kyseisen veron vähennysoikeutta koskeva säännös.
MITÄ SE ON?
Alv-velvollinen ei enää saa vähentää myynnistä maksamastaan alvista (22% autoverosta) elvin määrää 22% autoverosta.
Tiedote jatkuu:
Samalla verotussäännöksiä muutettaisiin siten, ettei autoveroa enää luettaisi ajoneuvon myynnistä suoritettavan arvonlisäveron perusteeseen, kun maahantuoja myy ajoneuvon jälleenmyyjälle ja jälleenmyyjä edelleen kuluttajalle. Autovero olisi siten luonteeltaan arvonlisäveroton läpikulkuerä.
MITÄ SE ON?
Autovero ei enää sisälly alvilliseen myyntiin, eli kauppiaan maksama alv pienenee 22% autoverosta.
Tiedote jatkuu:
Ympäristöohjauksen säilyttämiseksi ajoneuvojen verorasitus ei kuitenkaan kevenisi, koska autoveroa korotettaisiin arvonlisäveron (22 %) määrällä. Muutos ei siten vaikuttaisi ajoneuvojen kuluttajahintoihin.
MITÄ SE ON?
Muutoksella ei ole mitään vaikutusta euromääräisiin veroihin. Nykyinen autovero maksetaan 22%:lla korotettuna yhtenä summana sen sijaan, että sen nykyään maksetaan kahtena summana autovero + elv 22%. Hyvin yksinkertaista.
"Ympäristöohjauksen säilyttämiseksi ajoneuvojen verorasitus ei kuitenkaan kevenisi, koska autoveroa korotettaisiin arvonlisäveron (22 %) määrällä"
- Uusilla autoilla kyllä menee näin.
- Käytetynä tuoduilla autoilla on käytössä autoveroprosentti, jonka verran siitä on aikoinaan Suomessa maksettu autoveroa? Miten sitä jälkeenpäin korotat? Silloinhan siitä maksettaisiin enemmän veroa mitä aikoinaan "suomiautosta" on maksettu ja näin ei nimenomaan voi olla!
"Käytetynä tuoduilla autoilla on käytössä autoveroprosentti, jonka verran siitä on aikoinaan Suomessa maksettu autoveroa?"
Aikoinaan maksetulla verolla ei ole merkitystä.
Miten sitä jälkeenpäin korotat?
Korotettiin jo 1.1.08 voimaan tulleessa muutoksessa suuripäästöisillä uusilla ja käytetyillä autoilla. Ei ole mitään estettä korotella tai alennella veroja. Suuripäästöisten autojen veroja tullaan jossain vaiheessa vielä korottamaan lisää.
Euroopan yhteisöjen tuomioistuin antoi 5 päivänä lokakuuta 2006 ratkaisunsa Unkarin autoveroa koskevissa yhdistetyissä asioissa C-290/05 Nadasdi ja C-333/05 Nemeth. Ratkaisussa otettiin UUDENLAINEN KANTA verosyrjintäkiellon soveltamiseen käytettynä maahantuotaviin ajoneuvoihin tilanteessa, jossa jäsenvaltio ottaa käyttöön uuden veron tai muuttaa olemassa olevan veron verokantaa tai määräytymisperustetta. Ratkaisun mukaan veron mahdollista syrjivyyttä arvioitaessa on verrattava toisiinsa autoveroa, joka kannetaan vastikään muusta jäsenvaltiosta tuoduista käytetyistä ajoneuvoista, siihen autoverosta jäljellä olevaan määrään, joka rasittaa samanlaisia käytettyjä ajoneuvoja, jotka on rekisteröity Unkarissa ja joista on tästä syystä jo kannettu samaa veroa. Vertailulla käytettyihin ajoneuvoihin, jotka on otettu käyttöön Unkarissa ennen uuden autoveron voimaantuloa ja joista on kannettu aikaisemmin voimassa ollutta autoveroa, ei ole asian kannalta merkitystä. EY:n perustamissopimuksen 90 artiklan tarkoituksena ei ole estää jäsenvaltiota ottamasta käyttöön uusia veroja tai muuttamasta olemassa olevien verojen verokantaa tai määräytymisperustetta.
"Korotettiin jo 1.1.08 voimaan tulleessa muutoksessa suuripäästöisillä uusilla ja käytetyillä autoilla"
Miten tuo korotus on toteutettu esim. 90-luvun autoilla, joilla ei ole olemassa tehtaan antamia päästöarvoja?
Ellei ole päästöarvoja, vero määräytyy painon mukaan.
Minulla on vuonna 2004 tehty verovalitus käytettynä tuodusta autosta HO:ssa. Auto on aikoinaan verotettu "suomiauton" veroprosentin mukaan. Miten se nyt sitten menee, kun valitin mm. veroprosentista, että on liian suuri sekä siitä, että verosta peritty ALV on laiton?
Parasta tässä on, että juristeille on taattu työllisyys vuosiksi eteenpäin, kun sotkua selvitellään. Toinen vaihtoehto olisi tietysti tehdä laillinen viritys tuosta liikenteen verotuksesta.
Tuo Unkarin Case, mihin viitataan, juuri osoittaa sen, että nyt ajateltua mallia voidaan soveltaa vain vuosimalleihin 2009 ja siitä eteenpäin. Kysehän oli muuttuneesta verotusmallista. Nyt ollaan vain lisäämässä veroa.
.. se Unkarin case tarkoittaa juuri sitä, että muutettua veromallia käytetään AINA kaikkiin autoihin riippumatta miten vanhoja ne ovat. Se on juuri se muuttunut idea. Tietenkin on hankalaa, ettei edes EYT oikein tiedä, miten päin EU:n byrokratiaa pitäisi milloinkin pyörittää.
"Kysehän oli muuttuneesta verotusmallista. Nyt ollaan vain lisäämässä veroa."
Ratkaisussa otettiin UUDENLAINEN KANTA verosyrjintäkiellon soveltamiseen käytettynä maahantuotaviin ajoneuvoihin tilanteessa, jossa jäsenvaltio ottaa käyttöön uuden veron tai muuttaa olemassa olevan veron verokantaa tai määräytymisperustetta.
--
Ei voi kauhalla ammentaa kun on lusikalla annettu!
että kyllä EYT tietää ja mitään ongelmia ei ole.
KPy:stä taas ei tarvitse välittää.
Huvittavan kiire on jollain tulla selittämään tänne musta valkoiseksi :) Siinä olet kyllä oikeassa, ettei minun kannastani tässä asiassa ole pätkääkään väliä. Oleellista on, mikä tuomio tulee tällä kertää. Jotenkin vain tuntuu, että tämä "kitään ongelmaa ei ole", olisi kuultu joskus aikaisemminkin.
Kuka tahansa vähääkään valmistelua tehnyt kykenisi tekemään liikenteen verotuksen lailliseksi parissa viikossa. Kyllä minäkin siihen pystyisin.
Huvittavan kiire on jollain tulla selittämään, mikä tuomio EYT tulee kun kukaan ei ole vieä edes asiasta valittanut. Tuskin tulee valittamaankaan näin selvässä asiassa.
Jotenkin vain tuntuu, että tämä:
"Kuka tahansa vähääkään valmistelua tehnyt kykenisi tekemään liikenteen verotuksen lailliseksi parissa viikossa. Kyllä minäkin siihen pystyisin."
...olisi kuultu joskus aikaisemminkin.
"Tuo Unkarin Case, mihin viitataan, juuri osoittaa sen, että nyt ajateltua mallia voidaan soveltaa vain vuosimalleihin 2009 ja siitä eteenpäin. Kysehän oli muuttuneesta verotusmallista. Nyt ollaan vain lisäämässä veroa."
EY:n perustamissopimuksen 90 artiklan tarkoituksena ei ole estää jäsenvaltiota ottamasta käyttöön uusia veroja tai muuttamasta olemassa olevien verojen verokantaa tai määräytymisperustetta.
___________
Kun siis alv-pohjasta poistettan autovero ja vastaava osuus lisätään autoveroon, niin kysymyksessä ei olekaan olemassa olevan veron verokannan ja määräytymisperusteen muutos???
"Nyt ollaan vain lisäämässä veroa."
Ja tällainen mies puhuu pystyvänsä tekemään verolainvalmistelutyötä ihan vakavissaan.
Tuntuuhan se helpolta kun ei todellista sisältöä edes tajua!