Hei,
Olen viimeaikoina kärsinyt ihmeellisestä päänsärystä oikealla puolella. "Kohtaukset" tulevat yleensä iltaisin kun menen nukkumaan. Yhtäkkiä oikealla päälaella alkaa vihlova kova kipu. Se tulee ja menee. Lisäksi on muita hyvin mielenkiintoisia tuntemuksia. Tuntuu siltä kuin, että korvan takana alkaisi suoni vaeltelemaan. En osaa kuvailla sitä paremmin. Kipu yleensä lakkaa kun nuosen.
Minulla on suuria ongelmia niska/hartiaseudun sekä keskiselän kanssa. Etenkin juuri oikealla puolella. Kenties tämä johtuu siitä?
Olen huomannut, että pyrin nukkumaan vasemmalla kyljelläni (vaikka en yleensä koskaan nuku etenkään sillä kyjlelläni, koska rinnasta alkaa puristaa hyvin nopeasti) tai ainakin pää kallistettuna vasemmalle.
Tätä siksi, että oikealla puolella niskassakin tuntuu epämiellyttävältä kun sen päällä on painoa. Se myös aiheuttaa sellaista paineen tunnetta päälaella.
Kellään mitään ajatuksia mikä voisi auttaa?
Olen käynyt osteopaatilla koko syksyn ja aloitin lempeän hathajogan.
Kipulääkkeitä en halua aina popsia.
/A
toispuoleinen päänsärky
8
12055
Vastaukset
- jossain muodossa,
se saa aikaan tuollaisia ja vielä paljon oudompiakin tuntemuksia.
http://qmies.blogit.fi/ - Päänsärystä
Toispuoleinen päänsärky voi johtua lukemattoman monesta syystä. Onko sinulla jotain muita oireita, joita havaitset, kun särky alkaa?
Oletko tutkinut esimerkiksi netissä erilaisia päänsärkysairauksia ja niiden tyypillisiä oireita? Erilaisia päänsäryistä löytyy tietoa esimerkiksi Suomen migreeniyhdistyksen sivuilta (siis muustakin kuin perusmigreenistä) http://www.migreeni.org/perustietoa/migreeni.html
Kärsin itse kovasta toispuoleisesta päänsärystä, sarjoittaisesta päänsärystä, mutta sinun oireesi eivät kyllä tunnu täysin sopivan siihen. Oletko vieraillut neurologilla?- crystalstormgirl
No sydän jykyttää ajoittain voimakkaasti. Ei siis lujaa vaan voimakkaasti. Pyörryttää ja yhtenä aamuna kun menin yövuoron jälkeen nukkumaan yökötti.
En usko, että minulla on aivokasvain, vaikka olen lukenut, että sekin voisi olla yksi vaihtoehto. Siihen kuuluisi juuri tuota pahoinvointia myös.
En ole käynyt neurologilla. Varmaan siitä syystä, että olen tänä syksynä käynyt yhden jos toisen kerran lääkärissa valittamassa sitä sun tätä...
Noh, Olin alussa erittäin huolissani kehostani.
Kaikkeen tottuu, kipuun ja outoihin oireisiinkin.
Jostain syystä epäilen vahvasti, että tämä liittyy juuri minun selkä ja niska/hartiaseudun lihasjännityksiin / tukkeumiin.
Juon kyllä ajoittain kahvia, vaikka vähemmän kuin ennnen. Jos jostain pitäisi luopua, lähtisin kyllä ensimmäisenä saarnaamaan itselleni tupakasta..
...
Saa nähdä. Sanovat, että kaikki on ohimenevää- toivottavasti tämäkin.
/A crystalstormgirl kirjoitti:
No sydän jykyttää ajoittain voimakkaasti. Ei siis lujaa vaan voimakkaasti. Pyörryttää ja yhtenä aamuna kun menin yövuoron jälkeen nukkumaan yökötti.
En usko, että minulla on aivokasvain, vaikka olen lukenut, että sekin voisi olla yksi vaihtoehto. Siihen kuuluisi juuri tuota pahoinvointia myös.
En ole käynyt neurologilla. Varmaan siitä syystä, että olen tänä syksynä käynyt yhden jos toisen kerran lääkärissa valittamassa sitä sun tätä...
Noh, Olin alussa erittäin huolissani kehostani.
Kaikkeen tottuu, kipuun ja outoihin oireisiinkin.
Jostain syystä epäilen vahvasti, että tämä liittyy juuri minun selkä ja niska/hartiaseudun lihasjännityksiin / tukkeumiin.
Juon kyllä ajoittain kahvia, vaikka vähemmän kuin ennnen. Jos jostain pitäisi luopua, lähtisin kyllä ensimmäisenä saarnaamaan itselleni tupakasta..
...
Saa nähdä. Sanovat, että kaikki on ohimenevää- toivottavasti tämäkin.
/AKofeiini.. Jos sitä nyt runsaasti käytät, itselläni tapana juoda joka päivä ainakin 3-5 kuppia kofeiinipitoista teetä ja sillointällöin energiajuomia. Myönnän että olen kofeiiniriippuvainen ja itsellä myös oireena tuo voimakas sydämmen tykytys ja jos ei vähään aikaan ole kofeiinia saanut niin varsinkin aamusta alkava jyskyttävä särky, saattaa johtua myös homeesta jos sitä talossa voisi olla, tai jostain allergiasta.. En hirveitä uskalla sanoa, joten mene lääkäriin! =)
- onneton<<<
itselläni nämä oireet alkaneet nyt 50 ikäisenä .eli tospuolen päänsärkyä iltaisin ennen nukkumaan menoa ihan kun olisi myös veri suonet jotka liikkuu outoa tuntemusta takaraivossa.aamulla ihan on hyväolo ei mitään .neljän jälkeen alkaa tää paskaolo .nenähuuteluita teen säännöllisesti ja yritän olla hyvin itsestä huoltapitävä .niskat on kyllä aika jumissa ollut että voisikohan johtua niskoista tai seläkä vaivoista mutta ihmetyttää silti kun vaan toiselta puolen kipeä pää :(( yritän nyt lepäillä voikaa hyvin .
- onneton<<<
onko noi oireet nyt mennyt pois sit ton joogan avulla .mulla samanlaista ollut kans poltatko juotko? no voi olla hyvä lopettaa jos käyttää. gamomilla tee rentouttaa vältä kahvia mittaa verenpainees .jatkoja:)
- ll
Aloitushan on vuosien takaa.......
Olisi varmastikin aiheellista käydä lääkärissä, nimim. "onneton".
OT; se on kamomilla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514459Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983959Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi322674Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102462100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks51780Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1131548Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491444Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321- 331269