Nopeattaako sähköviila huomattavasti kynsien tekoa?
Olen miettinyt sen hankkimista mutta en ole varma kannattaako sioittaa rahaa siihen. Ei kuitenkaan ihan halpa vimpula :)
sähköviila, välttämätön?
13
5892
Vastaukset
- EK-K
Ei se kynsien tekoa nopeuta, mutta kynsien poistoa voi nopeuttaa jonni verran.
- näkökulma
Voin sanoa asiakkaan näkökulmasta, että kyllä sähköviila on ihan ehdoton. Käytän itse mieluiten kynsimuotoilijaa jolla on sähköviila, koska se säästää myös asiakkaan hermoja ja kynsinauhoja! Tosin sitä sähköviilaa pitää myös sitten osata käyttää!
- mahtimus
Naili kirjoitti:
Todellakaan ei hankinta kannata .Kokeiltu ja nähty on.
Olen itse samaa mieltä ettei kannata hankkia olen niin paljon kuullut pelkkää negatiivistä asiaa kyseistä laitteesta! Olen jopa kuullut sellaista että kynteen kynsimuotoili on saannut aikaan joka yhden asteen palovammaan! Itse ainakin kun teen kynsiä asiakkaille niin "suojaan" omilla sormille asiakkaan kynsinauhoja ja sivuja!
- Lasiviilan kannattaja
Osta ennemmin laadukas lasiviila. Paljon parempi ja tuo paremman tuloksen.
- Porailija
jos kokopäiväisesti tekee niin ehdoton hankinta.
nopeuttaa työtä ja säästää kättä!
Suosittelen lämpimästi, koulutustakin löytyy monesta paikasta, kyselemään vaan! - EK-K
Lasiviilan ikäväpuoli on joustamattomuus ja siksi suosittelen käyttämään ammattikäyttöön suunniteltuja kertakäyttöviiloja. Saadessaan viilan aina mukaansa, asiakas tietää ettei viilalla ole viilattu muiden asiakkaiden kynsiä.
Jos viilaaminen tuntuu raskaalta tai hitaalta, on yleensä syynä:
-Väärä karkeus viilattavalle materiaalille ->valikoi toinen viila
-Viilan liiallinen painaminen kynttä vasten -> katkaise viila 1/4 kohdalta ja pidä kiinni pienemmästä pätkästä ja käytä viilauspintana pidempää
-Työskentelyasento on väärä -> pidä kyynärpäät kiinni vartalosi kyljissä, selkä suorana ja hartiat rentoina.
-Käsien työasento on väärä -> pidä oma käsi rystyset pöytää vasten, kämmen ylöspäin, siten että annat viilattavan kynnen sormelle tukea alakautta, ettei oma kätesi ole viilausliikeradan tiellä.
-Viilausliikerata on liian lyhyt -> pyri käyttämään viilan koko karkeuspinta-alaa pituussuuntaan hyödyksesi, vähintään 3/4 osaa viilan pituudesta, viilaten pitkin kevyin vedoin
-Viilan asento on väärä-> korjaa viilan asentoa siten, että kosketuspinta kohdistuu viilattavaksi halutulle alueelle.
Oikeanlainen geelin/akryylinlevitystekniikka sekä viilaustekniikka nopeuttaa mielestäni kynsien tekemistä enemmän kuin sähköviila.
Rakennekynsien poistossa sähköviilasta saattaa olla apua jos sähköviilaa osaa käyttää. Sähköviilan käytön oppiminen vaatii kuitenkin manuaaliviilaustekniikan hallitsemista. - aika äsken hankin
Porailija kirjoitti:
jos kokopäiväisesti tekee niin ehdoton hankinta.
nopeuttaa työtä ja säästää kättä!
Suosittelen lämpimästi, koulutustakin löytyy monesta paikasta, kyselemään vaan!itsellenikin sähköviila. Käytän sitä vain huolloissa vanhan massan poistamiseen jos asiakkaalla on toisen merkit aineet kynsillä. Nopeuttaa huomattavasti kovan akryylin poistoa. Tosin aivan viimeiset kerrokset poistan käsin. Jatkossa kun taidot tässäkin kehittyvät voinen poistaa kaiken poralaa pois. Viimeistelyviilauksessa mielestäni käsipeli on paras. = )
- Anonyymi
Aika kauan saa rakennekynsiä lasiviilalla poistaa. Menee karkealla hiekkapaperiviilallakin pitkään että saa ohennettua kynttä sen verran, että poistoaine kannattaa kynnelle laittaa.
- mienails
Tein vastikään huollon asiakkaalle joka oli teettänyt edellisen huollon Turkissa. Kylläpä olisi mennyt ikä ja terveys niitä paksukaisia käsin viilatessa!
Sähköviilan käyttö edellyttää luonnollisesti tekniikan osaamista, mutta suosittelen lämpimästi. Itse en luopuisi. - Kaneli
Teen itse omien kynsieni geelausta ja sähköviila nopeuttaa vanhan geelimassan poistoa huomattavasti. Ostin viilan ebaysta, hintaa postikuluineen 7,50 euroa, laitteeseen tuli kuusi erilaista päätä. Todella tehokas laite, aivan ehdoton hankinta!
- M
Kyllä itse tykkään käyttää sähköviilaa vanhan massan poistoon ja akryylejä tehdessä suurimpien akryylien viilailuun. Viimeistelyn teen aina viilaten käsin, mutta nopeuttaa kyllä kynsien viilausta huomattavasti. Huolloissakin nopeuttaa eikä kädet kipeydy samalla tavalla. Kotikäyttöön olen ostanut ihan tuollaisen halpiksen, mikä menee omassa käytössäni mainiosti. Ammattilaiselle suosittelisin ihan ammattilaisvehjettä, on varmasti pitkäikäisempi ja tehokkaampi. Maksaa varmasti itsensä takaisin ajan kanssa. :)
parhaimmat viilat maksaa. omani 250 euroa. kestää, kestää, kestää ja kestää.. ei tarvi heti hankkia uutta.. plus, että takuu 5 vuotta..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175093Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481878Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654