Uusissa autoissa näyttää olevan houkutuksena jopa 200 000tkm/10v hihnan vaihtoväli jolloin törkeän hintainen hihnanvaihto ei vaikuta ostopäätökseen eikä myöskään käytetyn auton hintaan.
10v perheauto olisi tällä hetkellä 1998 mallinen ja arvoltaan muutaman tonnin luokkaa. Tällainen auto on tyypillisesti N:ellä omistajalla eikä se ole käynyt merkkihuollon pihassakaan sitten vuoden 2005. Olettaisin että tilanne on sama vuonna 2018.
Nyt kiinnostaakin kuka korvaa ja mitä jos 6-9v autosta hihna katkeaa ja tuhoaa koko moottorin? Pelkän kansiremontin hinta on suurempi kuin koko auton arvo tuossa vaiheessa ja maahantuoja voi aina väittää että takuu raukeaa koska autoa ei ole huollettu merkkihuollossa vaikka sillä ei ole mitään merkitystä hihnan kestoikään.
Vai käykö taas niin että 3-4v kuluttua ensimmäiset moottorit alkavat korkata ja maahantuoja lähettää jokaiselle omistajalle kirjeen jossa ilmoitetaan että 1500€ hihnanvaihto pitää tehdäkin 5v välein - tietenkin omistajan piikkiin?
Näin on tapahtunut lähivuosina ainakin parille merkille joiden koneissa oli aluksi erittäin pitkät hihnan vaihtovälit eli jopa 10v luokkaa.
10v perheauto olisi tällä hetkellä 1998 mallinen ja arvoltaan muutaman tonnin luokkaa. Tällainen auto on tyypillisesti N:ellä omistajalla eikä se ole käynyt merkkihuollon pihassakaan sitten vuoden 2005. Olettaisin että tilanne on sama vuonna 2018.
Nyt kiinnostaakin kuka korvaa ja mitä jos 6-9v autosta hihna katkeaa ja tuhoaa koko moottorin? Pelkän kansiremontin hinta on suurempi kuin koko auton arvo tuossa vaiheessa ja maahantuoja voi aina väittää että takuu raukeaa koska autoa ei ole huollettu merkkihuollossa vaikka sillä ei ole mitään merkitystä hihnan kestoikään.
Vai käykö taas niin että 3-4v kuluttua ensimmäiset moottorit alkavat korkata ja maahantuoja lähettää jokaiselle omistajalle kirjeen jossa ilmoitetaan että 1500€ hihnanvaihto pitää tehdäkin 5v välein - tietenkin omistajan piikkiin?
Näin on tapahtunut lähivuosina ainakin parille merkille joiden koneissa oli aluksi erittäin pitkät hihnan vaihtovälit eli jopa 10v luokkaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jossain luin, että vanhempiinkin autoihin on vaihdettu jakohihna valmistajan piikkiin jos katkennut ennen aikoja. Tosin taisi olla niin että
jos auton omistaja on vaihtunut tuona aikana niin valmistaja ei ota vastuuta, tai jos autoa ei ole huollettu niinkuin pitää.
Ensimmäinen omistaja pitää autoa tyypillisesti kolme vuotta ja käyttää autoa merkkihuollossa määrätyt pari kolme kertaa joten tuo on turvassa.
Mutta entä sitten. Mitäpä jos ostat vaikkapa kuusivuotiaan 120tkm ajetun auton jolle luvataan hihnan kestoksi 10v tai 200tkm. Noinkohan kukaan korvaa euroakaan jos hihna katkeaa kauan ennen luvattua aikaa ja kone korkkaa totaalisesti.
Tiedän ainakin kaksi merkkiä jotka ovat jälkikäteen puolittaneet hihnan vaihtovälin alunperin luvatusta. Hihnat yksinkertaisesti paukkuivat poikki suomen oloissa kun autolla ajettiin lyhyttä pätkää ja tehtiin kylmäkäynnistys joka päivä talven ajan. Jo toiselle omistajalle siirtyneet autot eivät kuuluneetkaan enää automaattisesti korvauksen pariin. Joka tapauksessa tiheämmän vaihtovälin kustannus siirrettiin suoraan omistajan maksettavaksi.
Mitkä merkit?
on ainakin eräässä mallissa puolittanut 120tkm vaihtovälin 60tkm.
Fordista olen tietoinen, että kahdella tuttavalla hihna petti ennen luvattua 160tkm. Sitä en tiedä, kuuluuko moisiin "hihnan vaihdon poulittajiin"
Kuten en ole kuullut autoista, joissa olisi vaihtoväli 10v tau 200tkm
Itsellä on auto, jossa on 100tkm/5v vaihtoväli ja tämä vaihtovali on käytännössäkin pätenyt....
Ainakin yhdessä citroenin koneessa puolitettiin 10v vaihtoväli (kilometrit pysyivät samana) Suomessa vaikka muualla Euroopassa tällaista muutosta ei tehty.
10v vaihtovälin lisäksi on uusissa autoissa ymmärtääkseni myös rajattoman pitkiä vaihtovälejä. Vain kilometrit ratkaisevat. Tällaisia on käsittääkseni volkswagenin uusissa hihnakoneissa.
Artisti maksaa eli auton omistaja, kun takuu on ohi, niin se siitä.
n. 500 euroa
yleensä kun hihna on katkennut , tai useemmiten joku kiristäjä pettää tai vesipumppu ja hihnalta häviää vain muutama hammas ja jako pettää niin joudutaan uusimaan van 2-3 venttiiliä
Continental on esitellyt jo vuosia sitten ns. ikuisen hihnan
VAG antaa täle vanhalle , yhä tuotannossa olevalle 8 venttiili 1.6 koneelle jota on muuten ehostettu niin 180 000 km jakopäiden osien vaihtovälin suomeen , vain ja ainoastaan kehittyneemmän laakeritekniikan johdosta , hihnat yleensä on vaihdon yhteydessä erittäin hyväkuntoiset
528i Bemarissani on mittarilukema 250000 km.
Siihen ei ole koskaan vaihdettu jakohihnaa eikä tulla vaihtamaankaan; siinä on ketjutoiminen jakopää.
Naurettavaa mennä ostamaan autoa jossa on jakoremmi!
Ketjuhan se siellä....
http://blowneuroz.com/newmotor/4.jpg
Sama juttu BMW:n M3 huipputehokkaassa V8-moottorissakin...
http://www.kenrockwell.com/bmw/images/m3-2007/timing-chains-769-big.jpg
http://www.kenrockwell.com/bmw/m3/2007/engine.htm
Kilometrejä on jo sen verran, että olisi ehkä aihetta vilkaista missä kunnossa ketju ja rattaat ovat. Nekään eivät ole ikuisia. Omalle kohdalleni on kerran ihan satunnaistarkastuksessa sattunut ketju, jonka yksi liitos oli toiselta puolelta murtunut. Kilometrejä oli kyllä jo runsaat 300000, en tiedä paljonko olisi vielä kestänyt.
Sama juttu monella muullakin merkillä, eli ei hihnoja vaan ketju. Toiset eivät vaan ole niin köyhiä, ku sinä että pitää ajaa ketjujakopäällä. Ja jos kaikista BMW kuskeista saisi nuin leuhkan vaikutelman kun sinusta, en missään nimessä haluaisi kuulua joukkoon. Mutta onneksi ei saa.
hienoa kun sinä kanki annat viisautesi käyttöömme ja kommentoit vuoden 2008 kirjoitusdia.
No, onhan se hyvä, että saadaan tämäkin ketju päivitettyä.
Herran Vuonna 2012 tiedämme, että VAGinoissa on "ikuiset" ketjut, joita paukkuu jo 50 tkm ajettuina. Jos autosta on jo 2 v takuu ummessa & omistajakin vaihtunut, niin ei toivoakaan saada koko hoitoa valmistajan piikkiin, vaan ehdotellaan kustannusten kristillistä tasajakoa. Muutama vuosi ja/tai muutama kymmenen tkm lisää, niin maahantuojalta saa enää paskaiset naurut ts. artisti maksaa kaiken itse.
2016, nykyiset ketjukoneet PASKOJA. Ohkaset ketjut venyy ja syö hammaspyörät. Ketjun, rattaiden ja ohjurien vaihdon takia pitää koko kone nostaa pois. Ei halpaa lystiä. WV hyvä esimerkki, ketjujakopää ei kestä kuin 30tkm.
Hihna on helppo ja edullinen vaihtaa.